Dijitalleşme endeksine Aksigorta damga vurdu

Accenture Türkiye’nin Türkiye Dijitalleşme Endeksi Araştırması’na göre Aksigorta Türkiye ve sektör ortalamasının oldukça üzerinde bir skor elde etti. Türkiye ortalamasının %61, sektör ortalamasının %66 olarak belirlendiği araştırma sonuçlarına göre Aksigorta’nın dijitalleşme endeksi %79 oldu.

Aksigorta, Türkiye Dijitalleşme Endeksi Araştırması’nda sektörün ve Türkiye’nin öncü şirketleri arasında yer aldı. Accenture Türkiye’nin, 106 şirket yöneticisiyle bire bir görüşmeler yaparak dijitalleşme yolculuğunda içgörüler sunan araştırmasına göre Aksigorta, Türkiye ve sektör ortalamasının oldukça üzerinde bir skor elde etti.
Şirketlerin dijital kabiliyetlerinin “Dijital Strateji”, “Dijital Hizmetler” ve “Dijital Operasyonel Yetkinlikler” olmak üzere üç boyutta analiz edildiği araştırmada Aksigorta’nın Dijitalleşme Endeksi %79 olarak belirlendi. Türkiye ortalamasının %61, sektör ortalamasının %66 olarak belirlendiği araştırma sonuçlarına göre Aksigorta, 2015 yılına göre de önemli bir yükseliş gösterdi.

TÜRKİYE VE SEKTÖR ORTALAMASININ ÜZERİNDE
Accenture Türkiye’nin Türkiye Dijitalleşme Endeksi Araştırması’nda dikkate alınan üç ana kriterden “Dijital Strateji”de %88 skor elde eden Aksigorta, Türkiye ortalaması olan %73’ün 15 puan üzerinde, sektör ortalaması olan %78’in 10 puan üzerinde skor elde etmiş oldu. “Dijital Hizmetler” kriterinde %72 skor kaydeden Aksigorta, bu kriterde de Türkiye ortalaması olan %52’nin 20 puan, sektör ortalaması olan %59’un 13 puan üzerinde bir performans göstermiş oldu. “Dijital Operasyonel Yetkinlik” kriterinde %86 skora ulaşan Aksigorta, bu kategoride de Türkiye ortalaması olan %69’un 17 puan, sektör ortalaması olan %71’in 15 puan üzerinde bir skor elde etti.
Aksigorta’nın, şimdi ve her zaman sektörün ve Türkiye’nin öncü şirketlerden biri olduğunu dile getiren Aksigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijitalleşmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Metin Demirel, “Dijital altyapı çalışmalarımızın sonuçlarını görmek mutluluk verici. Bu sonuçların etkilerini paydaşlarımız yakın dönemde daha da çok hissedecekler. Şu anda olduğu gibi önümüzdeki dönemde de en önde, en güncel ve en teknolojik uygulamaları paydaşlarımıza anında kullandırmaya devam edeceğiz” dedi.

18 Nisan 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar