Oğul Doğa Gökşin

Aktüerler Derneği’nden uluslararası konferans

Aktüerler Derneği’nin Uluslararası Aktüerler Birliği (IAA - International Actuarial Association) ile birlikte düzenlediği, hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcı ve konuşmacıların yer aldığı bölgesel konferans, Dernek Başkanı Orhun Emre Çelik’in konuşması ile başladı. Derneğin ilk uluslararası toplantısı olan konferans 2 gün sürecek.

İstanbul’da düzenlenen konferansın ev sahipliğini Milli Reasürans Konferans Salonu yapıyor. Konferans 9 ve 10 Kasım olmak üzere 2 gün sürecek. İlk gün, “trafik odaklı hayat dışı sigortaları”, ikinci gün ise “hayat sigortaları ve emeklilik” ile ilgili konuşmalar yer alacak.

Aktüerler Derneği Başkanı Orhun Emre Çelik’in açılış konuşmasında ilk olarak 1951’de kurulan ve mevcut üye sayısının 159 olan dernekle ilgili genel bir değerlendirme yaptıktan sonra aktüerlerin çalışma alanlarından, sigortacılık sektöründeki öneminden bahsetti. Konuşmada Türkiye’de 127 aktüerin olduğu, hepsinin de çalıştığı şirketlerde üst düzey yönetici pozisyonunda olduğu vurgulandı.

Aktüerliğin disiplinler arası ve her konuyla ilgilenen bir meslek olduğuna dikkati çeken Çelik, “Aktüerlik büyük veri çağında bu çok daha önemli bir hâl aldı. Çünkü çıplak gözle bakıp anlayacağımız sistemlerde çalışıyoruz”  diye konuştu.

Bugünkü program Uluslararası Aktüerler Birliği’nden Vladimir Novikov ve İbrahim Muhanna’nın konuşmasıyla devam etti. Uluslararası Aktüerler Birliği’nin eş genel başkanları, 2016’da Aktüerler Derneği’nin de üye olduğu uluslararası birlik ile ilgili açıklamalarda bulundular. Birliğin üyelik yapısı, eğitim çalışmaları ve düzenledikleri seminerler anlatıldı.

“Oto Sigortalarının Bugünü ve Yeni Geleceği”, “Oto Sigortası Havuzları” ve “Zorunlu Trafik Sigortası – Rusya Örneği” başlıklı paneller düzenlendi.

İlk günkü (9 Kasım) programın kapanışı “CEO Paneli: Zorunlu Trafik Sigortası – Türkiye Değerlendirmesi” isimli panelle gerçekleşti. Panelde, Mapfre Sigorta CEO’su Alfredo Munoz Perez, Unico Sigorta CEO’su Cenk Tabakoğlu, Liberty Sigorta CEO’su Defne Türkeş, Orient Sigorta CEO’su Kurt Ebik ve Quick Sigorta CEO’su Levent Uluçeçen zorunlu trafik sigortası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

9 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar