“10 yılda enflasyon %124, BES getirisi %153 oldu”

BES’te getiri algısını kırmak ve katılımcıyı doğru yönlendirmek için koçluk sistemi getirdiklerini söyleyen Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Burak Ali Göçer, “10 yılda enflasyon %124.6, getiri %153 oldu” dedi.

Kısa bir süre önce uygulamaya koydukları yatırım koçluğunu anlatan Garanti Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Burak Ali Göçer’in verdiği bilgiye göre, katılımcılar fonları ile ilgilenmiyor. Yılda 6 kez değiştirme hakkından habersiz olmak bir yana bu hakkı bilenlerin de gerektiği kadar kullanmadıkları biliniyor.

Cumhuriyet gazetesinden Olcay Büyükbaş’ın haberine göre, katılımcının araçları takip eden ve birebir ilgilenen bir danışmana gereksinim duyduğunu bildiklerinin altını çizen Göçer uygulamayı şöyle özetledi: “Dijital çözümlere yöneldik. Çünkü bizim 1.6 milyon katılımcı var. Onları gelişen duruma göre aynı anda teker teker aramak imkânsız. Yatırım dünyasındaki en önemli trend Robo Advisory. Yani robot danışmanlık. Robo Danışmanlık matematiksel yaklaşımı, algoritmaları kullanarak piyasaları yorumluyor, örneğin fon dağılımlarına karar veriyor. Hem piyasalara bu gözle bakıyor, hem benzer kişilik özelliklerindeki kişilere göre, özellikle risk anlayışı ve yatırım vadesini göz önüne alarak öneri yapıyor. Bu arada bu hizmet bir robot insan işbirliği ile karar alıyor. Yani insan faktörü kararlarda olmaya devam ediyor. Amazon ve UBER’in de kullandığı sistem, kişiye sekiz soru soruyor. Ona göre kişilik özelliklerini ve beklentilerini belirliyor. Dijital hem anlık, hem kişiye özel sunum yapmayı mümkün hale getiriyor. Finansal Danışmanlık servisimin ismini “Fon Koçu” olarak belirleniyor. Sistem, katılımcıya hangi fonlara hangi ağırlıkta yatırım yapması gerektiğini öneriyor. Uygulama, dört yaş grubuna dört ayrı seçenek sunuyor.

“DALGALI DÖNEMLERDE ŞİKÂYET ARTIYOR”

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) ekim itibarıyla katılımcı sayısının 6.84 milyona, fon büyüklüğünün devlet katkısıyla birlikte 73.5 milyar lirayı ulaşmış durumda.

  • Şikayetler kısa süreli ve piyasaların tepe takla olduğu dönemlerden kaynaklanıyor.
  • Bireysel emeklilik katılımcılarının yüzde 69’u 45 yaşın altında. Yani önlerinde en az 11 sene var. Bu yüzden; 3-5 aylık getiriye göre genel bir yorum yapılması doğru değil. Önlerinde çok zaman olduğu için fon seçimlerinde daha cesur olunması gerektiği belirtiliyor.
  • Bu sene de sektör olarak fon getirilerinin başarılı olduğu görülüyor. Ekim sonu itibarıyla sektörün fon getirisi %12.5 ve enflasyondan arındırdırıldığında 10 ayda %2.7’lik bir reel getiri var.
  • Son 10 yılda %124.6 enflasyona karşılık, bireysel emeklilik sisteminin %153 getirdiği görülüyor. n Sistemin başlangıcından bugüne yüzde 213 enflasyona karşılık, emeklilik fonlarının getirisi %412.
  • Sistemin kuruluşundan beri hisse fonları yüzde 728 gibi oldukça yüksek bir getiri sağlamış.

    http://www.sigortacigazetesi.com.tr/bes-fonlarina-dursun-demenin-bedeli-cok-yuksek/

    http://www.sigortacigazetesi.com.tr/bes-icin-fon-seciminde-robot-koc/

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar