Oğul Doğa Gökşin

Çin 2. çeyrekte büyüme beklentisini aştı: Yüzde 6.9

Resmi istatistiklere göre, Çin ekonomisi Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 6.9 oranında büyüdü. Çin’deki bu büyüme oranı, birçok ekonomistin tahmin ettiği seviyenin biraz üzerine çıktı. Bu aynı zamanda Pekin’in 2017 yılı için ortaya koyduğu yüzde 6,5’lik tahmini büyüme hedefinin çok üzerinde.

BBC’de yer alan habere göre, geçen yıla göre aynı üç aylık dönemdeki genişlemeyi karşılaştıran  büyüme oranı 2017 yılının ilk çeyreğindeki ile aynı oldu.

Pekin, emlak sektöründe ve borç verenler üzerinde sert tedbirlerle borçlanmayı ve konut balonunu dizginlemeye çalışıyor. Birçok analist, Çin ekonomisinin bu politikalar sonucunda yavaşlamasını bekliyordu. Fakat son veriler, Pekin’in 2017 yılı için ortaya koyduğu yüzde 6,5’lik tahmini büyüme hedefinin çok üzerinde.

Sınırlı etki

Konut piyasasının yavaşlatılmasına yönelik çabalara rağmen, mülk yatırımları, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla ilk yarıda yüzde 8,5 oranında büyüdü.

Bazı analistler, borçlanma kurallarının daha da sıkılaşması halinde pek çoğunun beklediği soğutma etkisine sahip olmayabileceğini tahmin ediyor. ING İran Büyükelçisi Iris Pang “Emlak fiyatları ikinci yarıda bir etkiye sahip olacak, ancak etki düşündüğümüz kadar büyük olmayabilir” dedi.

Çin ekonomisi 2016 yılında 26 yılın en zayıf hızıyla büyüdü. Ancak pazartesi günü yayınlanan diğer veriler, Çin ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair gösterge oldu.

Haziran ayı sanayi üretimi, yüzde 6,5’lik beklentinin çok üzerinde olarak yüzde 7,6 oranında büyüdü. Perakende harcamaları geçen ay Haziran 2016’ya kıyasla yüzde 11 arttı. Hem ithalat hem de ihracat büyümesi beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

17 Temmuz 2017

İlgili Haberler

TOBB SAİK’ten gündem araştırması

TOBB SAİK, sektörün 2017 gündemine dair bir araştırma hazırlattı. Başkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Erdem Kırkbeşoğlu tarafından hazırlanan araştırmaya göre, dünya sigorta piyasasında 2016 yılında en çok konuşulan konular arasında akıllı ulaşım sistemleri, yaşlı nüfus/emeklilik sorunu, düşük faiz oranları, iklim değişikliği, doğal afetler ve insan kaynaklı riskler ile alternatif risk transfer sistemleri bulunuyordu.

CEO’lar cevaplıyor: Doğal afetler reasürans fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Monte Carlo ve Baden Baden’da gerçekleştirilen reasürans görüşmelerinde ana gündem maddesi yılın ikinci yarısında yaşanan doğal afetlerdi. Sektör yöneticileri, bu afetlerin yol açtığı 100 milyar dolar civarındaki sigortalı hasarın reasürans fiyatlarını artıracağını belirtse de, artışın ne kadar olacağı konusunda farklı görüşler aktardı. GRC Howden Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Vedat Basan, daha sert bir piyasaya geçileceğini belirtti. Mapfre Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Volkan Babür ise “Sel ve dolu olayları reasürans fiyatlarını etkilemez” diye konuştu. Lockton Re Senior Vice President Okan Çağlayan da piyasadaki kapasite fazlasının fiyat artışını dengeleyebileceğini söyledi.

Yazarlar