“BES birikimlerinin teminat kabul edilmesini istiyoruz”

Sektör olarak katılımcıların gönüllü BES'teki kalış süresini uzatmak için öneriler geliştirdiklerini belirten Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, kısmen çekme hakkının da bunlardan biri olduğunu söyledi. Ayrıca Obalı, "Katılımcıların BES'teki birikimlerini teminat gösterebilmeleri için çalışıyoruz. Gönüllü BES'teki birikimler nakit karşılığı kredide teminat olabilir. Böylece çeşitli ihtiyaçlar nedeniyle BES'ten çıkışların önüne de geçmiş oluruz" önerisinde bulundu.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, basınla bir sohbet toplantısı düzenleyerek BES’in güncel konularını değerlendirdi. Tanıtım ve sisteme girişin kolaylaştırılmasıyla Otomatik BES’in bilinirliğinin arttığını ve cayma hakkını kullananların yüzde 30’unun dönmek istediğini vurgulayan Obalı şöyle devam etti: “1 Temmuz’da başlayacak ve 10-49 çalışan’ı kapsayan yeni fazda çok sayıda firma olacak. Bu nedenle firmaların internet üzerinden hazırladığımız platforma gelerek hem teklif alabilmesini hem girişi yapabilmesini sağladık. 1 Ocak’ta başlayan ve ’50-99 çalışan’ı kapsayan 4’üncü fazda ise çalışanların yüzde 20’si sisteme giremedi. Bunun nedenleri arasında firma sayısının yüksekliği, bazı işverenlerin sayı azaltarak bir sonraki faza geçmeleri gibi uygulamalar var. Bu konuda kamu eliyle denetim olabilir.”

1 milyon katılımcıya ulaştı

Dünya gazetesinden Serhat Aligil‘in haberine göre, BES’in gelişimine yönelik çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Obalı, bu kapsamda sistemde kalış süresini uzatmak için öneriler geliştirdiklerini açıkladı ve şunları anlattı:

“Örneğin katılımcıların BES’teki birikimlerini teminat gösterebilmeleri için çalışıyoruz. Gönüllü BES’teki birikimler nakit karşılığı kredide teminat olabilir. Böylece çeşitli ihtiyaçlar nedeniyle BES’ten çıkışların önüne de geçmiş oluruz. Bunun detayları üzerinde çalışıyoruz. Yine gönüllü BES’te ‘kısmen çekme’ye imkan verilmesi de düşünülebilir. Türkiye Sigorta Birliği’nde yaptığımız çalışmalarda ortaya çıkan önerileri ilgili yerlere sunacağız. Bu tür düzenlemeler için çeşitli kanunlarda değişiklik yapılması gerekecek.”

Obalı ayrıca, döviz kuruda yaşanan iniş çıkış gibi çalkantılarda insanların BES’teki mevcut pozisyonlarını koruduğunu söyledi. Şirketinin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Obalı, otomatik BES ile sisteme dahil olan çalışanları da kattıklarında toplam katılımcı sayılarının 1 milyon civarında olduğunu belirtti. Obalı “2016 sonunda yüzde 7 civarlarında olan katılımcı pazar payımızın otomatik katılımla birlikte yüzde 9 seviyelerine çıktığını söyleyebiliriz” dedi. Katılım fon büyüklüğünde 11 şirket arasında birinci sırada yer aldıklarını da kaydededen Obalı, ayrıca katılım sigortacılığı kapsamında “Tehlikeli Hastalıklar Sigortası” acıyla yeni bir paket hazırladıklarını duyurdu.

13 Haziran 2018

İlgili Haberler

Yazarlar