Emin Özcan

DMK 64…

BU da nedir diye sormayın, hemen açıklayayım: Diyarbakır Maarif Koleji ’64 yılı kayıtlıları. Ben de onlardan biriyim. Diyarbakır Maarif Koleji’ne 1964 yılında parasız yatılı olarak girdim ve 1971 yılında mezun oldum. Diyarbakır, DMK ve yatılı okulun bana katkıları konularına daha önceki yazılarımda kısmen de olsa değinmiştim.

Geçtiğimiz yıl sonu ve bu yıl DMK ‘64’lüler olarak iki kez İstanbul’da, bir kez Ankara’da ve bir kez de Bodrum’da olmak üzere dört kez buluştuk. Belki arkadaşların benim katılmadığım buluşmaları da olmuştur, onu bilemem. İstanbul ve Ankara’daki buluşmalarımız da çok güzeldi, ama Bodrum buluşmamız muhteşem oldu.

Bodrum’daki buluşmaya, eşler de dahil yaklaşık 30 kişi katıldık. Zaten DMK ‘64’ün toplam sayısı 32 kişiydi. Daha doğrusu mezun olduğumuzda biz 16’şar kişilik iki sınıfta toplam 32 kişiydik. Süreç içinde yaşamını yitiren arkadaşlarımız oldu. Bazı arkadaşlar da gruptan koptular, ama çoğunluk irtibatı bir biçimde sürdürdü.

23 NİSAN COŞKUSU

Bodrum’daki DMK ’64 buluşmasının üçüncü günü 23 Nisan’a denk geldi. Bizim grubun 64’lük delikanlı ve genç kızları 23 Nisan’da çocukluk günlerine geri dönüp coşkuyla bayramı kutladılar. Ellerinde bayraklarla İzmir marşını söyleyen grubun coşkusu gerçekten görülmeye değerdi.

Bodrum’daki buluşmada bizi Süleyman Demir ağırladı. Süleyman Demir benim DMK’dan dönem arkadaşım ve Bodrum Halikarnas Disko’nun kurucusu. Halikarnas Disko artık kapanacak. Süleyman Demir’in tüm özverili tekliflerine rağmen mal sahipleri önerileri reddetmiş ve Süleyman da diskoteği kapatmaya karar vermiş. Önümüzdeki döneme ilişkin yeni projeleri var…

Biz DMK ‘64’lüler olarak tanışmamızdan tam 53 yıl sonra bir araya geldik. Arkadaşların çoğu 64 yaşına gelmişti. Yani çoğunluk 64-64’tü. Yarım asrı geçen bir süre sonra insanların buluşması nasıldı diye soracak olursanız, çok güzeldi… Buluşmalardan sonra Whatsapp’ta bir de DMK ’64 grubu oluşturduk, her gün haberleşip eğleniyoruz. Önümüzdeki ay da Bozcaada’da buluşup, bağ bozumuna katılacağız.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

Türkiye’de hastaneye herhangi bir sebeple giden her 100 kişiden 30’unun reçetesine antibiyotik yazılıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde antibiyotik kullanımında tüm dünyada artışların yaşandığı biliniyor. Bunların yarısından fazlası ise gereksiz antibiyotik kullanımı olarak kayıtlara geçiyor.

Ajans Press, küresel bir sorun olarak nitelendirilen antibiyotik kullanımı üzerine medya araştırması gerçekleştirdi. Ajans Press’in yaptığı incelemeye göre antibiyotik kullanımı bu yıl 7 bin 739 habere konu olurken ITS Medya’nın portal incelemesine göre antibiyotiklerle ilgili toplam 21 bin 175 haber çıkışı tespit edildi. Önceki yıllarla kıyaslandığında geçtiğimiz yıl 5 bin 791 haberle konuşulan antibiyotikler, her yıl daha fazla haber çıkışıyla gündem olmayı sürdürüyor. Ulusal, uluslararası ve yerel yayınlarda, medyaya yansıyan en önemli başlık ise, antibiyotik direncinin her yıl 700 bin kişinin ölümüne neden olması ve yüzde 42.2’lik oranla Türkiye’nin antibiyotik kullanan ülkeler arasında dünyada ilk sırada yer alması oldu. Sektörel sağlık yayınlarında ise özellikle kulak ve idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanımının çok gereksiz olduğu belirtildi.

LEBLEBİ GİBİ TÜKETİYORUZ

Geçtiğimiz yıl ciprofloxacin etken maddeli antibiyotiklerden 11 milyon 600 bin kutu tüketilirken, diğer üç etken maddeli florokinolon grubu antibiyotiklerden toplamda 17 milyon kutu tüketildi. Dünyada en çok antibiyotik tüketen ülkeler sıralamasında Türkiye başı çekerken, Türkiye’yi sırasıyla Yunanistan, Fransa, İtalya ve İspanya takip ediyor.

Kısaca Akdenizli olmak antibiyotik ihtiyacını depreştiriyor,  esen kalın…

emin@sigortacigazetesi.com.tr

5 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar