Sigorta sektöründe kadın yönetici oranı ABD’de bile sadece %18

ABD'deki Saint Joseph Üniversitesi tarafından yürütülen 4 yıllık çalışma, ülkedeki sigorta sektörünün cinsiyet eşitliği konusunda önemli adımlar attığını ortaya koydu. Araştırmada %13 olan kadın yönetici oranının %18'e yükseldiği kayda geçti.

Saint Joseph Üniversitesine bağlı Maguire Sigorta ve Risk Yönetimi Akademisi’nin dekanı Mike Angelina tarafından yürütülen araştırmaya göre, sigortacılık sektöründe yöneticilik pozisyonuna yükselen kadın sayısı artıyor. Cinsiyet eşitliğinde belirgin bir iyileşme yaşandığı yorumu da raporda yer aldı.

Angelina, “Güncellenmiş çalışmanın amacı, sigorta sektörünün üst kademelerinde daha fazla kadına ihtiyaç duyulduğuna ışık tutmak. Sigorta sektörü ilk çalışmamızdan bu yana büyük ilerleme kaydetse de yapılması gereken daha çok iş var” dedi.

Araştırmaya göre, sigorta şirketlerinin yönetim kurullarında kadınların temsil edilmesinde “önemli bir artış” yaşandı. 2013’te yapılan araştırmaya göre yönetici kadrosundaki kadın oranı %12.6 iken bu yeni çalışma gösteriyor ki bu oran %18.7’ye yükseldi. Öte yandan kadın yöneticisi olmayan şirketlerin oranı 2013’te %28 olarak hesaplanmışken bu oran %15’e düştü. Ayrıca analiz edilen 100 şirketin 58’inde iki ya da daha fazla kadın yöentici olarak çalışıyor. Bu rakamın 2013’te %34 olduğu da hatırlatıldı.

5 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar