Aktüerlik sınavları tanıtım seminerleri

İstanbul Ticaret Üniversitesi Finansal Planlama ve Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, 9 Şubat Cumartesi günü saat 11:00-13:00 arasında aktüerlik sınavlarına girecek aktüer adayları için ücretsiz bilgilendirme ve tanışma semineri düzenliyor.

UFRS 17’nin Türkiye’de uygulanmaya başlayacak olmasıyla aktüerlere duyulan gereksinim ve verilen önem hiç olmadığı kadar artacak. Bugünün finans ve sigortacılık dünyasında ise aktüer olabilmenin yolu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen Aktüerlik Sınavları’nda başarılı olmaktan geçiyor.  Türkiye’de bu alandaki en tecrübeli isimlerle işbirliği yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Finansal Planlama ve Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi, Prof. Dr. Suna Özyüksel ve Dr. Genco Fas yönetiminde aktüer adayları için bilgilendirme semineri düzenliyor.

Seminerde üç seviyedeki tüm sınavlar ele alınacak. sınavların içeriği, hazırlık aşamasında hangi kaynakların daha uygun olduğu ve sınavları tamamlamak için ne kadar zaman gerektiği gibi başlıklar katılımcılarla paylaşılacak. Ayrıca katılımcılar seminerde şu anda sınavları tamamlamış veya tamamlamak üzere olan aktüer ve yardımcı aktüerlerle tanışma ve onların deneyimlerinden yararlanma fırsatı bulacaklar.

Düzenleyenler:
Prof. Dr. Suna Özyüksel
Dr. Genco Fas

Yer ve Tarih:

İstanbul Ticaret Üniversitesi Finansal Planlama ve Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi.

9 Şubat 11:00-13:00, B-203

web: http://fpfem.ticaret.edu.tr/

Konuşmacılar:

Dr. Genco Fas

Dr. Fas, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olmuş, doktorasını ise aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Rekabetçi Ekonomik Modellerde Oyun Teorisi Uygulamaları üzerine yazdığı tezle tamamlamıştır. Fas halen Bilgi Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nın direktörlüğü görevini yürütmektedir.  Dr. Fas, 2004’ten beri özellikle sigorta, denetim ve bankacılık sektöründeki tüm lider kurumlarla çalışmış, bu kurumlardaki aktüer adaylarının yetiştirilmesinde ve adayların Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sınavlarında başarı göstererek unvan sahibi olma süreçlerinde aktif rol oynamıştır.

Dr. Cengiz Doğru

Dr. Doğru lisans çalışmasını Hacettepe Üniversitesi Finans Bölümü’nde, yüksek lisans çalışmasını Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde ve doktora çalışmasını ise Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tamamlamıştır. 1988 ve 1999 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda çalışmış ve bu kurumun ikinci başkanlığını yapmıştır. Ardından Kentbank ve Anadolubank’ta Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Dr. Doğru, son olarak Anadolubank Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Dr. Doğru, Aktüerlik Sınavları için Ekonomi ve Muhasebe başlıklarında eğitim vermektedir.

Duygu Katırcı – Yardımcı Aktüer

Duygu Katırcı, 2009 yılında Marmara Üniversitesi Aktüerya Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Halk Bankası Emekli Sandığı Vakfı’nda çalışma hayatına başladı. Ardından 2010’da girdiği Cigna Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.’de son iki yıldır Aktüerya Modelleme-Değerleme Birimi’nin Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Erdem ErginYardımcı Aktüer

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Ergin, çalışma hayatına Akbank T.A.Ş. Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlamıştır. Ardından katıldığı Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. Teftiş Kurulu’nda 2009 yılından itibren Müfettiş olarak görev yapmaktadır. Ergin, Aktüerlik Sınavları’na ilk kez 2014 yılı Eylül ayında girmiş ve ilk iki seviyedeki sınavların tamamını tek dönemde tamamlamıştır. Şu anda Yardımcı Aktüer unvanına sahip olan Ergin’in 2019’un ilk aylarında Aktüer unvanına haiz olması beklenmektedir.

Soydan Demiroğlu- Yardımcı Aktüer

Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri mezunu olan Demiroğlu, PwC Bağımsız Denetim ve Danışmanlık Şirketinde Aktüeryal Hizmetler Bölümü’nde görev yapmaktadır. 2016-2018 yılları arasında PwC’nin global personel değişimi programı kapsamında Amsterdam ofisinde aktüeryal müdür olarak görev alan Demiroğlu, çalışma hayatı boyunca çok sayıda yerel ve uluslararası sigorta şirketine denetim ve danışmanlık hizmeti sağlamıştır. Demiroğlu halen PwC Türkiye’de Aktüerya ekibinin müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Murat Akelma – Yardımcı Aktüer

Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri Bölümü mezunu olan Akelma, KPMG Aktüeryal Hizmetler Departmanı’nda Kıdemli Danışman olarak çalışmaktadır.  KPMG’den önce 3 yıl bounca PwC’de yine hayat ve hayat dışı sigorta şirketlerinin danışmanlık ve denetim projelerinde görev almıştır.

3 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar