Amazon’un yeni hizmeti, konutta primleri arttırır mı?

Elektronik ticaret devi Amazon ve perakende zinciri Walmart, ABD'li üst düzey müşterileri için sunduğu uygulama, tartışma yarattı. Cep telefonu tabanlı uygulama, ticaret devlerine müşterileri evde olmadığı zaman getirdikleri ürünü bırakabilmek için evin içine girme olanağı tanıyor. ABD'li hukuk ve sigorta uzmanları bu uygulamanın konut sigortasının maliyetini arttıracağını düşünüyor.

“Amazon Maymuncuğu” ismi verilen telefon uygulaması, beraberinde akıllı bir kilit ile birlikte geliyor. Müşteriler evde yokken kendilerine gönderilen paketlerin evin içine bırakılmasına fırsat veriyor.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, “Amazon Maymuncuğu” çarşamba günü piyasaya sürüldü. Şimdilik ABD’deki 37 kentte sadece üst düzey müşterilere hizmet veriyor. Walmart ise Silikon Vadisi ve Miami’de hizmet vermeye başladı.

Buna karşın Chicago Tribune, konuyla ilgili bir rapor yayımladı. Raporda benzer uygulamaların rsik yarattığının altı çizildi. Dergiye konuşan Cantor Insurance Group’un avukat sahibi Kenneth Cantor, “Bir sürü soru işareti var” dedi. Cantor, “Ev sahibi sigortalıyken, mülkünüzü ve sizi koruyor. Birisini mülkünüze davet ederseniz, bir şey çaldırabilirsiniz ya da eviniz yandığında, poliçeniz bunu kapsar mı?” diye sordu.

 

14 Kasım 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar