2016’da ABD’de en çok hangi marka araba çalındı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hırsızlık vakaları, ABD için tüm zamanların en yükseği olan 1992’den bu yana ciddi bir şekilde azalış gösterirken, araç sahiplerinin hatalarının ise hırsızlıklara davetiye çıkardığı belirtildi.

Ulusal Sigortacı Suçlar Bürosu (The National Insurance Crime Bureau – NICB), Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok çalınan 10 aracın özelliklerini gösteren yıllık “Hot Wheels” (Sıcak Tekerlekler) raporunu yayımladı. Raporda, emniyet tarafından gönderilen araç hırsızlığına ilişkin veriler Ulusal Suç Bilgi Merkezi’nce (National Crime Information Center – NCIC) incelendi ve 2016 yılında en çok çalınan araçlar marka, model ve yılına göre belirlendi.

Claims Journal’in haberine göre, bugün yayımlanan bültende, 2016 yılında en çok çalınan 25 aracın markası ve modeli ortaya çıktı. Buna göre, Honda Accords ve Civics en çok çalınan araç listesini domine ediyor. Akıllı anahtarların ve diğer hırsızlık önleyici teknolojinin kullanıma sunulmasından bu yana, Honda’nın çalınma sayısı hızla düştü.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hırsızlık vakaları, ABD için tüm zamanların en yükseği olan 1992’den bu yana ciddi bir şekilde azalış gösterirken, araç sahiplerinin hatalarının ise hırsızlıklara davetiye çıkardığı belirtildi.

2016 yılında ABD’nin en çok çalınan araçları şunlar:

2016 boyunca en çok çalınan son model araçlar ise şöyle:

12 Temmuz 2017

İlgili Haberler

2018’de risklerin arttığı kritik bir döneme giriliyor; çevresel tehditler ilk sırada

2018 Küresel Riskler Raporu’na (The Global Risks Report 2018) göre, 2018’de risklerin organik ve birbiriyle bağlantılı doğası; toplumların, ekonomilerin ve uluslararası ilişkilerin temel oluşturduğu sistemi tehdit ediyor. Rapora göre pozitif ekonomik görünümün liderlere; toplumları, ekonomileri, uluslararası ilişkileri ve çevreyi etkileyen sistemik zaaflarının üstesinden gelme fırsatı tanıyor. Çevreyle ilişkili riskler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Küresel Risk Algı Anketi’nde öne çıkıyor; bu yıl yaşanacak risk eğilimleri hakkında sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtların %59’u artan risklere işaret ediyor.

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

Yazarlar