Oğul Doğa Gökşin

9 ayda kaskoda ödenen tazminat 3 buçuk milyar TL

Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) Eylül sonu Motorlu Taşıtlar Sigorta istatistiklerini açıkladı. 2017'nin ilk 9 ayında kasko branşında toplam 4 milyar 850 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Ödenen tazminat ise 3 milyar 424 milyon lira olarak kaydedildi.

TSB’nin resmi internet sitesinden duyurduğu rakamlara göre, kasko branşında toplam 4 milyar 850 milyon liralık prim üretimi gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde üretilen prim değeri 4 milyar 339 milyon liraydı. Yaklaşık olarak 500 milyon liralık artış hesaplandı.

Son 2 sene ödenen tazminatlar kıyaslandığında, yaklaşık olarak 300 milyon liralık fark ortaya çıktı. Bu sene ödenen tazminat 3 milyar 424 milyon lirayken 2016’nın ilk 9m ayında ödenen miktar 3 milyar 104 milyon liraydı.

Kasko branşında en fazla üretimi gerçekleştiren ilk 5 şirketin ödediği tazminatlar da ortaya kondu. Sırasıyla; 671 bin lira prim üreten Anadolu Sigorta 460 bin lira, 570 bin lira prim üreten Axa Sigorta 319 bin lira, 513 bin lira prim üreten Allianz Sigorta 570 bin lira, 419 bin lira prim üreten Aksigorta 304 bin lira, 332 bin lira prim üreten Sompo Japan Sigorta 199 bin lira tazminat ödedi.

13 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar