Oğul Doğa Gökşin

Çin 2. çeyrekte büyüme beklentisini aştı: Yüzde 6.9

Resmi istatistiklere göre, Çin ekonomisi Nisan ve Haziran ayları arasında yüzde 6.9 oranında büyüdü. Çin’deki bu büyüme oranı, birçok ekonomistin tahmin ettiği seviyenin biraz üzerine çıktı. Bu aynı zamanda Pekin’in 2017 yılı için ortaya koyduğu yüzde 6,5’lik tahmini büyüme hedefinin çok üzerinde.

BBC’de yer alan habere göre, geçen yıla göre aynı üç aylık dönemdeki genişlemeyi karşılaştıran  büyüme oranı 2017 yılının ilk çeyreğindeki ile aynı oldu.

Pekin, emlak sektöründe ve borç verenler üzerinde sert tedbirlerle borçlanmayı ve konut balonunu dizginlemeye çalışıyor. Birçok analist, Çin ekonomisinin bu politikalar sonucunda yavaşlamasını bekliyordu. Fakat son veriler, Pekin’in 2017 yılı için ortaya koyduğu yüzde 6,5’lik tahmini büyüme hedefinin çok üzerinde.

Sınırlı etki

Konut piyasasının yavaşlatılmasına yönelik çabalara rağmen, mülk yatırımları, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla ilk yarıda yüzde 8,5 oranında büyüdü.

Bazı analistler, borçlanma kurallarının daha da sıkılaşması halinde pek çoğunun beklediği soğutma etkisine sahip olmayabileceğini tahmin ediyor. ING İran Büyükelçisi Iris Pang “Emlak fiyatları ikinci yarıda bir etkiye sahip olacak, ancak etki düşündüğümüz kadar büyük olmayabilir” dedi.

Çin ekonomisi 2016 yılında 26 yılın en zayıf hızıyla büyüdü. Ancak pazartesi günü yayınlanan diğer veriler, Çin ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair gösterge oldu.

Haziran ayı sanayi üretimi, yüzde 6,5’lik beklentinin çok üzerinde olarak yüzde 7,6 oranında büyüdü. Perakende harcamaları geçen ay Haziran 2016’ya kıyasla yüzde 11 arttı. Hem ithalat hem de ihracat büyümesi beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

17 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar