BES’te katılımcılar 11 milyonu aştı

2018 yılının ilk yarısının bitmesiyle birlikte, otomatik katılımın da etkisiyle BES’teki toplam katılımcı sayısı 11 milyonu aştı. Türkiye Sigorta Birliği de yaptığı açıklamada sistemin avantajlarını ve işverenlerin yükümlülüklerini bir kez daha hatırlattı.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin açıkladığı son verilere göre, 231 bin işyerindeki yaklaşık 4.5 milyon çalışan otomatik katılım ile sisteme dahil edilmeye başlandı. 

Kurulduğu 2003 yılından, otomatik katılımın başladığı 2017 yılına kadar 6.6 milyon katılımcıya ulaşan Bireysel Emeklilik Sistemi, otomatik katılım sürecinin büyük katkısı ile birlikte, 2018 yılı ilk yarısının bitmesiyle birlikte, katılımcı sayısını 11 milyonun üzerine çıkardı.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından, 1 Temmuz itibarıyla beşinci fazı başlayan ve sisteme yeni dahil olacak çalışan sayısı nedeniyle umutla bakılan otomatik katılım sistemindeki işveren yükümlülüklerine ve sistemin avantajlarına ilişkin açıklamalarda bulunuldu. 

Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan açıklamada, otomatik katılım kapsamına giren işyerlerinin öncelikle emeklilik şirketleri anlaşarak, çalışanları adına emeklilik sözleşmesi yapması gerektiği ve çalışanların sisteme girişi sırasında fon seçimini kendilerinin yapabileceği gibi, tercihini belirtmeyen çalışan adına fon seçiminin işverenler tarafından yapılacağı da tekrar hatırlatıldı. İşverenlerin sorumluluğunun bu kadar ile kalmayıp, çalışanın maaşından kesilen katkı paylarının, emeklilik şirketlerine aktarılması işleminin de işverenlerin sorumluluğunda olduğu eklendi. Açıklamanın devamında ise, otomatik katılım takvimine göre sisteme dahil olması gereken işyerlerinin kanuni yükümlülüklerini yerine getirmelerinin önemi vurgulanırken, aksi takdirde cezai yaptırımlara maruz kalacakları da ifade edildi. 

BÜYÜK AVANTAJLAR

Açıklamanın bir diğer bölümü ise sisteme dahil olan katılımcılara sağlanan avantajlara yönelikti. Otomatik katılımda, gönüllü katılımın esas olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi’nde olduğu gibi, ödenen katkı payının %25’i kadar devlet katkısı sağlandığı ifade edilirken, cayma hakkını kullanmayıp sistemde kalmaya devam eden çalışanlara bir kereye mahsus olmak üzere verilen 1.000 liralık ek devlet katkısının da sunulduğu ve bu katkıların çalışanlar için çok büyük bir avantaj olduğu belirtildi. Son olarak, sistemde kalınan sürede sağlanan bu devlet katkılarının dışında, emekliliğe hak kazanarak sistemden ayrılma durumunda da ek faydaların sağlandığı hatırlatıldı. Sözü geçen bu ek faydanın, katılımcıların emekliliğe hak kazanması halinde, birikimlerini toplu olarak sistemden çekmeyip, en az 10 senelik yıllık gelir sigortası tercih etmeleri şartıyla, emekli olan katılımcıların toplam birikiminin %5’i kadar ilave devlet katkısı ile sisteme olan sadakatlerinin ödüllendirildiği belirtildi.

2 Ağustos 2018

İlgili Haberler

Yazarlar