Amazon’un yeni hizmeti, konutta primleri arttırır mı?

Elektronik ticaret devi Amazon ve perakende zinciri Walmart, ABD'li üst düzey müşterileri için sunduğu uygulama, tartışma yarattı. Cep telefonu tabanlı uygulama, ticaret devlerine müşterileri evde olmadığı zaman getirdikleri ürünü bırakabilmek için evin içine girme olanağı tanıyor. ABD'li hukuk ve sigorta uzmanları bu uygulamanın konut sigortasının maliyetini arttıracağını düşünüyor.

“Amazon Maymuncuğu” ismi verilen telefon uygulaması, beraberinde akıllı bir kilit ile birlikte geliyor. Müşteriler evde yokken kendilerine gönderilen paketlerin evin içine bırakılmasına fırsat veriyor.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, “Amazon Maymuncuğu” çarşamba günü piyasaya sürüldü. Şimdilik ABD’deki 37 kentte sadece üst düzey müşterilere hizmet veriyor. Walmart ise Silikon Vadisi ve Miami’de hizmet vermeye başladı.

Buna karşın Chicago Tribune, konuyla ilgili bir rapor yayımladı. Raporda benzer uygulamaların rsik yarattığının altı çizildi. Dergiye konuşan Cantor Insurance Group’un avukat sahibi Kenneth Cantor, “Bir sürü soru işareti var” dedi. Cantor, “Ev sahibi sigortalıyken, mülkünüzü ve sizi koruyor. Birisini mülkünüze davet ederseniz, bir şey çaldırabilirsiniz ya da eviniz yandığında, poliçeniz bunu kapsar mı?” diye sordu.

 

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar