Eşber Erülgen

AKM inşaatı

ATATÜRK Kültür Merkezi, 1946 yılında temeli atılıp 10 yıl tahsisat yokluğundan beklemiş ve 1969 yılında tamamlanmış ancak bir yıl sonra çıkan yangın nedeniyle 1977 yılına kadar faaliyetlere kapatılmıştır. 1999 depreminden sonra güçlendirme, yıkılıp yeniden inşa edilme gibi alternatif çalışmalar sonuç vermeyince 2007 yılında faaliyeti durduruldu. Nihayet, 2017’nin sonlarında Atatürk Kültür Merkezi’nin tasarımcısı merhum mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan proje ile çözümlere uzlaşma sağlanmış gözükmektedir. Bu projeye göre yeni AKM’de 1300 kişilik eski salon, 2500 kişi olarak inşa edilecek. Konser salonları, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkânları ve kafeler, restoranlar bulunacak. Ek binada ise 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane ve 885 araçlık otopark yer alacak. AKM tek bir binadan, geniş kapsamlı büyük bir komplekse dönüşecek. Atatürk Kitaplığı ve Teknik Üniversite’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan oluşacak ve bu kademeli binaların üzerinde bir park yer alacak.
Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri meydanları ile anılır. AKM’nin yeni tasarımında meydana kurulacak dev ekrandan halk, çimlerde, banklarda oturarak veya ayakta içerideki programları izleme fırsatı bulacak. Böylece Taksim Meydanı da uluslararası bir değer kazanmış olacak. Bu tasarımın 2019 un ilk çeyreğinde bitirileceği planlanıyor.
Yukarıdaki bölümü, Şubat 2018 sayımızda yayınlanan İSTANBUL’UN TARİHİ ANITLARI – 5 başlıklı yazımdan aynen aldım. Temelinin atıldığı tarihten itibaren geçirdiği evreleri de kapsayan bu yazımı alacağı şekil sebebiyle bir müjde gibi görerek kaleme aldım. Zira İstanbul’un değil, Türkiye’nin bu en ünlü meydanının yapılan alt geçit çalışmaları sonucunda geldiği çıplak hale bir kısım kamuflaj olacağı ümidi veriyordu.
Yapılacak kompleks dışında, çevre çalışmaları ilede meydanın çehresini tamamen değiştirecek gibiydi.
Gel gör ki 2019’un ilk çeyreğinde bitmesi planlanan bu programın, 2018’in son ayında, kelimenin tam anlamına uygun olarak, yerinde yeller esmektedir… Turizm Bakanı aralık ayında ihalesini bitirileceğini söylüyor.

Levent’e göre 3 derece daha yüksek olduğu söylenen Göztepe havasının ılıman etkisinden olsa gerek, “Et tekraru ahsen, velevkâre yüzseksen” savsatası ile “Nardugan Bayramı”yazımı bu yılbaşı da tekrarlamaya utandım…
Yeni yılın tüm Sigortacı Gazetesi ailesi mensupları ve yakınları ile okurlarına ve okumayanlarına da sağlık, mutluluk, başarı ve huzur getirmesini dilerim…

 

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Antik Roma döneminde ortalama insan ömrü 35 yıldı.

2 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar