‘Aktüerler de kendini iklim değişikliğine uyarlamalı’

Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Türkiye’de afet sayısı, şiddeti ve sıklığının arttığını belirterek “İlk olarak doğaya verdiğimiz zararı azaltmalıyız. İkinci yapmamız gereken ise uyum. Aktüerya da kendini iklim değişikliğine uyarlayacak. Sigortacılık da, bankalar da kendini uyarlayacak. Eğer kendinizi uyarlamazsanız zarar verirsiniz” dedi.

Aktüerler Derneği, 18 Aralık 2018’de Milli Re Konferans Salonu’nda bir konferans düzenledi. “Aktüerler Derneği’nin Avrupa Aktüerler Birliği’ne Tam Üyelik Süreci,” “İklim Değişikliği ve Sigortacılığa Etkisi” ve “Avrupa’da Aktüerlik ve Aktüerin Rolü Nasıl Değişiyor?” başlıklarında üç sunum gerçekleşti. 

İlk olarak Aktüerler Derneği Başkanı Taylan Matkap, “Aktüerler Derneği’nin Avrupa Aktüerler Birliği’ne Tam Üyelik Süreci” başlıklı sunumunda yeni dönemde Türk aktüerler için doğan fırsatlardan bahsetti. Ülke olarak Avrupa Birliği’ne (AB) yıllardır aday olduklarını ancak meslek örgütü olarak AB’ye artık tam üye olduklarını hatırlatan Taylan Matkap, aktüerlerin en fazla merak ettiği konunun “karşılıklı tanıma anlaşması” olduğunu belirtti. “Bu anlaşma her ülkede bize fayda sağlıyor” diyen Taylan Matkap, AB ülkelerinde aktüer üyesi olarak çalışmanın artık kolaylaştığını madde madde anlattı:  

* “İngiltere, ABD’li aktüeri bile zor kabul eden bir yer. Bir aktüerin, burada çalışması için bütün sınavlara girmesi, aktüer olma sürecini baştan sona tekrar aşması gerekiyordu. Aktüerler Derneği’nin asli üyesi olan bir üye ise sadece AB’ye üye ülkelerde iki yıllık bir iş tecrübesine sahip olmasının ve Birleşik Krallık’ta bir yıl gözetim içinde çalışmasının ardından İngiltere’de aktüer olarak rahatlıkla çalışabiliyor. 

* Almanya’da üç yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak ya da uzmanlık sınavını geçmek orada rahatlıkla çalışmak için yeterli oluyor. Aktüerler Derneği üyesi birçok farklı prosedürden kurtulmuş oluyor. 

* Aktüerler Derneği’nin tam üye olmasıyla birlikte Fransa’da üç yıllık iş tecrübesi, orada aktüer üyesi olarak çalışma imkanını veriyor. 

* Belçika’da üç yıllık mesleki tecrübeye sahip olmak bu ülkenin aktüeri olmak için yeterli.”

Dernek Başkanı Matkap, “Avrupa ve Uluslararası Aktüerler Derneklerinin her bölümünde bir temsilci ile temsil edilmemiz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için yeni bir iletişim stratejisi ile yola çıkıyoruz. Bu stratejiyi şöyle konumlandırdık: Kamuoyu, iş dünyası, iş ortakları, fikir liderleri, akademisyenler ve meslek örgütleriyle sürekli iletişim halinde olacağız. Medya iletişimine de özel bir yer ayırıyoruz. Sürekli basın bülteni hazırlıyoruz. Ulusal iletişim kadar uluslararası iletişimimiz de önemli durumda” dedi. 

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN HIZI ve ŞİDDETİ ARTTI’

Konferanstaki ikinci sunumu Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaptı. “İklim Değişikliği ve Sigortacılığa Etkisi” başlıklı sunumda genel olarak terminolojideki yanlışlıklardan bahseden Prof. Kadıoğlu, iklim değişikliği ile ilgili 1700’lerde bile makale yayınlandığından bahsederek, özetle “Problem iklim değişikliğinden değil, bu kadar hızlı olmasından kaynaklanıyor. Ekolojik sistem buna ayak uyduramıyor” dedi. Prof. Kadıoğlu, iklim değişikliği ile ilgili süreci şöyle anlattı: 

“İklim değişikliği ilk defa olmuyor. Dünya var olduğundan beri iklim hep değişegelmiştir. 1700’lerdeki makaleler bile iklim değişikliğinden bahseder. İklim, güneş patlamaları, volkanlar, eksen eğikliği gibi etkenlerden doğal olarak etkilenmiş. Mesela 40 bin yıl sonra dünyanın ekseni değişecek ve dolayısıyla yaz ile kış yer değiştirecek. Bununla birlikte 1815’te Tambora Volkanı patladığında bütün külleri atmosfere saçıldı. Bir süre atmosferde asılı kaldı. Güneş ışınları yaklaşık bir yıl yere ulaşamadı. ‘Yaz yaşanmayan yıl’ olarak ifade edilir. Bütün yıl boyunca kar yağdı. Buna benzer süreçlere ‘volkanik kış’ deniyor. 

Sigortacılar da ‘volkanik kış’ı bilmiyor. Bunlara benzer sebeplerden dolayı dünya 150 bin yılda bir, 10C ısınıp 10C soğuyormuş. Bunlar doğal etkenlerden dolayı. Şu an dünya 150 yılda 10C ısındı. Tam bin katı. Problem iklim değişikliğinden değil, sürecin bu kadar hızlı olmasından kaynaklanıyor. Ekolojik sistem buna ayak uyduramıyor. 

Dünya 4.6 milyar yaşında. 46 yaşında olsaydı bu ölçekte insan sadece 4 saat önce dünyaya gelmiş olacaktı. 4 saat önce dünyaya gelen insan son bir dakika içinde sanayi devrimi yapıyor ve ormanların %50’sini yok ediyor. Dünyanın yerine koyabileceği doğal kaynaklardan daha fazlasını tüketiyoruz. Ekonomi tüketime dayalı.  

2100 yılına kadar Türkiye’de ortalama sıcaklıklarda 4 ile 70C arasında bir artış bekliyoruz. Çok büyük rakamlar, bunlar. Son yıllarda Türkiye’de meteorolojik ve hidrometeorolojik afet sayısı, şiddeti ve sıklığı artıyor. Afetlerin olduğu yerlerde de büyük farklılıklar var. İklim değişikliğine uygun planlama yapılması lazım. İlk olarak doğaya verdiğimiz zararı azaltmalıyız. İkinci yapmamız gereken ise uyum. Aktüerya da kendini iklim değişikliğine uyarlayacak. Sigortacılık da, bankalar da uyarlayacak. Eğer kendinizi uyarlamazsanız zarar verirsiniz.”

Konferansın son bölümünde, konferansın sponsorluğunu üstlenen Milliman’da bölge direktörü ve aktüer olarak görev yapan Ed Morgan “Avrupa’daki Aktüerlik ve Aktüer’in Rolü Nasıl Değişiyor?” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Ed Morgan, sunumunda Avrupa’daki aktüerlik mesleğinden ve aktüerin rolunün nasıl değiştiğinden bahsetti. Ayrıca, IFRS 17 konusuna da değinerek, IFRS 17’nin bilançodaki sigorta sözleşmelerinin değerlemesinde ve gelir tablosunda gelirin ve kârın belirlenmesinde yeni bir temel oluşturacağını dile getirdi. Son olarak, günümüzde aktüerlerin birçok yeni alanda görev aldığını söyleyen Morgan, Milliman aktüerlerinin hastaneler için risk yönetimi, ipotek için kredi risklerinin değerlemesi, devlet demiryolları için veri analizi gibi çok çeşitli projelerde yer almasını örnek gösterdi.

4. ULUSAL SİGORTA VE AKTÜERYA KONGRESİ, ODTÜ’DE DÜZENLENECEK

4. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi (USAK), 24-25 Haziran 2019 tarihleri arasında ODTÜ’de düzenlenecek. USAK, akademisyenleri, sektör çalışanlarını ve kanun yapıcı uzmanları, sigorta ve aktüerya alanındaki en son araştırma konularını ve ihtiyaçlarını değerlendirmek ve tartışmak amacıyla bir araya getiriyor. Bunun yanı sıra, lisans öğrencileri ve yüksek lisans öğrencilerinin katılabilecekleri bir poster yarışması düzenlenecek. Kongrede bildirisi sunum olarak kabul edilen katılımcılar, kongre için özel sayı çıkartmayı kabul eden İstatistik: Journal of the Turkish Statistical Association editörlüğüne başvuru yaptıkları takdirde, derginin hakemlik sürecinden başarıyla geçmeleri koşuluyla çalışmalarını yayınlama fırsatı elde edecekler.

9 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar