“10 yılda enflasyon %124, BES getirisi %153 oldu”

BES’te getiri algısını kırmak ve katılımcıyı doğru yönlendirmek için koçluk sistemi getirdiklerini söyleyen Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Burak Ali Göçer, “10 yılda enflasyon %124.6, getiri %153 oldu” dedi.

Kısa bir süre önce uygulamaya koydukları yatırım koçluğunu anlatan Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Burak Ali Göçer’in verdiği bilgiye göre, katılımcılar fonları ile ilgilenmiyor. Yılda 6 kez değiştirme hakkından habersiz olmak bir yana bu hakkı bilenlerin de gerektiği kadar kullanmadıkları biliniyor.

Cumhuriyet gazetesinden Olcay Büyükbaş’ın haberine göre, katılımcının araçları takip eden ve birebir ilgilenen bir danışmana gereksinim duyduğunu bildiklerinin altını çizen Göçer uygulamayı şöyle özetledi: “Dijital çözümlere yöneldik. Çünkü bizim 1.6 milyon katılımcı var. Onları gelişen duruma göre aynı anda teker teker aramak imkânsız. Yatırım dünyasındaki en önemli trend Robo Advisory. Yani robot danışmanlık. Robo Danışmanlık matematiksel yaklaşımı, algoritmaları kullanarak piyasaları yorumluyor, örneğin fon dağılımlarına karar veriyor. Hem piyasalara bu gözle bakıyor, hem benzer kişilik özelliklerindeki kişilere göre, özellikle risk anlayışı ve yatırım vadesini göz önüne alarak öneri yapıyor. Bu arada bu hizmet bir robot insan işbirliği ile karar alıyor. Yani insan faktörü kararlarda olmaya devam ediyor. Amazon ve UBER’in de kullandığı sistem, kişiye sekiz soru soruyor. Ona göre kişilik özelliklerini ve beklentilerini belirliyor. Dijital hem anlık, hem kişiye özel sunum yapmayı mümkün hale getiriyor. Finansal Danışmanlık servisimin ismini “Fon Koçu” olarak belirleniyor. Sistem, katılımcıya hangi fonlara hangi ağırlıkta yatırım yapması gerektiğini öneriyor. Uygulama, dört yaş grubuna dört ayrı seçenek sunuyor.

“DALGALI DÖNEMLERDE ŞİKÂYET ARTIYOR”

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ekim itibarıyla katılımcı sayısının 6.84 milyona, fon büyüklüğünün devlet katkısıyla birlikte 73.5 milyar lirayı ulaşmış durumda.

  • Şikayetler kısa süreli ve piyasaların tepe takla olduğu dönemlerden kaynaklanıyor.
  • Bireysel emeklilik katılımcılarının yüzde 69’u 45 yaşın altında. Yani önlerinde en az 11 sene var. Bu yüzden; 3-5 aylık getiriye göre genel bir yorum yapılması doğru değil. Önlerinde çok zaman olduğu için fon seçimlerinde daha cesur olunması gerektiği belirtiliyor.
  • Bu sene de sektör olarak fon getirilerinin başarılı olduğu görülüyor. Ekim sonu itibarıyla sektörün fon getirisi %12.5 ve enflasyondan arındırdırıldığında 10 ayda %2.7’lik bir reel getiri var.
  • Son 10 yılda %124.6 enflasyona karşılık, bireysel emeklilik sisteminin %153 getirdiği görülüyor. n Sistemin başlangıcından bugüne yüzde 213 enflasyona karşılık, emeklilik fonlarının getirisi %412.
  • Sistemin kuruluşundan beri hisse fonları yüzde 728 gibi oldukça yüksek bir getiri sağlamış.

    http://www.sigortacigazetesi.com.tr/bes-fonlarina-dursun-demenin-bedeli-cok-yuksek/

    http://www.sigortacigazetesi.com.tr/bes-icin-fon-seciminde-robot-koc/

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar