ABD ile yaşanan krizde sigorta çözümleri

Reasürans şirketi JLT Türkiye'nin CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Servet Gürkan, Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik sigorta çözümlerini değerlendirdi.

Reasürans şirketi JLT Türkiye’nin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Servet Gürkan, vize krizinin patlak vermesinden sonra ortaya çıkan mağduriyetlere dair sigorta çözümlerini yazdı. Gürkan, “ABD dolarının değer artışı ile bu kayıplar daha da büyüyebilir. İşte bunun çaresi seyahat veya iptal (cancellation) sigortaları olacaktır. Bu ülkemiz genel ekonomik durumu içinde kişi ve kurumlar için çok uygun bir çözüm olacaktır” diye yazdı.

Servet Gürkan’ın kişisel blogunda kaleme aldığı yazısı şöyle:

ABD’nin Türklere vize vermeyi durdurmasını tüm kamuoyu politik açıdan değerlendirdi ve uğranılacak zararlardan kayıplardan söz edildi. Ben de mesleğim gereği bu muhtemel zarar ve ziyanın nasıl karşılanıp yerine konulacağını düşündüm. Tabii öncelikle problemin akıl ve doğru stratejiler ile biran evvel çözüme kavuşturulması öncelikli beklentimizdir. Bunun yanında vizesi olmayıp ABD’ye seyahat planlamış, biletini almış, otel rezervasyonu yapmış hatta bedelini ödemiş turistik ve veya iş gezisi yapacak kişilerin söz konusu seyahati yapamayıp bunun sonucunda uğrayacakları maddi kayıpları ne olacak?

Biraz daha öteye gidilirse bir şirketin düzenlediği iş gezisi ve bunun sonucunda yapmayı amaçladığı büyük iş anlaşmalarının yapılamaması sonucu uğrayabileceği zararlar, büyük bayii ve veya personel gezileri, eğitim programları için yapılacak geziler, önemli sağlık nedenleri ile yapılacak seyahatler nedenleri ile meydana gelebilecek maddi kayıplar; hepside önemli tutarlara ulaşabilir. Hele bu günlerde ABD dolarının değer artışı ile bu kayıplar daha da büyüyebilir. İşte bunun çaresi seyahat veya iptal (cancellation) sigortaları olacaktır. Bu ülkemiz genel ekonomik durumu içinde kişi ve kurumlar için çok uygun bir çözüm olacaktır.

10 Ekim 2017

İlgili Haberler

Yazarlar