%30’luk kesim oto BES’e mesafeli

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, %55 oranda caymanın yaşandığı otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuyla alakadar, kamuoyu araştırma şirketleriyle beraber çalışma yürüttüklerini açıklayan Eroğlu, "Cayma neden olmuş?" sorusuna cevap verirken "Araştırmalardan şunu görüyoruz ki %30’luk bir kesim var. Onlar 'Ne olursa olsun ben çıkacağım' diyor" ifadesini kullandı.

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, TVNet kanalında yayınlanan Kahve Arası programının konuğu oldu. Eroğlu’nun özellikle bireysel emeklilik sistemine (BES) ilişkin yaptığı açıklamalar dikkati çekti.

Eroğlu’nun konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

“Yaşlanma olgusu tüm dünyayı tehdit ediyor. Emeklilik yaşı 60 diyelim. 50’sinde emekli olarak insanlarımız var. 30-40 yıl daha çok azalmış bir emekli maaşıyla yaşama durumları var. Artan sağlık masraflarını düşünün. Bireysel emeklilik, SGK’nın yanında ikinci bir maaş takviyesi olarak çok önemli. Ülkenin de yatırıma ihtiyacı var. Hükümetimiz bunu çok önemsediği için burada çok ciddi bir bütçe desteği sağladı. Her 100 lira yatırana %25 devlet katkısı veriyor. Otomatik katılımda ilaveten bin lira bonus verdi.”

– Caymalar neden olmuş?

“Bu konuyla alakadar olarak araştırma şirketleriyle beraber anketler düzenledik. Oradaki gördüğüm, genel yorum şunu söyleyebilirim. Biz bireysel emeklilikte otomatik katılımı çok hızlı devreye aldık. Bu işin mevzuatının ortaya çıkması ve uygulaması 4-5 aylık bir sürede oldu. Dolayısıyla iletişim noktasında çok fazla zaman bulamadık. Bence biz bunu vatandaşımıza çok anlatamadık. Yeni dönemde iletişime çok daha fazla ağırlık vereceğiz.

“Ama yine o araştırmalardan şunu da görüyoruz ki %30’luk bir kesim var. Onlar ‘Ne olursa olsun ben çıkacağım’ diyor. Onların bir bölümü başka yatırım enstrümanlarıyla yatırım yaptıklarını söylüyorlar. ‘Ev aldım’ ya da ‘Mevduata yatırdım’ diyor. Fakat şöyle bir şey, belli kesim de finansal açıdan ‘Param yok’ diyor. Enteresan bir şekilde şunu görüyoruz. Asgari ücretliler daha fazla sistemde kaldı. Asgari ücretliler bile ayda 50 lirayı ayırma noktasında hevesli görünüyor. Daha üst düzeydekilerin çıktığını görüyoruz, oransal olarak. Ben şunu anlıyorum, insanlar bu sistemi çok anlamamışlar. Bu sistem mevduata, ev almaya alternatif değil.

“Şu anlaşılmamış. Biz bireysel emeklilik için, tasarruf için toplu para istemiyoruz. Her ay 50 lira yatırın. Her ay 100 lira yatırın, imkânlarınız ölçüsünde. Her ay vatandaşlarımız bu paraları başka şeylere yatırabiliyor. Toplu paranızı yine mevduata yatırabilirsiniz. Toplu paranızla yine ev alabilirsiniz. Bireysel emeklilik, hele otomatik katılımda maaşın %3’ü, çok cüzi bir kesinti. Yani biz bunu nerelere harcamıyoruz.”

24 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar