Amazon’un yeni hizmeti, konutta primleri arttırır mı?

Elektronik ticaret devi Amazon ve perakende zinciri Walmart, ABD'li üst düzey müşterileri için sunduğu uygulama, tartışma yarattı. Cep telefonu tabanlı uygulama, ticaret devlerine müşterileri evde olmadığı zaman getirdikleri ürünü bırakabilmek için evin içine girme olanağı tanıyor. ABD'li hukuk ve sigorta uzmanları bu uygulamanın konut sigortasının maliyetini arttıracağını düşünüyor.

“Amazon Maymuncuğu” ismi verilen telefon uygulaması, beraberinde akıllı bir kilit ile birlikte geliyor. Müşteriler evde yokken kendilerine gönderilen paketlerin evin içine bırakılmasına fırsat veriyor.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, “Amazon Maymuncuğu” çarşamba günü piyasaya sürüldü. Şimdilik ABD’deki 37 kentte sadece üst düzey müşterilere hizmet veriyor. Walmart ise Silikon Vadisi ve Miami’de hizmet vermeye başladı.

Buna karşın Chicago Tribune, konuyla ilgili bir rapor yayımladı. Raporda benzer uygulamaların rsik yarattığının altı çizildi. Dergiye konuşan Cantor Insurance Group’un avukat sahibi Kenneth Cantor, “Bir sürü soru işareti var” dedi. Cantor, “Ev sahibi sigortalıyken, mülkünüzü ve sizi koruyor. Birisini mülkünüze davet ederseniz, bir şey çaldırabilirsiniz ya da eviniz yandığında, poliçeniz bunu kapsar mı?” diye sordu.

 

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

Yazarlar