ABD’de trafik cezaları poliçe fiyatlarına yansıyor

Ülkemizdekinin aksine ABD’de sigortacılar sürücülerin trafik cezalarına kısıtlı da olsa erişimine sahip. Bu da sigortacıların, sürücülerin sigorta primlerini aldıkları trafik cezalarına göre revize etmelerine olanak sağlıyor. Araç sürerken telefonla konuştuğu için trafik cezası kesilen bir sürücü, trafik sigortasını yenilerken 226 dolarlık bir zam sürpriziyle karşılaşabiliyor.

Trafik sigortasının sürekli gündemde olduğu Türk sigorta sektöründe, sürücülerin trafik kayıtlarına erişebilmek sigorta şirketlerinin en büyük talepleri arasında bulunuyor. Sürücülerin trafik cezalarını gören sigorta şirketleri, sigorta primlerini buna göre düzenleyerek sağlıklı bir fiyatlama yapabiliyor. Ancak, şu an için ülkemizdeki sigortacıların böyle bir imkanı bulunmuyor. Dünyanın en büyük sigorta sektörünü barındıran ABD’de ise durum farklı. ABD’li sigorta şirketleri, sorgulama yaptıkları zaman sürücülerin trafik kayıtlarını, yani sürücülere kesilen trafik cezalarını ve bu cezaların kesilme nedenlerini görebiliyor. Devlete karşı trafik cezası ödeyen vatandaş, aslında primlerine yansıyan artış ile ikinci bir ceza ödüyor. Bu durum da sürücülerin davranışlarına daha çok dikkat etmelerini, tehlikeli davranışlardan kaçınmalarını sağlıyor.

DİREKSİYONDA TELEFONLA KONUŞMAK PRİMİ ARTIRIYOR

Müşterilerin ortalama sigorta primlerini hesaplamasına olanak vermek için kurulan bir startup olan Zebra’ya göre, telefonla konuştuğu için trafik cezası kesilen bir vatandaşın yıllık primi ortalama 226 dolar artıyor. Bu da ortalama bir trafik poliçesinde %16’lık artışa denk geliyor. Zebra’ya göre trafik cezalarının poliçelere olan etkisi hızla artıyor. 2 yıl önce, telefonla konuştuğu için ceza alan bir sigortalının yıllık primi sadece 26 dolar artıyordu. 

Sigorta şirketlerinin poliçe fiyatlandırmasını yürüten underwriterlar, sürücü hatalarını devletle her zaman aynı şekilde fiyatlandırmıyor. Polisin yüksek cezalar kestiği bir hatalı davranış, sigorta primlerine çok az etki edebiliyor. Örnek olarak çok yavaş bir şekilde sürüş (yavaş sürüşün de cezası olduğunu biliyor muydunuz?) yıllık primleri ortalama 345 dolar, okul otobüsü sollamak ise primleri 386 dolar artırıyor. 

Primlerdeki artışlar yüksek gibi gözükse de, Zebra yöneticisi Alyssa Conolly, primlerdeki artışların yeterli olmadığını söylüyor. “Dikkat dağınıklığı (telefonla konuşmak, mesaj yazmak) nedeniyle ceza kesilen sürücülerin primlerindeki ortalama artış bizi şok etti” diyen Alyssa Connolly, “Sonuçlarına bakacak olursak, primlere yansıma gerçekten çok düşük seviyelerde. Diğer taraftan, insanların yavaş sürüşten ceza alabileceklerini bildiğinden pek de emin değilim.”

SÜREÇ KOLAY DEĞİL

Doğru fiyatlandırma için büyük bir avantaj sağlasa da, sürücülerin primlerini artırmak o kadar da kolay bir süreç değil. Sigortacılar bir nedenle sürücülerin primini artırdıkları zaman bunu eyalete bildirmek ve verilerle açıklamak zorunda. Tabii, birden çok eyalette hizmet veren sigorta şirketleri için her eyaletin kurallarına uymak ve hepsi için dosya hazırlamak son derece yorucu olabiliyor. Ayrıca, trafik davranışlarının bazıları polisler tarafından daha kolay tespit edebildiği için, trafik cezaları tam olarak gerçeği yansıtmayabiliyor. Alkol etkisinde araç kullanan bir sürücü polis tarafından kolayca saptanıp cezalandırılabilirken, telefonla mesaj yazan bir sürücünün polis aracından bakınca fark edilmesi son derece zor. 

Umut Deniz Elçi

umut@sigortacigazetesi.com.tr

18 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar