Borcumuz olsa bile birikim yapıyoruz

NN Hayat ve Emeklilik’in, çalışanların otomatik katılım konusundaki yaklaşımlarını belirlemek üzere gerçekleştirdiği araştırmada, çalışanların borçları olsa dahi birikim yapmayı ertelemiyor oluşu dikkat çekiyor. Buna göre, her 10 çalışandan 5’i borcu olmasına rağmen birikim yapıyor.

NN Hayat ve Emeklilik adına Nielsen tarafından ilki Temmuz 2016’da 8 ilde 15 ve üzeri çalışanı olan şirketlerin çalışanları ile yapılan geniş çaplı otomatik katılım araştırmasının şubat ayı sonuçları açıklandı. Çalışanların otomatik katılım konusundaki yaklaşımlarını izlemek üzere gerçekleştirilen araştırmanın en dikkat çekici sonucu, çalışanların borçları olsa dahi birikim yapmayı ertelemiyor olmaları. Araştırmada, katılımcılara “Borçlarınız yüzünden tasarruf yapmayı erteler misiniz?” sorusu sorulduğunda, borcu olduğunu belirten her 10 kişiden 5’i borcu olmasına rağmen tasarruf yapmayı ertelemediğini ve yastık altı, banka, mevduat gibi yatırım araçları yolu ile birikim yapabildiğini belirtiyor.  Araştırmada devlet katkısından yararlanma isteği, otomatik katılıma dahil olmak için başlıca motivasyon kaynağı olarak öne çıkıyor.  Sisteme dahil olanlar ve kalmak isteyenler, uygulamanın düzenli tasarruf yapmalarına yardımcı olacağını düşünüyor.
Otomatik katılımın bilinirliğinin oldukça yüksek olması da araştırmanın öne çıkan sonuçları arasında yer alıyor. Her 10 kişiden 9’u Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılımı duyduğunu belirtiyor ve bu bilgiyi en çok TV reklamlarından edindiklerini ifade ediyor. Çalışanların, sistemin güvenilirliğine ve kalıcılığına olan inançlarının, emeklilik dönemindeki maddi durumlarına pozitif katkı sağlayıp sağlamayacağının ve bireysel emeklilik şirketlerinin katılımcıların çıkarlarını gözetip gözetmediğine ilişkin  görüşleri alınarak hesaplanan Otomatik katılım Güven Endeksi de temmuz ayına göre 22 puanlık artışla %53’e yükseldi. Araştırmaya katılanlara sorulan bir diğer dikkat çekici soru ise aylık ortalama keyfi harcama tutarları hakkında oldu.  Sonuçlara göre ortaya çıkan tutar 371 lira.
NN Hayat ve Emeklilik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Beste Yıldız Otomatik katılım araştırması ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “2016 yılının ikinci yarısından itibaren tüm iletişim faaliyetlerimizi otomatik katılım konusunda gerçekleştirdik. Sistemi doğru şekilde anlatmak, bu konuda hem çalışanların hem de karar vericilerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için tüm mecralarda yoğun bir şekilde otomatik katılımı, faydalarını ve verilecek olan teşvikleri anlattık. Araştırmamız gösteriyor ki otomatik katılımın bilinirliği Temmuz 2016’dan bu yana 9 puan daha arttı ve %86’ya yükseldi. Emeklilik şirketleri olarak bundan sonra da iletişim faaliyetlerimize sistemde müşterilerimiz ile uzun vadeli ilişkiler kurmak ve emekli olarak sistemden ayrılmalarını sağlamak için devam edeceğiz.
Araştırmamızın sonuçlarına göre her 10 kişiden 5’i borçları olmasına rağmen tasarruf etmeyi sürdürdüğünü söylüyor. Ancak bu oranın uzun vadede artması çok önemli. Otomatik katılımın bu açıdan atılmış temel adımlardan biri olduğunu düşünüyorum. Çalışanların hem dahil olmak için bir efor sarf etmelerini gerektirmeyen, devlet tarafından çok önemli teşviklerin verildiği bu sistem, önümüzdeki dönemde tasarruf alışkanlığının artmasına pozitif katkı sağlayacaktır.
Üzerinde durmak istediğim bir diğer nokta da; kişilerin para biriktirmek için vaz geçebilecekleri aylık ortalama keyfi harcama tutarı. 371 lira olarak hesaplanan bu tutarın bir kısmından vazgeçerek Otomatik katılıma aktarmak, birikim yaparak emeklilik döneminde ek bir gelire sahip olabilmek için en cazip yöntem. Çünkü sistem her ay maaşımızdan yapılan prime esas kazancımızın %3’üne karşılık gelen kesinti ile uzun vadede birikim yapma olanağı sağlıyor. %25 devlet katkısı uygulamasının yanında İki aylık cayma süresi sonrasında sistemde kalan katılımcılara 1.000 lira ek devlet katkı payı sağlanması da sistemde uzun süre kalmayı teşvik eden en önemli sebeplerin başında geliyor.”

12 Nisan 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar