2017’nin en çok kazandıran yatırım araçları neler?

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %0,29, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %0,96 oranlarıyla DİBS’te gerçekleşti. 2017 yılının tamamında en fazla reel getiriyi BİST 100 Endeksi sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2017 finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından BIST 100 endeksi %0,14 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, mevduat faizi %0,47, Euro %1,72, Amerikan Doları %2,54 ve külçe altın %3,69 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde BIST 100 endeksi %0,81, mevduat faizi %0,20 oranında reel getiri sağlarken, Euro %1,05, Amerikan Doları %1,88 ve külçe altın %3,04 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Amerikan Doları üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %5,09, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,96 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken; DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,67, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,90 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Euro; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,41, TÜFE ile indirgendiğinde ise %8,84 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %6,86, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,63 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN YÜKSEK REEL GETİRİ BIST 100 ENDEKSİ’NDE GERÇEKLEŞTİ

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %23,99, TÜFE ile indirgendiğinde ise %27,92 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, DİBS Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,62, TÜFE ile indirgendiğinde ise %4,69 oranlarıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

9 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar