2017’de ABD’ye damga vurmuş 8 suistimal davası

ABD’nin önde gelen sigorta suistimalleriyle mücadele kurumu, 2017 yılına damga vuran sekiz dolandırıcılık olayını seçti. Listede, hastalarının sağlıklı gözlerine yanlış tanı koyup gereksiz tedaviler uygulayan doktordan, en yakın arkadaşını diri diri yakan adama kadar birçok kan donduran vaka yer aldı.

ABD’de sigorta suistimalleriyle savaşan en büyük kuruluş olan Coalition Against Insurance Fraud, 2017 yılına damga vuran sekiz suistimal vakasını seçti. Kurumdan yapılan açıklamada, suistimallerin ABD’li sigortacılara her yıl yaklaşık 80 milyar dolara mâl olan büyük bir suç dalgası konumunda olduğu vurgulandı. Her bir sigorta suistimalinin, dürüst sigortalıların primlerini artırdığı ifade edilerek, sigortalılara bu konuda daha duyarlı olma çağrısında bulunuldu.

EN YAKIN ARKADAŞI TARAFINDAN DİRİ DİRİ YAKILDI

David O’Dell, başına aldığı bir darbeden ötürü kafası biraz ağır çalışan, fakat oldukça nazik bir adamdı. New York eyaletindeki Wayland’de eski, ahşap bir evde tek başına yaşıyordu. O’Dell, Joseph Meyers’ın en iyi arkadaşı olduğunu düşünse de, Joseph Meyers onu gözden çıkarılabilir biri gibi görüyordu. Meyers ve eşi, sigortadan para almak için O’Dell’i evinde diri diri yaktı. Joseph ve Iryn Meyers çifti, sigortadan gelecek parayla daha geniş bir ev almayı planlıyordu. Joseph Meyers ayrıca iki tane çekici araç almak istiyordu.

Evli çift önce O’Dell’in evini satın aldı, fakat O’Dell’in orada yaşamaya devam etmesine izin verdi. Daha sonra aldıkları evi ve Iryn’in eşyalarını 125 bin dolara sigortalattılar. O’Dell için gizlice 40 bin dolarlık bir hayat sigortası poliçesi de yaptırdılar. Son olarak, O’Dell içindeyken evi ateşe verdiler. O’Dell’in kaçmaya fırsatı bile olmadı.

Ortada bir suistimal olduğuna dair deliller bir bir ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar evin bodrumunda evi yakmakta kullanılan maddenin izlerini buldu ve evin kasten ateşe verildiği anlaşıldı. Joseph’in işyerinde, evi yakmak için kullanılan malzeme bulundu. Ayrıca, çiftin mobil telefonlarındaki kayıtlar yangından hemen öncesinde orada olduklarını kanıtladı. Joseph’in işyerindeki kamera kayıtları da bulguları doğruladı. Joseph ve Iryn, 23’er yıl hapse mahkum edildi.

500 BİN DOLARLIK SAHTE KAZA HASARI

Michael Charles Young, onlarca aile üyesini ve yeraltı dünyasından arkadaşını örgütleyerek sahnelediği sahte kazalar sonucunda 500 bin dolarlık bir sigorta suistimaline imza attı. Yaklaşık 100 aracın dahil olduğu birçok sahte kazada ailesiyle çetesi “yaralanmış” sürücüler ve yolcular olarak gösterildi. Young’ın çetesi, kimliğini çaldıkları kişiler için bile sahte hasar ihbarlarında bulundu.

Kaliforniya eyaletindeki Sacramento County’de yaşayan Young, bir çekici araç işletmesine sahipti. Suç çemberi, ailesi ve çetesinin çok az iş yaparak yüklü miktarda para kaldırabileceklerine inanmasıyla hızla büyüdü. Sahte kazalardan kazandığı paradan, kazalarda tanık olarak yalan söyleyen eşine dostuna da pay veriyordu. Tezgahladığı kazalardan gelen sahte hasarlar 5 bin ile 40 bin dolar arasında değişiyordu. Craigslist üzerinden çoğu zaten hasarlı olan araçlar alıyor, bunları kazaya karışmış gibi gösteriyordu. Kazaların çoğu sadece kağıt üzerinde kalıyordu.

Young, sahte kazazedelere sigortacılarla konuşurken neler demeleri gerektiğini yazdığı bir metin veriyordu. Hasar ihbarlarının şüpheli konuma düşmemesi için, her aracı sadece tek bir kazaya dahil ediyordu. Böylece sürekli gerçekleşen kazalarla dikkat çekmiyordu. Bırak kaza yapmayı, yerinden kımıldayamayacak kadar eski bir araçla ihbarda bulunduğunda Young paçayı ele verdi ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BAĞIMLILIK ‘SUİSTİMAL’ MERKEZİ

Uyuşturucu bağımlıları, temiz bir hayata başlama hayaliyle Kenny Chatman’ın rehabilitasyon merkezine gidiyorlardı. Fakat bağımlılıklarından kurtulacakları yerde, gittikleri merkezde daha fazla uyuşturucu kullanmaya teşvik ediliyorlardı.

Chatman, merkezine gelenlerin bağımlı kalması için elinden geleni yapıyordu. Onları tekrar uyuşturucuya başlamaya sevk ediyordu, bu şekilde sigortacılardan gereksiz idrar testleri ve rehabilitasyon ücretleri için 25 milyon dolar kopardı. Merkezde kalan bağımlıların bir kısmı yüksek doz uyuşturucu aldı, bunların bir kısmıysa öldü. Kenny Chatman, Güney Florida’daki rehabilitasyon merkezlerinde giderek yaygınlaşan bir suç dalgasının önde gelen isimlerindendi.

Yüzlerce rehabilitasyon merkezinin yer aldığı Palm Beach County’de birçok dürüst merkez olsa da, Chatman gibi sahtekarların işlettiği merkezler de epey yaygın. Bir gün, Alison Flory, Chatman’ın sahip olduğu Open Arms Rehabilitasyon Merkezi’nde yüksek dozda uyuşturucu alarak hayata gözlerini yumdu. Merkeze yatan bir başka hasta olan Nicole De La Pena da yüksek doz sebebiyle bir hafta hastaneye yatmak zorunda kaldı, fakat hayata tutundu. Chatman’ın tek suçu bu da değildi: Aynı zamanda kadın hastalarını yabancılara pazarlayarak ekstra para kazanıyordu. Hastalarını tehdit ediyor, kaçmalarını engellemek için cüzdanlarını, kimliklerini ve araba anahtarlarını saklıyordu. Foyası ortaya çıktığında Chatman 27 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KUNDAKÇIDAN 1 MİLYON DOLARLIK SİGORTA SUİSTİMALİ

30’dan fazla evi ateşe verip neredeyse 1 milyon dolarlık bir sigorta suistimaline imza atan bir çetenin lideri olan Verdon Taylor için eski evler ve külüstür arabalar vazgeçilmezdi. 16 yıla yayılan dolandırıcılık hayatında Taylor’ın mottosu “Ucuza al, pahalı göstererek ihbarda bulun” olagelmişti.

Virginia eyaletinin Richmond şehrindeki Taylor ve çetesi, açık artırmalardan ve ipotek satışlarından birçok ev ve araba almıştı. Evleri bit pazarlarından aldıkları eski mobilya ve giysilerle dolduruyorlardı. Çoğu zaman kundakladıkları evlerde bulunan yanık eşyaları, yakacakları yeni eve taşıyor ve tekrar yakıyorlardı. Sigorta poliçesini aldıktan haftalar, hatta bazen günler sonra evleri ya da arabaları ateşe veriyorlardı. Eski eşyaları yeni ve pahalıymış gibi göstererek, 1000 ila 300 bin dolar civarında hasar ödemesi alıyorlardı. Hasar ihbarları sıklaştıkça çete şüphe çekmeye başladı ve en nihayetinde Taylor 50 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK ENGELLİ MAAŞI DOLANDIRICILIĞI

Kentucky eyaletinde yaşayan yüzlerce yoksul işçi, sakatlıklarıyla başa çıkmaya çalışırken, bir de üstlerine Eric Conn’la uğraşmak zorunda kaldı. Çoğu kömür madeninde çalıştıktan sonra işsiz kalmış, güç bela geçinen kişilerdi. Birçoğu acı çekiyordu ve bir an evvel paraya ihtiyaçları vardı. Engelli olduklarını bildirmesi ve kendilerine maaş bağlatması için avukat olarak Conn’u tutmuşlardı. Fakat Conn onlara yardım edeceğine, sigortacıları 600 milyon dolar dolandırarak ABD tarihindeki en büyük federal engelli maaşı dolandırıcılığına imza attı.

Conn’un müşterileri, ortaya çıkan karışıklığı çözmeye çalışan yetkililerin maaş ödemelerini kesmesi sonucunda çok ihtiyaç duydukları engelli maaşlarından mahrum kaldı. Bir gazeteye konuşan işçilerin yeni avukatı Ned Pillersdorf, müvekkillerinin parasını bir an evvel alması gerektiğini söyleyerek, “800 kişi tek gelirleri olan engelli maaşlarından mahrum kalmış durumda, bu kabul edilemez bir insanlık krizi” dedi. Müvekkili olduğu işçilerin bir kısmı evlerini kaybetti. Aralarında intihar edenler de oldu. Foyası ortaya çıktığında Conn çoktan kaçmıştı ve daha yakalanmadan 12 yıl cezaya çarptırıldı. Bir süre kaçtıktan sonra yakalanan Conn’un davası hâlâ sürüyor ve müebbetle yargılanıyor.

HAYAT SİGORTASI İÇİN HENÜZ 1 YAŞINA BASMAMIŞ OĞLUNU ÖLDÜRDÜ

Prince McCloud Rams çok güzel bir bebekti, 1 yaşını doldurmasına az bir süre kalmıştı. Babası Joaquin Rams neredeyse beş parasız kalmıştı ve hayatı doyasıya yaşamak istiyordu. Bunu sağlamak için, 550 bin dolarlık hayat sigortasından para almak amacıyla henüz 1 yaşına bile basmamış olan oğlunu öldürdü. Prince’in annesi Hera McCloud, Joaquin’le boşandıklarında oğullarının tam velayetini almıştı. Prince babasını Kuzey Virginia’da ara sıra ziyarete gidiyordu. Yine bu ziyaretlerinden birinde, sağlık görevlileri aceleyle Rams’in evine geldi. Prince bir havluya sarılmış, tepkisiz bir şekilde yerde yatıyordu. Maalesef hayatını kaybetmişti. Şüpheler hemen babasının üzerinde toplandı. Soruşturma sırasında Joaquin’in gizlice Prince için toplam 550 bin dolar değerinde üç hayat poliçesi düzenlettiği ortaya çıktı. Uzmanlar Prince’in elle mi yoksa suda mı boğulduğunu hiçbir zaman bulamadı, ancak bebeği öldürenin babası olduğu açıktı. Tüm deliller toplanınca, Joaquin Rams’e müebbet hapis cezası verildi.

SAĞLIKLI GÖZLERE SAHTE TEDAVİLER

Dr. Salomon Melgen, sağlıklı hastalarının gözlerine lazer tedavisi uyguladı ve hiç gereği olmayan iğneler yaptı. Gereksiz tedavilerle Madicare’i 136 milyon dolar dolandıran Melgen, Florida’daki West Palm Beach ilçesinde oldukça tanınmış bir doktordu. Yüzlerce yaşlı ve sağlıklı hastasına ihtiyaçları olmayan tedaviler uygulayarak zengin oldu. Hatta, protez göze sahip hastaların lazer tedavileri için bile sigortadan para aldı.

Melgen rutin bir şekilde gözlerinde hiçbir sorun olmayan hastalarına yanlış tanılar koyuyordu. Hastalarına tedavi edilmesi mümkün olmayan sarı nokta hastalığına sahip olduklarını söylüyor, gözlerine pahalı ilaçlar enjekte ediyor ve Madicare’e sahte faturalar kesiyordu. Protez gözlere uyguladığını iddia ettiği tedaviler için bile sigortadan para alıyordu.

Hastalarından biri olan Anna Borgia’yı, sözüm ona glokom ve diyabete bağlı görme kaybı tanısıyla acı verici enjeksiyonlara ve lazer tedavilere maruz bırakmıştı. Son olarak, kadının neredeyse gözlerini kaybetmesine sebep olacak bir operasyon uyguladı. 90 yaşındaki bir hastasını lazer tedavisine ikna etti, hasta sonradan gözlerinde bir sorun olmadığını anladı. Kör bir hastası ise, Melgen’in tedavi için yapılacak hiçbir şey olmadığını bilmesine rağmen kendisine sayısız enjeksiyon uyguladığını söyledi. Hastaları enjeksiyonlar yüzünden enfeksiyon kapıyordu. Her 13 hastasından birinde enfeksiyon gelişiyordu. Eski hastalarından birkaçı Melgen’e dava açınca doktorun dolandırıcılığı ortaya çıktı. Melgen’in davası hâlâ sürüyor, 30 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

TAZMİNAT İÇİN YOK EDİLEN UÇAKLAR, YELKENLİ VE LAMBORGHINI…

Louisiana kıyılarından 30 mil açıkta olan Beechcraft Baron model uçağın içi giderek dumanla doluyordu ve uçak yere çakılma yolunda hızla ilerliyordu. Pilot Theodore R. Wright III kontrol paneli alev aldığında telsizle yardım istedi. Ustaca, hayat kurtaran bir manevrayla okyanusa iniş yaptı… ya da en azından anlattığı buydu.

Tüm bunlar aslında bir sigorta dolandırıcılığının parçasıydı. Wright düştükten sonra uçağı kasten batırmıştı. Daha sonra başka bir uçağı da… Ve bir Lamborghini’yi… Ve 15 metrelik bir yelkenliyi… Bütün bunlar, yaklaşık 940 bin dolarlık bir sigorta dolandırıcılığının parçasıydı. Wright’ın çetesi tüm bu araçları çok ucuza satın alıyor, sonra ederlerinden fazlasına sigortalatıyor ve tazminat için ortadan kaldırıyordu. 46 bin dolara alınan Beechcraft, bunun neredeyse iki katından fazlasına sigortalanmıştı. 76 bin dolara alınan Lamborghini Gallardo ise 440 bin dolara… 50 bin dolara alınan Hunter Passage model yelkenli de 195 bin dolara…

Yelkenliyi batırırken Wright çok gösterişli bir senaryo kurgulayarak dikkatleri üzerine çekti. Bunun üzerine başlatılan soruşturmada Wright’ın dümeni ortaya çıktı ve hapiste 20 yıla mahkum edildi.

Renk Özcan

renk@sigortacigazetesi.com.tr

13 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar