Oğul Doğa Gökşin

Chubb’dan gerçek zamanlı rötar sigortası

Sigorta şirketi Chubb tamamen otomatik ve gerçek zamanlı bir rötar durumunda güvence verebilmek adına sigorta ürünü çıkarmaya hazırlanıyor.

Sigortacı, hem FlightStats hem de Swiss Re şirketleriyle ortaklık yapacağı ürün için Air App ile birlikte çalışmaya başladı.

Yolcuların sıklıkla karşılaştığı ek ücretler ve uçuş rahatsızlıklarıyla ilgili de güvence verecek ürün, Air uygulamasının İngiltere’deki kullanıcılarına sunulacak.

Rötar sigortası bir saatten fazla gecikmenin yaşandığı her uçuş için geçerli olması planlanıyor. Kimi uçuşlar için ise 30 dakikalık gecikmeler de güvence kapsamında yer alacak.

9 Eylül 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar