Allianz, 2017 yılına iyi başlangıç yaptı

2017’nin ilk çeyreğinde toplam geliri 36,2 milyar avroya çıkan Allianz’ın faaliyet kârı da yüzde 9,4’lük bir artışla 2,9 milyar avroya ulaştı. Allianz SE CFO’su Dieter Wemmer, “Yıl içinde 10,8 milyar avro olan faaliyet kârı hedefini tutturacak biçimde 2017’ye başarılı bir başlangıç yaptık” dedi.

Dünya sigorta devi Allianz’ın 2017’nin ilk çeyreğinde gelirleri yüzde 2,5 artarak 36,2 milyar avroya ulaştı. Özellikle hayat, sağlık ve varlık yönetiminden gelen güçlü katkıların etkisiyle Allianz Grup’un faaliyet kârı da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 yükselerek 2,9 milyar avroya çıktı. Yılın ilk çeyreğinde elementer sigorta alanındaki faaliyet kârı ise daha düşük teknik kâr sonucu azaldı.

2017’nin ilk çeyreğindeki sonuçları değerlendiren Allianz SE CFO’su Dieter Wemmer, “Öngörülemeyen olaylar, kriz ve doğal afetler hariç artı/eksi 500 milyon avro yanılma payıyla yıl içinde 10,8 milyar avro olan faaliyet kârı hedefini tutturacak biçimde 2017 yılına başarılı bir başlangıç yaptık” dedi.

YILA OLAĞANÜSTÜ BİR BİÇİMDE BAŞLANDI
Düşük faiz oranlarına rağmen yeni ürünlerin gerek müşteri gerekse hissedarlar için değer yarattığına dikkat çeken Wemmer, “Hayat ve sağlık iş segmenti, büyük ölçüde ABD’deki güçlü yatırım kârlılığı sonucu üçte bir oranından fazla artış gösteren faaliyet kârı sayesinde yıla olağanüstü bir biçimde başladı. Elementer sigortalarda ise önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında büyük hasarlardan Avrupa ve Avustralya’daki fırtınalardan ve iskonto oranı değişikliğinden kaynaklanan daha yüksek dönemsel giderlere rağmen tam yıl hedefi tutturma yolunda bir seyir var. Varlık yönetiminde de çeyrek faaliyet kârında güçlü bir artış yaşandı” ifadesini kullandı.

HAYAT VE SAĞLIK SİGORTALARI FAALİYET KÂRI SIÇRAMA YAPTI
Allianz Grup’un ilk çeyrek verilerine göre faaliyet kârı sıçrama yaparken, yeni işlerden sağlanan kârlılık da arttı. Almanya’da sermaye verimliliği yüksek ürün satışında peşin primli sigortaların güçlü büyümesi ve yine Tayvan’da birim bazlı primlerin daha yüksek olması rakamlara olumlu yansıdı. Prim büyüklüğü ABD’deki prim düşüşlerini de telafi ederek yüzde 1,3’lük artışla 16,9 milyar avroya ulaştı. Daha yüksek yatırım kârlılığı sayesinde faaliyet kârı yüzde 35,5’lik artışla 1,2 milyar avroya yükseldi. Söz konusu dönemde yeni işlerden elde edilen gelir, sermaye verimliliği yüksek ürünlere yönelişin devam etmesi sonucu ilk çeyrekte yüzde 22,8 artarak 453 milyon avroya çıktı. Yeni iş kârlılığı da yüzde 3,1 seviyelerini yakaladı.

ELEMENTER SİGORTADA TEKNİK KÂR GERİLEDİ
Bu arada Allianz Grup’un elementer sigorta alanında ilk çeyrekte prim üretimi 17,7 milyar avro olurken, kambiyo konsolidasyon etkilerinden arındırıldığında dönemsel büyüme yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Bu alandaki faaliyet kârı önceki yılın aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 12,7 azalarak 1,3 milyar avro oldu. Bu gelişmede daha yüksek hasarlar, doğal afetlerden kaynaklanan tazminatlarda artış ve yine iskonto oranında değişikliğin olumsuz etkisi sonucu daha düşük gerçekleşen teknik kâr rol oynadı.

VARLIK YÖNETİMİNDE DÖNEMSEL NET GİRİŞLER GÖZLENDİ
Varlık yönetimi cephesinde ise 2013 ilk çeyreğinden bu yana PIMCO’da en güçlü dönemsel net girişler gözlendi. Varlık yönetimi iş segmentinde faaliyet kârı üçüncü taraf fon yönetiminde daha yüksek ortalama varlık kaynaklı faaliyet geliri artışı sayesinde yüzde 24,4 artarak 572 milyon avro olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki artışın giderlerdeki artışın önüne geçmesi sonucunda gelir gider oranı 3,6 puan iyileşme ile yüzde 63,3 seviyesine geriledi. Üçüncü taraf fon yönetimi, büyük oranda PIMCO’daki 21 milyar avro olan üçüncü taraf net girişlerinin yanı sıra olumlu pazar gelişmelerinin de etkisiyle 31 Aralık 2016 tarihine kıyasla 41 milyar avro artarak 1,4 trilyon avroya ulaştı. Allianz Global Investors bünyesindeki üçüncü taraf fon yönetimi, ağırlıklı olarak hisse senetleri piyasasındaki gelişmeler sonucu 2016 sonuna göre yüzde 4,4’lük artışla 339 milyar avroya çıktı.

Bu dönemde Allianz’ın hissedarlara ait net kârı yüzde 15,3’lük bir düşüşle 1,8 milyar avro olarak gerçekleşti. Söz konusu düşüşte büyük ölçüde bir önceki yıl finansal varlık satışından elde edilen tek seferlik kazanç etkili oldu. Allianz Grubu, 5 Mayıs 2017 tarihinde mevcut sermayesinin yüzde 1,5’ini temsil eden 6,7 milyon hisse geri alım programında da başarılı bir başlangıca imza attı.

17 Mayıs 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar