Başarılı bir insurtech projesi virtual i

Sigorta startup’ı “virtual i”, getirdiği yeni iş modeli ile sigortacılara risk seçimlerini daha kolay yapma imkanı sağlıyor ve risk analizi süreçlerinin maliyetini azaltıyor. Okan Utkueri ve Ali Erhan Tamer, Dubai merkezli insurtech girişiminin Türkiye Ülke Müdürü Sema Tüfekçiler ile geleceği parlak sigorta startup’ı “virtual i” hakkında konuştular.

Girişim ekosisteminden bu ayki konuğumuz virtual i. Dubai Dünya Sigorta Kongresi’nde kazandığı ödülle adını duyuran ‘virtual i’, sigorta sektöründe ses getirecek bir başarı hikayesine imza atmayı hedefliyor.

Dubai merkezli bu insurtech girişiminin Türkiye Ülke Müdürü Sema Tüfekçiler ile birlikteyiz. Sigortacı Gazetesi yazar kadrosunda ekip arkadaşımız olması sebebiyle, bir ölçüde aile arasında bir sohbet gerçekleştirdik. 

HEDEF RİSKİ ‘GÖRMEK’

“virtual i” girişim fikrinin nasıl doğduğunu anlatır mısın?

Bu projenin ana mimarı olan ve daha önce kendisi ile AIG Grubunda beraber çalıştığımız Sinan Geylani, bir süpermarketten aldığımız elmaları bile önce görüp sonra satın alabiliyorken, bir poliçe tanzimine kararı vermeden önce riski tam olarak göremiyor olmak ironisinden yola çıktı, Böylece sigorta sektöründe global olarak ciddi sıkıntı yaratan bu problemi çözmenin artık zamanının geldiğine karar verdi ve 2016 yılında kolları sıvadı.

Sinan Geylani’nin mevcut müşterisi olan bir sigortalının bulunduğu ülkede iç karışıklık yaşanması ve primlerin düşüklüğü nedeni ile sigortalı tesise risk mühendisi gönderememesinden duydugu rahatsızlığı çözmek için geliştirilmiş, teknoloji tabanlı bir çözümdür. 

 

Ürünün değer önergesi ve sağladığı hizmetler neler? 

Hâlihazırda, geleneksel risk mühendisliği sadece büyük ve kompleks riskler veya belli bir portföyün bazı kesimleri için satın alınabilen fakat mikro küçük ve orta işletmeler için maliyeti oldukça yüksek bir lüks olmaktan öteye gidememektedir. 

virtual i, dünya GSMH’nin %60’ından fazlasına katkısı olan ve nüfusun büyük bir bölümüne istihdam sağlayan mikro küçükve orta ölçekli işletmelere satın alınabilir risk mühendisliği ve iş devamlılığı sağlayarak, global verimliliğe katkıda bulunmak misyonuyla yola çıkmıştır.

Sigorta sektörünün finansal performansına, dinamik risk değerlendirme ve görsel analizine katkı sağlayarak, sigorta maliyetlerinin düşmesine ve daha ölçülebilir ve kaliteli bir risk yönetimine kavuşmasına imkan sağlayacaktır.

RİSK ANALİZİ SÜRECİNİN MALİYETİNİ AZALTIYOR

virtual i sisteminin parçalı iş modeli, sigortacılara risk seçimini daha kolay bir şekilde yapabilme imkanı verirken, aynı zamanda getirdiği yenilikçi teknoloji ile risk analizi sürecindeki maliyeti azaltmakta, gereksiz harcanan zamanı önlemekte ve iş kalitesini ciddi bir şekilde artırmaktadır. 

Sigorta şirketleri, virtual i teknolojisini kendi yerleşik sistemlerine entegre etmek zorunda kalmadan da bu sistemi kullanabilecek ve bu sayede poliçe kararını daha doğru verebileceklerdir.

virtual i’ın görsel analizleri AI algoritmasına dayanarak oluşturulmuştur ve bu da “COPE analizi” ile ilişkili amaca uygun ve bilimsel bir risk verisi sunmaktadır. Bu sayede sigortacılar, riski detayları ile inceleyip sigortalıya potansiyel kayıplarını minimuma indirebilmesi ve iş sürekliliğini sağlayabilmesi adına destek olabilmektedir. 

virtual i girişiminin şu andaki mevcut durumu ve Türkiye icin planlarınız nedir? 

virtual i, Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) bünyesinde, insurtech konusunda kurulmuş bir startup.

virtual i geçen şubat ayında Dubai Dünya Sigorta Kongresi bünyesinde  düzenlenen “New Generation’in InsurTech” yarışmasında bağımsız jüri değerlendirmesi ile birinci seçildi. Özellikle getirdiği ekonomik, standart şeffaf riski görebilme yetisi, sadece konvansiyonel sigorta sektörünün değil, asıl islami (Takaful) sigortanın (Gharar) yüksek seviyede belirsizlik problemine getirebileceği çözüm nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu nedenle virtual i, Dünya Tekafül Kongresi’ne de islami sigortacılara yüksek teknoloji ile Gharar probleminin nasıl bir şekilde ticari risk seviyesine indirilebileceğini gösterecektir. 

İş modeli olarak kendine özgü bir yapısı olan virtual i, test ülkeleri olarak BAE, Irak ve Türkiye’yi seçmiştir. Geçen 1.5 yılda bu ülkelerde ürün test ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Dolayısıyla virtual i hizmetlerinin ilk etapta sunulacağı ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. 

Global piyasalara açılma konusunda nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?

Stratejik büyüme sürecine girmiş olan virtual i,  dünya çapında deneyimli risk mühendislerini bünyesine katmaya başlamıştır.  İş modelimiz çerçevesinde üç dalga olarak hedeflenen büyüme planımızda ilk dalgayı 2019’in ilk yarısına kadar, ikinci dalgayı da 2020 ikinci yarısına kadar tamamlamayı planlamaktayız. 

Hedef 40 ülkeye ulaştıktan sonra tahmini olarak, dünyadaki SME (küçük ve orta boyutlu işletme) segmentindeki market potansiyelinin %65’ine ulaşmak.

TÜM DÜNYANIN GÖRMESİNİ İSTİYORUZ

İlave bir notun var mı?

Görme yetisinden mahrum olmak sadece sigorta sektörünün yaşadığı bir sorun değil. Dünyada milyonlarca insan da maalesef bu sorunu yaşıyor. virtual i, Afrika’daki kâr amacı gütmeyen bir organizasyon ile işbirliği içerisinde olacak ve yapılan her bir risk değerlendirmesi için belli bir oranı bu organizasyona ödeyecek. Bu sayede, katarakt ameliyatı gibi bazı görme sorunlarının çözülmesine destek olarak sosyal bir sorumluluğun altına imza atacak. Kısacası, bizler sadece sigorta sektörünün değil, tüm dünyanın görebilmesine imkân sağlamak istiyoruz.

Okan Utkueri – okanutkueri@gmail.com  /  Ali Erhan Tamer – ali@botudio.com

25 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar