Borsa İstanbul’da BES hareketi

Bireysel emeklilik şirketlerinin elinde bulunan 50 milyar liralık fonun %60'ı 1 Mart itibarıyla el değiştirerek portföy yatırım şirketlerine geçti. bu sebeple Borsa İstanbul'da önemli hisse hareketleri meydana geldi. Borsa İstanbul geçen hafta %0.05 değer kazanarak 116.914 puanla kapandı.

Bireysel emeklilik sistemi (BES) geçen hafta büyük bir değişime tanıklık etti. Yaklaşık 50 milyar liralık fon el değiştirdi. Asılında 2017 Temmuz ayı için düşünülen ancak hazırlıklar tamamlanamadığı için ertelenen ve 1 Mart’ta yürürlüğe giren düzenleme ile bir emeklilik şirketi en fazla portföyünün %40’ını bir portföy yönetim şirketine yönettirebilecek. İşte bu nedenle emeklilik şirketleri ellerindeki fonların %60’ını değişik fonların yönetimine verdi. Bu ise Borsa İstanbul’da önemli hisse hareketlerine sebep oldu. Hisse senedi fonlarını yöneten portföy yönetim şirketleri yatırım havuzunda olmayan hisselerde satışa gitti, tabii ki tercih ettiği hisselerde ise alımlar gerçekleştirdi.

AĞIRLIKLA GEÇEN HAFTA

Habertürk gazetesinden Rahim Ak‘ın haberine göre, bu hareketler ise ağırlıklı olarak geçen hafta gerçekleşti. Çünkü 1 Mart’a kadar yapılan devirlerin ardından portföyleri yönetmeye başlayan yeni şirketler geçen hafta kendi yatırım stratejilerine göre alım satıma başladı. Yılbaşından itibaren yapılan devirlerde de aynı süreç yaşandı ancak şirketlerin büyük bölümü yeni düzenlemeye son gün 28 Şubat’ta uydukları için değişimler 1-9 Mart aralığında yapılabildi. Tabii bir hisseyi tercih eden fon yönetimi satış yaparken başka bir fon yönetimi ise aynı hisseyi almayı da tercih edebildi. Bu nedenle bazı hisselerin fiyatlarında oynama olmadı. Ancak ağırlıklı olarak hisse fonlarını yöneten şirketlerin tercihleri büyük hisselerde bile fiyat düşüş veya yükselişleri beraberinde getirdi.

12 Mart 2018

İlgili Haberler

Yazarlar