Oğul Doğa Gökşin

“Allianz, Abu Dabi Ulusal Sigorta’nın %24’ünü satın alabilir”

Devlet destekli Abu Dabi Yatırım Meclisi, Abu Dabi Ulusal Sigorta Şirketi'ndeki (ADNIC) yaklaşık %24 hissesinin satışını tartışıyor. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Allianz, satın alma konusunda istekli şirketler arasında en yüksek ilgiye sahip şirket.

Anlaşmanın sağlanması halinde Allianz’ın gelişmekte olan piyasalardaki varlığını daha da artıracağını ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) daha güçlü bir konuma geleceği yorumu yapıldı. Insurance Journal’da yer alan habere göre, kaynaklardan birisi de Abu Dabi Yatırım Meclisi anlaşma için bir danışman kiralayabileceğini belirtti.

Zurich Insurance Group, araştırmanın ardından yatırımın büyüme potansiyeli taşımadığı sonucuna varıp 2016 yılında BAE’deki sigorta sektöründen çıkmaya karar vermişti.

 

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

2018’de risklerin arttığı kritik bir döneme giriliyor; çevresel tehditler ilk sırada

2018 Küresel Riskler Raporu’na (The Global Risks Report 2018) göre, 2018’de risklerin organik ve birbiriyle bağlantılı doğası; toplumların, ekonomilerin ve uluslararası ilişkilerin temel oluşturduğu sistemi tehdit ediyor. Rapora göre pozitif ekonomik görünümün liderlere; toplumları, ekonomileri, uluslararası ilişkileri ve çevreyi etkileyen sistemik zaaflarının üstesinden gelme fırsatı tanıyor. Çevreyle ilişkili riskler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Küresel Risk Algı Anketi’nde öne çıkıyor; bu yıl yaşanacak risk eğilimleri hakkında sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtların %59’u artan risklere işaret ediyor.

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

Yazarlar