Araştırma: Müşteriler Amazon sigortasına nasıl bakıyor?

Elektronik ticaret devi Amazon, yapılan son araştırmalara göre sigorta sektörüne hızlı bir giriş yapabilir. Özellikle genç nesiller arasında yapılan araştırmaya göre, katılımcıların %44.5'i araç sigortasını, %38'i hayat sigortasını ve %36'sı da sağlık sigortasını internet vasıtasıyla Amazon'dan satın almaya sıcak bakıyor.

Geçen yıl sigorta sektöründe dalgalanmalar ortaya çıktı. ABD merkezli Amazon, Londralı birçok sigortacıyı bünyesine katmaya başladı. Öte yandan Bloomberg’e konuşan bir işletme profesörü, kapanma tehlikesi bulunan  oyuncak devi Toys “R” Us ve elektronik perakendecisi Maplin’in tamamen “Amazonlu” olduğunu konusunda değerlendirmelerde bulundu. Bütün bunlar sigortacılığa soyunan Amazon’un sektöre nasıl bir etkisi olacağına dair birçok soruyu gündeme getirdi.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, yeni bir araştırma, başta Amazon müşterileri olmak üzere genel olarak tüketicilerin Amazon tarafından sigortalanma konusuna sıcak baktığını ortaya koydu. Öğrenciler için kredi pazarı olan Lendedu şirketinin yaptığı araştırmaya katılanların %44.5’i araçlarını sigortalarken Amazon’u kullanabileceklerini kaydetti. %38’i Amazon yapımı hayat sigortası planına “Evet” dedi. Araştırma gösterdi ki %36’sı da sağlık sigortasını Amazon’dan temin edebilir.

Son 30 gün içinde Amazon’dan alışveriş yapan müşteriler arasında yapılan ankette şirketin güven konusunda sınıfı geçtiği de ortaya çıktı. Yapılan araştırmanın sonuç bölümünde teknolojiyi yakalamakta zorlanan sigorta sektörünün Amazon’un potansiyelinden rahatsız olabileceği belirtildi.

Küresel sigorta sektöründe yeni oyuncu: Amazon

12 Mart 2018

İlgili Haberler

Yazarlar