Oğul Doğa Gökşin

Aktüerler Derneği’nden uluslararası konferans

Aktüerler Derneği’nin Uluslararası Aktüerler Birliği (IAA - International Actuarial Association) ile birlikte düzenlediği, hem yurt içi hem de yurt dışından katılımcı ve konuşmacıların yer aldığı bölgesel konferans, Dernek Başkanı Orhun Emre Çelik’in konuşması ile başladı. Derneğin ilk uluslararası toplantısı olan konferans 2 gün sürecek.

İstanbul’da düzenlenen konferansın ev sahipliğini Milli Reasürans Konferans Salonu yapıyor. Konferans 9 ve 10 Kasım olmak üzere 2 gün sürecek. İlk gün, “trafik odaklı hayat dışı sigortaları”, ikinci gün ise “hayat sigortaları ve emeklilik” ile ilgili konuşmalar yer alacak.

Aktüerler Derneği Başkanı Orhun Emre Çelik’in açılış konuşmasında ilk olarak 1951’de kurulan ve mevcut üye sayısının 159 olan dernekle ilgili genel bir değerlendirme yaptıktan sonra aktüerlerin çalışma alanlarından, sigortacılık sektöründeki öneminden bahsetti. Konuşmada Türkiye’de 127 aktüerin olduğu, hepsinin de çalıştığı şirketlerde üst düzey yönetici pozisyonunda olduğu vurgulandı.

Aktüerliğin disiplinler arası ve her konuyla ilgilenen bir meslek olduğuna dikkati çeken Çelik, “Aktüerlik büyük veri çağında bu çok daha önemli bir hâl aldı. Çünkü çıplak gözle bakıp anlayacağımız sistemlerde çalışıyoruz”  diye konuştu.

Bugünkü program Uluslararası Aktüerler Birliği’nden Vladimir Novikov ve İbrahim Muhanna’nın konuşmasıyla devam etti. Uluslararası Aktüerler Birliği’nin eş genel başkanları, 2016’da Aktüerler Derneği’nin de üye olduğu uluslararası birlik ile ilgili açıklamalarda bulundular. Birliğin üyelik yapısı, eğitim çalışmaları ve düzenledikleri seminerler anlatıldı.

“Oto Sigortalarının Bugünü ve Yeni Geleceği”, “Oto Sigortası Havuzları” ve “Zorunlu Trafik Sigortası – Rusya Örneği” başlıklı paneller düzenlendi.

İlk günkü (9 Kasım) programın kapanışı “CEO Paneli: Zorunlu Trafik Sigortası – Türkiye Değerlendirmesi” isimli panelle gerçekleşti. Panelde, Mapfre Sigorta CEO’su Alfredo Munoz Perez, Unico Sigorta CEO’su Cenk Tabakoğlu, Liberty Sigorta CEO’su Defne Türkeş, Orient Sigorta CEO’su Kurt Ebik ve Quick Sigorta CEO’su Levent Uluçeçen zorunlu trafik sigortası konusunda değerlendirmelerde bulundu.

9 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar