Emin Özcan

DMK 64…

BU da nedir diye sormayın, hemen açıklayayım: Diyarbakır Maarif Koleji ’64 yılı kayıtlıları. Ben de onlardan biriyim. Diyarbakır Maarif Koleji’ne 1964 yılında parasız yatılı olarak girdim ve 1971 yılında mezun oldum. Diyarbakır, DMK ve yatılı okulun bana katkıları konularına daha önceki yazılarımda kısmen de olsa değinmiştim.

Geçtiğimiz yıl sonu ve bu yıl DMK ‘64’lüler olarak iki kez İstanbul’da, bir kez Ankara’da ve bir kez de Bodrum’da olmak üzere dört kez buluştuk. Belki arkadaşların benim katılmadığım buluşmaları da olmuştur, onu bilemem. İstanbul ve Ankara’daki buluşmalarımız da çok güzeldi, ama Bodrum buluşmamız muhteşem oldu.

Bodrum’daki buluşmaya, eşler de dahil yaklaşık 30 kişi katıldık. Zaten DMK ‘64’ün toplam sayısı 32 kişiydi. Daha doğrusu mezun olduğumuzda biz 16’şar kişilik iki sınıfta toplam 32 kişiydik. Süreç içinde yaşamını yitiren arkadaşlarımız oldu. Bazı arkadaşlar da gruptan koptular, ama çoğunluk irtibatı bir biçimde sürdürdü.

23 NİSAN COŞKUSU

Bodrum’daki DMK ’64 buluşmasının üçüncü günü 23 Nisan’a denk geldi. Bizim grubun 64’lük delikanlı ve genç kızları 23 Nisan’da çocukluk günlerine geri dönüp coşkuyla bayramı kutladılar. Ellerinde bayraklarla İzmir marşını söyleyen grubun coşkusu gerçekten görülmeye değerdi.

Bodrum’daki buluşmada bizi Süleyman Demir ağırladı. Süleyman Demir benim DMK’dan dönem arkadaşım ve Bodrum Halikarnas Disko’nun kurucusu. Halikarnas Disko artık kapanacak. Süleyman Demir’in tüm özverili tekliflerine rağmen mal sahipleri önerileri reddetmiş ve Süleyman da diskoteği kapatmaya karar vermiş. Önümüzdeki döneme ilişkin yeni projeleri var…

Biz DMK ‘64’lüler olarak tanışmamızdan tam 53 yıl sonra bir araya geldik. Arkadaşların çoğu 64 yaşına gelmişti. Yani çoğunluk 64-64’tü. Yarım asrı geçen bir süre sonra insanların buluşması nasıldı diye soracak olursanız, çok güzeldi… Buluşmalardan sonra Whatsapp’ta bir de DMK ’64 grubu oluşturduk, her gün haberleşip eğleniyoruz. Önümüzdeki ay da Bozcaada’da buluşup, bağ bozumuna katılacağız.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Türkiye’de hastaneye herhangi bir sebeple giden her 100 kişiden 30’unun reçetesine antibiyotik yazılıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde antibiyotik kullanımında tüm dünyada artışların yaşandığı biliniyor. Bunların yarısından fazlası ise gereksiz antibiyotik kullanımı olarak kayıtlara geçiyor.

Ajans Press, küresel bir sorun olarak nitelendirilen antibiyotik kullanımı üzerine medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in yaptığı incelemeye göre antibiyotik kullanımı bu yıl 7 bin 739 habere konu olurken ITS Medya’nın portal incelemesine göre antibiyotiklerle ilgili toplam 21 bin 175 haber çıkışı tespit edildi. Önceki yıllarla kıyaslandığında geçtiğimiz yıl 5 bin 791 haberle konuşulan antibiyotikler, her yıl daha fazla haber çıkışıyla gündem olmayı sürdürüyor. Ulusal, uluslararası ve yerel yayınlarda, medyaya yansıyan en önemli başlık ise, antibiyotik direncinin her yıl 700 bin kişinin ölümüne neden olması ve yüzde 42.2’lik oranla Türkiye’nin antibiyotik kullanan ülkeler arasında dünyada ilk sırada yer alması oldu. Sektörel sağlık yayınlarında ise özellikle kulak ve idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımının çok gereksiz olduğu belirtildi.

LEBLEBİ GİBİ TÜKETİYORUZ

Geçtiğimiz yıl ciprofloxacin etken maddeli antibiyotiklerden 11 milyon 600 bin kutu tüketilirken, diğer üç etken maddeli florokinolon grubu antibiyotiklerden toplamda 17 milyon kutu tüketildi. Dünyada en çok antibiyotik tüketen ülkeler sıralamasında Türkiye başı çekerken, Türkiye’yi sırasıyla Yunanistan, Fransa, İtalya ve İspanya takip ediyor.

Kısaca Akdenizli olmak antibiyotik ihtiyacını depreştiriyor,  esen kalın…

emin@sigortacigazetesi.com.tr

5 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar