Oğul Doğa Gökşin

9 ayda kaskoda ödenen tazminat 3 buçuk milyar TL

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Eylül sonu Motorlu Taşıtlar Sigorta istatistiklerini açıkladı. 2017'nin ilk 9 ayında kasko branşında toplam 4 milyar 850 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Ödenen tazminat ise 3 milyar 424 milyon lira olarak kaydedildi.

TSB’nin resmi internet sitesinden duyurduğu rakamlara göre, kasko branşında toplam 4 milyar 850 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde üretilen prim değeri 4 milyar 339 milyon liraydı. Yaklaşık olarak 500 milyon liralık artış hesaplandı.

Son 2 sene ödenen tazminatlar kıyaslandığında, yaklaşık olarak 300 milyon liralık fark ortaya çıktı. Bu sene ödenen tazminat 3 milyar 424 milyon lirayken 2016’nın ilk 9m ayında ödenen miktar 3 milyar 104 milyon liraydı.

Kasko branşında en fazla üretimi gerçekleştiren ilk 5 şirketin ödediği tazminatlar da ortaya kondu. Sırasıyla; 671 bin lira prim üreten Anadolu Sigorta 460 bin lira, 570 bin lira prim üreten Axa Sigorta 319 bin lira, 513 bin lira prim üreten Allianz Sigorta 570 bin lira, 419 bin lira prim üreten Aksigorta 304 bin lira, 332 bin lira prim üreten Sompo Japan Sigorta 199 bin lira tazminat ödedi.

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar