Oğul Doğa Gökşin

Aon Türkiye, Avrupa’nın en büyük hastane projesinin risk danışmanı

Aon Türkiye, Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü projesinin de risk danışmanlığı görevini yürütüyor. 

Dünya çapında 120 ülkede 50.000 çalışanıyla risk, emeklilik ve sağlık konularında profesyonel hizmetler sunan Aon, kamu ile özel şirketlerin ortaklığına (Public Private Partnership – PPP) dayanan projelerde global tecrübesinden yararlanarak projedeki tüm taraflara sigorta ve reasürans çözümleri sunuyor. Aon Türkiye bu kapsamda Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü projesinin de risk danışmanlığı görevini yürütüyor.

Aon Türkiye, projelerin temellerinin atıldığı ve mevzuat çalışmalarının başladığı 2007’den bugüne kadar Kamu Özel İşbirliği (PPP) alanında proje risklerine yönelik olarak global olarak tüm imkanlardan yararlanarak Türkiye PPP mevzuatının da dikkate alındığı özel sigorta çözümlerinin geliştirilmesinde aktif rol oynuyor. Bu anlamda PPP modelinin Dünya genelindeki uygulamaları detaylı bir şekilde incelenerek bu uygulamaların Türkiye’ye özgü PPP modeline adaptasyonu sağlanıyor ve bu şekilde Finansörler, Sağlık Bakanlığı ve SPV’lerin (Özel Amaçlı Kurum) beklentileri azami seviyede karşılanmaya çalışılıyor.

Aon Türkiye Özel Riskler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Köseoğlu, “Aon Türkiye olarak projede yer alacak tüm tarafların yükümlülük altına girdiği sözleşmelerde özellikle sigorta konusunda ayrıntılı olarak risk dağılımını yönetmek ve bu hususta gerekli adımların doğru zamanda atılabilmesine oldukça önem veriyoruz” dedi.

Türkiye’de PPP alanında bugüne kadar 31 sağlık kampüsünün projesi planlaması yapıldı, 3 hastane operasyona başladı ve 9 hastanenin ise inşaatı devam ediyor.  Bu projelerle birlikte 2023 yılında tüm Türkiye genelinde yatak kapasitesinin 168.000‘e ulaşması planlanıyor.

Aon Türkiye ise Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü projesinin de risk danışmanlığı görevini yürütüyor.  PPP Hastane projeleri tip proje görünümünde de olsa, her projenin dinamikleri ve yatırımcı beklentilerinin farklı olduğu varsayımıyla için özel sigorta programı Aon Türkiye tarafından tasarlandı ve bu programın finans dokümanları ile desteklenmesine katkı sağlanıyor. Aon’un bundan sonraki önceliği de projelerin hayata geçirilmesinin yanı sıra operasyonel sürekliliğin sağlanmasını da sigorta ve risk yönetimi programları ile desteklemek olacak.

3 Ağustos 2017

İlgili Haberler

Yazarlar