Emin Özcan

Alman yazarın öngörüleri…(2)

Alman Yazar Udo Gollub öngörülerine şöyle devam ediyor: Ucuz elektrik, ucuz ve verimli suyu da beraberinde getiriyor. Deniz suyunun arındırılmasının maliyeti metreküp başına 25 sente düşmüş durumda. Dünyanın birçok bölgesinde yetersiz su kaynağı yok sadece yetersiz içilebilir su kaynağı var. Eğer neredeyse hiçbir maliyet olmadan herkes istediği kadar temiz suya ulaşabilirse neler olur bir hayal edin.

SAĞLIĞIN GELECEĞİ

Tricorder X’in fiyatı bu sene duyurulacak. Bazı firmalar Tricorder (Star Trek’te medikal tarama yapan bir cihaz) denilen ve telefonunuzla çalışan bir medikal cihaz üretiyorlar. Bu cihaz sayesinde retina taraması yapabilir, kan ve nefes örneklerinizi sisteme yükleyebilirsiniz. Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkları tanımlayabilecek. Ve ucuz olacağından neredeyse dünyadaki herkesin bu medikal sisteme erişimi olabilecek. Hoşçakal, tıbbî kurumlar.

3D YAZICILAR

Son 10 yılda en ucuz 3D yazıcının fiyatı 18.000$’dan 400$’a düşerken hızı da yaklaşık 100 kat arttı. Tüm büyük ayakkabı firmaları çoktan 3D yazıcılarla üretime başladılar.

Bazı uçak yedek parçaları çoktan 3D yazıcılarla üretilmeye başlandı. Uzay istasyonunda bulunan 3D yazıcı sayesinde de eskiden yanlarında taşımak zorunda oldukları onca yedek parçayı elimine ettiler bile.

Bu yılın sonunda akıllı telefonlar 3D tarama özelliklerine sahip olacaklar. Artık telefonunuzla ayağınızı tarayıp evde ayağınıza mükemmel uyan bir ayakkabı üretebileceksiniz. Çin’de 6 katlı bir ofis binası 3D yazıcıyla üretildi bile. 2027 yılına geldiğimizde üretilen her şeyin yüzde 10’u 3D yazıcılardan çıkmış olacak.

İŞ FIRSATLARI

Eğer girmek istediğiniz bir iş fikri varsa, kendinize sorun: Gelecekte bu iş var olacak mı?.. Eğer cevabınız evet ise bunun gerçekleşmesini nasıl hızlandırabilirsiniz?

Eğer bu iş telefonunuzla çalışmayacaksa unutun o fikri.  20. yüzyılda başarıya ulaşması için tasarlanan her iş fikri 21. yüzyılda başarısızlığa uğrayacak. Önümüzdeki 20 yılda, günümüzdeki işlerin yüzde 70-80’i ortadan kalkacak. Elbette gelecekte yeni işler olacak, ancak herkes için yeteri kadar olacak mı bu kadar kısa sürede, orası belli değil.

TARIM ROBOTLARA EMANET

Gelecekte 100$’lık bir tarım robotu olacak. 3. dünya ülkelerindeki çiftçiler, tüm gün tarlada çalışmak yerine kendi robot çiftçilerinin yöneticisi olabilecekler. Topraksız tarım çok daha az su ile yapılacak. Petri kabında yetiştirilen ilk et hazır bile ve gelecekte gerçek hayvandan üretilen etten daha ucuz olacak. Günümüzde tüm tarım arazilerinin yüzde 30’u inekler için kullanılıyor. Eğer bu alanlara ihtiyacımız olmazsa neler olur hayal edin. Böcek proteinini yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlanan yeni girişimler var. Böcekler normal etten daha fazla protein içeriyor. Bu ürünler alternatif protein kaynağı olarak etiketlenecekler. Çünkü birçok insan hâlâ daha böcek yeme fikrine sıcak bakmıyor.

Bitcoin, gelecekte dünyanın olağan para birimi haline gelebilir.

UZUN ÖMÜR

Günümüzde her yıl ortalama insan ömrü yaklaşık 3 ay uzuyor. 4 yıl önce ortalama insan ömrü 79 yıldı, günümüzde ise 80 yıl oldu. Ortalama artışın kendisi bile artıyor. 2036’ya geldiğimizde, ortalama 1 yılda 1 yıldan daha fazla artacak. Yani hepimiz çok çok uzun hayatlar yaşayabiliriz, büyük ihtimalle 100 yıldan uzun hayatlar.

10$ gibi bir fiyata Asya ve Afrika’da en ucuz akıllı telefonlara ulaşabileceksiniz. 2020’ye geldiğimizde insanların yüzde 70’i akıllı telefon sahibi olacak. Herkesin dünya seviyesinde bir eğitime erişimi olacak demek bu. Her çocuk, 1. Dünya ülkelerindeki çocukların okulda öğrenmesi gereken şeyler için Khan Academy’yi kullanabilir. Uygulamayı Endonezya’da yayınladılar bile. Yakında da Arapça, Svahili ve Çince sürümleri de çıkacak. Eğer İngilizce uygulamayı bedava yayınlarsak olağanüstü bir potansiyel görüyorum. Yarım yıldan kısa bir sürede Afrika ve dünyanın geri kalanındaki çocuklar akıcı bir İngilizceye sahip olabilir. Esen kalın…

Alman yazarın öngörüleri…

 


EMİN ÖZCAN
emin@sigortacigazetesi.com.tr

 

6 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar