TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya: Şirketler eksperlik belgesi olmayan kişilere izin vermemeli

Sigortacı Gazetesi

Çarşamba, 22 Ekim 2014
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi ARAŞTIRMA ARAŞTIRMA TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya: Şirketler eksperlik belgesi olmayan kişilere izin vermemeli


TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya: Şirketler eksperlik belgesi olmayan kişilere izin vermemeli

e-Posta Yazdır PDF

Şirketlerin ve kamunun, eksperlik belgesi olmayan, denetçi ve teknik eleman gibi sıfatlarla fiilen ekspertiz yapan kişi ve kurumlara izin vermemeleri gerektiğini ifade eden Kaya, “Ayrıca şirketler poliçe üretirken, o branştaki meslektaşlarımızla fikir ve bilgilerini paylaşmalılar” dedi.

 

 

 

 

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı Yalçın Kaya, Türkiye’de şuan levhaya kayıtlı 903 sigorta eksperi olduğunu ifade etti. Eksperlerin toplamda 7 branşta hizmet verdiğini belirten Kaya, bu branşların ‘Kara Araçları’, ‘Yangın, Doğal Afet, Kaza ve Hırsızlık’, ‘Emtia Kıymete ilişkin Nakliyat’, ‘Hava, Deniz ve Demiryolu Araçları’, ‘Kredi Finans- Emniyeti Suiistimal, Hukuksal Koruma ve Destek’, ‘Mühendislik’, ve ‘Tarım’ olarak tanımlandığını söyledi. Kaya, “Ancak teknolojik gelişmelerin son derece hızlı cereyan ettiği günümüzde birçok branşın alt branşlarının da detaylandırılmasının önemi açıktır. Sigorta eksperliğinde her zaman meslek içi eğitim devam eder ve alt branşların artması bu mesleğin doğal yapısıdır. Meslektaşlarımız uzmanlıklarını geliştirdikleri branşlarda yoğunlaştığı takdirde, alanlarında söz sahibi ve vazgeçilmez eksperler olurlar. Bu da onlara maddi ve manevi katkı olarak  geri döner” dedi.

EKSPERLERİN ŞİRKETLERDEN BEKLENTİLERİ
Eksperlerin sigorta şirketlerinden çeşitli talepleri olduğunu belirten Kaya, şunları söyledi: “Sigorta eksperlerinin şirketlerden ve kamudan öncelikli beklentisi, eksperlik belgesi olmayan, denetçi ve teknik eleman gibi sıfatlarla fiilen ekspertiz yapan kişi ve kurumlara izin vermemeleridir. İkinci isteğimizse sigorta şirketleri tüm branşlarda  poliçe üretirken muhakkak o branştaki meslektaşlarımızla fikirlerini ve bilgilerini paylaşmalarıdır. Bence, yeni ve hasarsızlık indirimi olmayan araçların eksperler tarafından görülerek sigortalanması ve bunun için hemen tanzim edilebilecek tek sayfalık bir form hazırlanması, sektörde birçok hasar riskinin önlenmesinde en etkin yöntem olacaktır. Mutabakatlı kıymet poliçelerinde de eksperlerin kullanılmasının üretim yapan şirkete katkıları aşikârdır. Ayrıca bu şirketler branşlarında uzman arkadaşlarımızdan risk analizi için de yararlanmalılar.”

‘DEPREM DURUMUNDA TÜM KADROMUZU KULLANACAĞIZ’
Olası bir depremde ekspertiz işlemlerinin ne şekilde yürütüleceğini sorduğumuz Kaya, “Bu konuda yaptığımız en büyük hazırlık; tüm eksperleri DASK konusunda eğitimden geçirmek ve büyük bir depremde branşları olmasa bile tüm eksper kadromuzu kullanabilmek oldu. Ancak rapor  yazım  aşamasının sigorta şirketlerinin on-line sisteminden yapılması nedeniyle olası bir depremde nasıl bir iletişim sistemine sahip olabileceğimizi kestirmek çok güç. Ancak biz yinede manüel veya  tek sayfalık daktilo ile yazılabilecek formlar geliştirerek olası bir felakete karşı hazırlık yapıyoruz. Ama benim en büyük temennim depremin olmaması veya küçük ölçekli olması. Olası büyük bir deprem  için çok geniş bir katılımla; şirketler, kamu, iç güvenlik, Mühendisler Odası gibi birçok kurumum ortak çalışabileceği sistemler İstanbul il yönetimleriyle birlikte ilçeler bazında hazırlanmalıdır” dedi.

 

English


TOBB Insurance Experts Executive Committee Chairman Yalçın Kaya: Companies should not employ persons who do not have expertise license

Yalçın Kaya said that neither companies nor the public sector should allow persons and institutions who seek employment under names like supervisors and technical staff without the expertise license. “Besides, companies should share their opinions and knowledge with our colleagues in the relevant branch while producing policies,” he added.

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 9065
İçerik : 5583
İçerik Tıklama Görünümü : 8034714

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  Follow us on Twitter