Aktüerlik sınavlarına yönelik eğitimler tekrar başlıyor

TSEV’in aktüerlik sınavlarına yönelik sunduğu eğitimler yenilenerek şubat ayında yine başlıyor. Yeni dönemde farklı bir eğitmen kadrosuyla sunulacak eğitimlerin yapısında da değişiklikler görülüyor.

Her yıl bahar ve güz dönemlerinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından SEGEM aracılığıyla yapılan Aktüerlik Sınavları öncesinde TSEV tarafından gerçekleştirilen sınava yönelik eğitim programları bu yıl şubat ayında tekrar başlıyor. 28 Ocak’ta yeni eğitmen kadrosunun aktüer adaylarıyla tanışması amacıyla her iki seviyede de gerçekleştirilen iki ücretsiz soru çözüm seansı büyük ilgi görürken, aktüer adayları bu alanda TSEV’in yeni eğitim anlayışıyla da tanışmış oldu.

TSEV tarafından 2009’dan bu yana başarıyla yürütülen Aktüerlik Sınavlarına Yönelik Eğitim Programları’nda 2019 yılında iki önemli değişiklik göze çarpıyor. Öncelikli olarak tamamı matematikçi kökenli 4 kişiden oluşan yeni bir eğitmen kadrosu kuruldu. Üçünün akademisyen kökenine de sahip olduğu yeni kadronun tümü aktüerlik mesleğini uzun bir süredir yürüten ve bu nedenle uygulamalar konusunda da deneyim ve bilgi sahibi olan kişilerden oluşuyor. Bu nedenle eğitmenlerin mesleki anlamda katılımcılara mentörlük desteği vermesi de amaçlanıyor. Eğitmenlerin tamamı tüm sınav başlıkları konusunda bilgi ve tecrübe sahibi olduğu için dönemsel değişimli olarak eğitimleri veriyor olacak. İkinci önemli değişiklik ise eğitim şeklinde gözüküyor. Yeni eğitim formatında öncelikli hedef yine katılımcılara sınav kazadırmak olmakla birlikte bu kez konu anlatımlarına daha fazla ağırlık verilerek, aktüerlik mesleğini yapan kişilerin temel konuların mantığını kavraması ve bu bilgileri meslekleriyle de bağdaştırıyor ve kullanabiliyor olması amaçlanıyor. Eğitim takvimleri, daha önce de olduğu gibi, çoğunlukla hafta içi akşam ve hafta sonu gündüz saatleri baz alınarak oluşturuldu. Eğitimlerin sınav tarihinden önce bitmesi amaçlanırken; sözel ağırlığı olan eğitimlerin sınav tarihlerine yakın planlanmasına da özen gösterildi.


Kısa Süreli Eğitim Programları

Sigorta sektörünün ihtiyaçları gözetilerek her ay planlanarak sektöre sunulan Kısa Süreli Eğitimler kapsamında şubat ayında da birbirinden değerli eğitimlere yer veriliyor. 1 ila 2 gün arasında planlanan ve eğitim sonrası katılım sertifikası verilecek olan kısa süreli eğitim programları aşağıda verilmektedir.


Lojistik ve Nakliyat Sigortaları Paneli

TSEV ve İstanbul Barosu işbirliğinde 13 Şubat Çarşamba günü “Lojistik ve Nakliyat Sigortaları” konulu panel düzenleniyor. İstanbul Barosu Konferans Salonunda saat 13.30’da başlayacak olan panelde nakliyat sigortalarının daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlamak amacıyla TSEV eğitmenlerinden Ali Akşener “Nakliyat Emtia Sigortaları”nı anlatacak. Yine TSEV eğitmenlerinden Av. Egemen Gürsel Ankaralı “Rücu Alacakları Yönünden Dava Şartı Arabuluculuk Uygulaması”nı Nakliyat Sigortası çerçevesinde ele alacak. Panelde ayrıca Prof. Dr. Kerim Atamer “Geçmişe Etkili Sigorta”yı ele alırken,
Dr. Kerem Ertan ise “P&I Sigortacısından Alınan Teminatlarda ve Rücu Davasında Husumetin Yönlendirilmesi Konusunda Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir” konusunda bir sunum yapacak. Panel iki oturumdan oluşacak olup her iki oturumu da TSEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Samim Ünan yönetecek.


İleri Düzey Eğitim Programları

Sigorta sektörünün deneyimli çalışanlarının teknik bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla gerçekleştirilen ’İleri Düzey Sigortacılık Eğitim Programları’ 2019’da tekrar başlıyor. Programlar, bu yıl bahar veya güz dönemlerinde her biri birer kez verilecek şekilde planlandı. Buna göre; mart ayında Finans&Muhasebe branşı; nisan ayında da Reasürans ve Hayat branşları; eylül-ekim aylarında ise Kaza, Sorumluluk ve Yangın&Mühendislik branşarının açılması planlanıyor. ‘İleri Düzey Sigortacılık Eğitim Programları’na katılmak isteyenlerde, yine TSEV tarafından verilen ‘Temel Sigortacılık Eğitim Programı’nı tamamlamaları veya sigorta sektöründe en az 5 yıl çalışmış olmaları koşulu aranıyor. Eğitimin ardından TSEV’in eğitmen kadrosundan oluşan jüriye bir proje sunan katılımcılar; projeleri puanlandıktan sonra programdan mezun olmaya hak kazanacak. Bilgi ve kayıt için tsev.org.tr/sayfa/ileri-duzey-sigortacilik-egitim-programi adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yeni Başlayanlar İçin Sigortacılığa Giriş Programı

TSEV tarafından geçtiğimiz yıl her ayın ilk salı günü başlayacak şekilde organize edilen “Yeni Başlayanlar için Sigortacılığa Giriş Programı” 2019 yılında da yine aynı şekilde sunulmaya devam ediyor. Hayat dışı ve hayat sigortaları özelinde iki ayrı bazda tasarlanan program 5 Mart’ta başlıyor. Şubat ayı boyunca eğitime ilişkin kayıtlar alınacaktır. ‘Hayat Dışı’ sigortacılıkta 4 gün; ‘Hayat’ sigortacılığında ise 3 gün şeklinde planlanan program için son başvuru tarihi 1 Mart’tır. “Sigorta Sektörü ve Piyasa Bilgisi”, “Ürün ve Hasar Bilgisi” ve “Sigorta Hukuku” eğitimlerinden oluşan program bir paket halinde alınabildiği gibi dileyenler her bir eğitime ayrı ayrı da katılım sağlayabiliyor. Büyük beğeni toplayan ve sigortacılığa yeni başlayanlar için önemli bir referans halini alan eğitimin içerik ve takvimiyle ilgili detaylı bilgiye web sitesinden (www.tsev.org.tr) ulaşabilirsiniz.

1 Şubat 2019

İlgili Haberler

Yazarlar