BES 2017’yi 17 milyar liralık artışla kapattı

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) temel göstergelerinden edinilen bilgilere göre, 29 Aralık 2017 itibarıyla bireysel emeklilik sistemindeki (BES) katılımcı sayısı 6 milyon 922 bin oldu. Otomatik katılımlı BES’te ise çalışan sayısı 3 milyon 417 binde kaldı. BES’te fon tutarının büyüklüğü 77 milyar lirayı aşarken bir senede yaklaşık 17 milyar liralık artış gerçekleşti.

1 Ocak 2017’de başlayan oto BES’te ilk senesini geride bıraktı. Bir yıl içinde BES’e otomatik olarak katılanların sayısı 29 Aralık 2017 itibarıyla 3 milyon 417 bin olarak kayıtlara geçti. Aynı dönemde çalışanların fon tutarı 1 milyar 793 milyon 68 bin 70 lira oldu. Cayma oranı %57 olarak hesaplandı.

BES’te katılımcıların fon tutarı 67 milyar 681 milyon lirayı buldu. Devlet katkısı fon tutarı ise 10 milyar 141 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylelikle katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının toplam büyüklüğü 77 milyar 822 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

Geçen bir yıllık sürede, BES’teki katılımcı sayısı 295 bin yükseldi. Toplam fon büyüklüğünde 16 milyar 975 milyon liralık yükseliş görüldü.

 

8 Ocak 2018

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar