20 sigortacıdan ABD, Karayipler ve Meksika’daki deprem ve kasırgalarla ilgili hasar tahmini

Dünyanın önde gelen 20 reasürans ve sigorta şirketi, ABD, Karayipler ve Meksika'da yaşanan doğal afetlerle ilgili hasar tahminlerini açıkladı. Atlantik'teki kasırga dönemi henüz bitmemişken Harvey, Irma ve Maria, ABD ile Karayipler'de çok ciddi hasarlara sebep oldu. Meksika'da bir ay içinde yaşanan iki büyük deprem de bölgedeki şirketleri önemli ölçüde etkiledi.

Insurance Journal’ın derlemesine göre, 20 sigorta şirketinin doğal afetlerden kaynaklı hasar tahminleri şöyle:

ABD’deki ikinci en büyük ev sahiplerinin sigortacısı Allstate, Ağustos ayı boyunca meydana gelen afetlerin yarattığı kaybını 593 milyon dolar olarak tahmin etti.

Lloyd’s of London’da işlem gören sigorta şirketi Beazley; Harvey, Irma ve Maria kasırgaları ile Meksika’daki bir dizi depremden kaynaklanan kayıplarının 2017 kazançlarını yaklaşık 150 milyon dolar azaltacağını söyledi.

Hayat dışı sigortacısı Chubb, Harvey ve Irma kasırgalarından sonra kayıplarının 1.28 milyar dolara kadar yükseleceğini tahmin ediyor.

Alman reasürans şirketi Hannover Re, 2008 mali krizinden bu yana ilk kez doğal afet hasarlarından dolayı 2017 kazanç hedefini kaçırabileceğini söyledi.

HCI Group’un ana iştiraki olan Homeowners Choice Property & Casualty Insurance, Irma Kasırgası ile ilgili kayıplarının 100 milyon dolar ile 300 milyon dolar arasında olacağını gösteren bir ön tahmin yayımladı.

Lloyd’s Londra sigortacısı Hiscox, Harvey ve Irma’dan net 225 milyon dolar tutarında net hasar talebi ile karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor.

Lancashire Holdings, Karayipler ve Güney ABD’deki kasırgalar ile Meksika’daki depremlerden dolayı kaynaklanan kayıplarının 106 milyon dolar ile 212 milyon dolar arasında olacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Lloyd’s of London, kasırgalardan 4.5 milyar dolar net zarar bekliyor. Lloyd’s of London’a üye olan 80’den fazla şirket, Harvey’den 160 milyon, Irma’dan ise 240 milyon doların üstünde ödeme yaptı.

Maiden Holdings, üçüncü çeyrek sonuçlarına Harvey Kasırgası dolayısıyla 6-18 milyon dolar, Irma Kasırgası dolayısıyla 2-3 milyon dolar net etki beklediğini açıkladı.

Mapfre İspanya, Karayipler’deki kasırgaların boyutu ve sıklığı ile Meksika’daki depremler sonucunda 150-200 milyon euroluk net bir maliyet önermişti.

MS & AD Insurance Japonya, Amerika’daki kasırgalar ve depremlerle ilgili olarak ortaya çıkan şirket zararının 977 milyon dolar bulduğunu açıklamıştı.

Alman reasürans devi Münih Re, kâr hedefini kaçırabileceği konusunda uyardı bulunmultu. Reasürans devi en büyük zararı Harvey ve Irma kasırglarından gördü.

Proassurance Corp, ABD’yi ve Karayipleri vuran üç büyük kasırganın yaklaşık olarak 7.5 milyon dolar zarar verdiğini tahmin etti.

Avustralya’nın en büyük sigorta şirketi QBE, Atlas Okyanusu’ndaki kasırgalar ve Meksika’daki depremlerden 600 milyon dolarllık hasar talebiyle karşı karşıya olduğu açıkladı.

RenaissanceRe, ilk hesaplamalarına göre, Harvey, Irma ve Maria kasırgaları ile Meksika depreminden 625 milyon dolarlık “net negatif etki”ye sahip olduğunu açıkladı.

RLI CORP, Harvey ve Irma’dan kaynaklı 30-40 milyon dolarlık hasarının bir kısmını reasüranstan beklediğini açıkladı.

İngiliz taşıt ve konut sigortacısı RSA, İngiltere işletmesinin ABD, Karayipler ve Meksika’daki felaketlerden zarar göreceğini söyledi.

Fransız reasürör Scor, Harvey, Irma ve Maria kasırgaları ile Meksika depreminden 505 milyon dolarlık bir etki bekliyor.

Alman sigorta şirketi Talanx, bir dizi kasırganın yarattığı büyük hasarlar ve Meksika’daki depremle, Hannover Re’nin 2017 için kâr hedefini kaçıracağı konusunda uyarıda bulundu.

Zurich Insurance Group, Farmers Re’nin ikinci yarısında Irma ve Harvey kasırgaları gibi felaketlerden 20 milyon dolarlık zarar gireceğini söyledi.

 

10 Ekim 2017

İlgili Haberler

Yazarlar