Çocukluğunda spor yapanlar daha iyi araba kullanıyor

Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı yaptığı araştırmaya göre, çocukluğunda spor yapanlar daha iyi araba kullanıyor. Sporun mekansal algıyı geliştirdiği bunun sonucunda da araba kullanmada kişiye beceri kattığı yorumu yapıldı. Buna karşın bilgisayar oyunu oynamanın araba kullanmaya bir etkisi olmadığının altı çizildi.

ABD’deki önemli akademilerden Kaliforniya Üniversitesi, araba kullanmanın öğrenilmesi üzerine bir araştırma yaptı. Akademisyenler, önce öğretmenlerinden öğrencilerini puanlamaları istedi. Elde edilen puanlarla yapılan araştırma sonucu öğrenilen kişilerin yaş, cinsiyet, spor ve video oyunu oynaması gibi değişkenler karşılaştırıldı. Sigorta ağırlıklı haber yapan Claims Journal sitesi, yapılan araştırmanın sonuçlarını yayımladı.

Yaş üzerinden yapılan değerlendirmeye göre, genç erkekler, daha yaşlı erkelere nazaran araba kullanmayı öğrenmede daha becerikli. Bir diğer değerlendirme cinsiyet üzerinden yapıldı. Kadın ve erkeklerin araba kullanmayı öğrenmede eşit beceriye sahip olsa da erkeklerin kadınlardan daha fazla özgüvene sahip olduğu ortaya çıktı. Katılımcılara geçmişte spor yapıp yapmadıkları soruldu. Çocukluğunda spor yapan kadın ve erkeklerin direksiyonda daha yetenekli olduğu, araba sürmeyi daha hızlı kavradığı ortaya çıktı. Daha önce de yapılan çalışmalar spor yapmanın mekansal algıyı geliştirdiğini ortaya koymuştu. Öte yandan yine araştırma kapsamında bilgisayar oyunlarının sürüş üzerine etkisi olmadığı ortaya çıktı. Eski araştırmalar aksiyon oyunlarının mekansal algıyı geliştirdiğini, bu sebeple araba sürme konusunda pozitif etkisi olacağını söylüyordu.

1 Mart 2018

İlgili Haberler

Yazarlar