Oğul Doğa Gökşin

“Eğitim sigortasında bir yılda %83 artış sağladık”

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer hayat sigortaları içinde yer alan eğitim sigortalarının önemli araç olduğunu vurgulayarak “Şirket olarak çok uzun yıllardır eğitim sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. 2016 yılında satış adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı” dedi.

Sigorta sektörü, uzun eğitim süresiyle ilgili alternatif arayanlara özellikle maddi konularda hayat sigortası poliçeleri sunuyor. Ailelerin planlarını daima çocuklarının iyi eğitim alarak kendilerine parlak bir gelecek çizmeleri üzerine kurguladığını hatırlatan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, eğitim hayatının, uzun süreli ve masraflı bir yolculuk olduğunu vurguladı. Dünya gazetesinden Serhat Aligil’e konuşan Göçer, “Çocukların iki yıl ana okulu, 12 yıl ilkokul-lise, dört yıl üniversite ve hatta iki yıl da yüksek lisans olmak üzere yaklaşık 20 yıllık eğitim hayatı için aileler ciddi bütçelere ihtiyaç duyuyor. Elbette her ailenin gelir seviyesi, yaşam standardı ve çocuk sayısı gibi nedenlere bağlı olarak ortalama okul yılı masrafı fark edebiliyor. Ayrıca okulun devlet okulu veya özel okul olması gibi belirleyici etkenler de önemli” dedi.

POLİÇEDE 40 BİNİ GEÇTİK

Bu noktada, hayat sigortaları içinde yer alan eğitim sigortalarının önemli araç olduğunu vurgulayan Göçer, ancak kişisel taleple satılan bu tür ürünlerin sigorta pazarındaki payının Türkiye’de oldukça düşük olduğunu söyledi. Göçer şöyle devam etti: “Ancak son yıllarda anne babaların çocuklarının eğitimlerini garanti altına almak için bu ürüne daha çok ilgi gösterdiğini görüyoruz. Şirket olarak çok uzun yıllardır eğitim sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. 2016 yılında satış adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı. Sektörde kaç tane eğitim sigortası satıldığı yayınlanmıyor ama bizim 40 binden fazla eğitim sigortası poliçemiz var. Bu yıl sattığımız poliçelerden elde ettiğimiz primlerin yüzde 5’i eğitim sigortasından geliyor ve bu payın önümüzdeki dönemde artacağını tahmin ediyoruz.”

“KOLAY ULAŞILABİLİR SİGORTA”

Göçer, şirketinin hazırladığı paketler üzerinden bu sigortanın fiyatlarıyla ilgili de bilgi verdi:

“Örneğin çocuğunun önünde 12 yıl eğitim süresi ve yıllık 30 bin lira eğitim masrafı olan 35 yaşındaki bir velinin 12 yıl için ödeyeceği toplam prim tutarı 4 bin 725 lira ve bunu 525 liralık 9 taksitte ödeyebiliyor. Velimizin yüzde 27’lik vergi diliminde olduğunu da varsayarsak, taksitlerin 383 liraya düştüğünü görüyoruz. Yani primin yüzde 27’sini devlet ödüyor. Eğitim sigortasının yararlarına ve kapsamına baktığımızda ihtiyaca yönelik bu ürüne sahip olmak oldukça kolay ve ulaşılabilir.”

Eğitim sigortasıyla şirketinin sunduğu teminatlarla ilgili de örnekler veren Göçer, “Temel olarak vefat ve maluliyet teminatları var. Ayrıca teminat seçeneği dışında TL ya da döviz bazlı sigorta yaptırmanız mümkün. Esnek poliçeler tasarlıyoruz. Örneğin, öğrencinin yıllık eğitim masrafl arının 10 bin lira olduğunu ve 8 yıllık bir eğitim süresi kaldığını düşünürsek; ilk yılın teminatı 80 bin lira olarak belirlenir. İkinci sigorta yılında ise teminat 70 bin liraya düşer. Bu şekilde sigorta teminatı her yıl eşit tutarda azalarak, kalan eğitim gideri tutarını kapsayacak şekilde maddi güvence oluşur” şeklinde konuştu.

 

13 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar