Asya-Pasifik’teki 33 milyar dolarlık doğal afet kaybının sadece %8’i sigortalı

Alman reasürans devi Munich Re 2017 yılına ilişkin hazırladığı raporda, Asya Pasifik'te yaşanan doğal afet kaynaklı hasarın 33 milyar ABD doları olduğu ve bu hasarın sadece %8'inin sigortalı olduğu kaydedildi.

Alman reasürans devi Munich Re 2017 yılında yaşanan doğal afetlere ilişkin raporunu yayımladı. Raporda Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının başını çektiği doğal afetlerin yarattığı ekonomik hasarın 330 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu rakamın 10 yıllık doğal afet hasar ortalamasının neredeyse iki katı olduğu vurgulandı. 10 yıllık ortalamanın da 170 milyar dolar olduğu kayda geçildi. Buna göre, sigortalı hasar, ekonomik hasarın %41’ine denk geliyor ve 135 milyar dolar olarak hesaplandı.

Insurance Business Mag’de yer alan habere göre, raporun Asya Pasifik bölümünde 2016’da yaşanan doğal afet hasarının 96 milyar dolar, 10 yılın ortalamasının ise 85 milyar dolar olduğunu belirtilirken bu seneki faturanın bu kadar yüksek olmadığı kaydedildi. Buna göre, 2017’deki doğal afetler 33 milyar dolarlık zarar vererek 10 yıllık ortalamayı düşürdü. Nepal’deki Terai ovalarında ve Himalayaların yakınlarındaki bazı bölgelerde 2 bin 700 kişinin ölümüne neden olan, olağan dışı derecede uzun ve şiddetli bir muson mevsimi yaşandı.

Munich Re’nin Asya-Pasifik ülkelerinden sorumlu yönetim kurulu üyesi Hermann Pohlchristoph, “Rakamlar, endişe verici. Aynı zamanda sigortalılık oranının Asya’da hâlâ düşük olduğunu gösteriyor. Kayıpların yalnızca % 8’i sigortalı” dedi.

8 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar