Oğul Doğa Gökşin

“Eğitim sigortasında bir yılda %83 artış sağladık”

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer hayat sigortaları içinde yer alan eğitim sigortalarının önemli araç olduğunu vurgulayarak “Şirket olarak çok uzun yıllardır eğitim sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. 2016 yılında satış adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı” dedi.

Sigorta sektörü, uzun eğitim süresiyle ilgili alternatif arayanlara özellikle maddi konularda hayat sigortası poliçeleri sunuyor. Ailelerin planlarını daima çocuklarının iyi eğitim alarak kendilerine parlak bir gelecek çizmeleri üzerine kurguladığını hatırlatan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, eğitim hayatının, uzun süreli ve masraflı bir yolculuk olduğunu vurguladı. Dünya gazetesinden Serhat Aligil’e konuşan Göçer, “Çocukların iki yıl ana okulu, 12 yıl ilkokul-lise, dört yıl üniversite ve hatta iki yıl da yüksek lisans olmak üzere yaklaşık 20 yıllık eğitim hayatı için aileler ciddi bütçelere ihtiyaç duyuyor. Elbette her ailenin gelir seviyesi, yaşam standardı ve çocuk sayısı gibi nedenlere bağlı olarak ortalama okul yılı masrafı fark edebiliyor. Ayrıca okulun devlet okulu veya özel okul olması gibi belirleyici etkenler de önemli” dedi.

POLİÇEDE 40 BİNİ GEÇTİK

Bu noktada, hayat sigortaları içinde yer alan eğitim sigortalarının önemli araç olduğunu vurgulayan Göçer, ancak kişisel taleple satılan bu tür ürünlerin sigorta pazarındaki payının Türkiye’de oldukça düşük olduğunu söyledi. Göçer şöyle devam etti: “Ancak son yıllarda anne babaların çocuklarının eğitimlerini garanti altına almak için bu ürüne daha çok ilgi gösterdiğini görüyoruz. Şirket olarak çok uzun yıllardır eğitim sigortasını müşterilerimize sunuyoruz. 2016 yılında satış adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 83 arttı. Sektörde kaç tane eğitim sigortası satıldığı yayınlanmıyor ama bizim 40 binden fazla eğitim sigortası poliçemiz var. Bu yıl sattığımız poliçelerden elde ettiğimiz primlerin yüzde 5’i eğitim sigortasından geliyor ve bu payın önümüzdeki dönemde artacağını tahmin ediyoruz.”

“KOLAY ULAŞILABİLİR SİGORTA”

Göçer, şirketinin hazırladığı paketler üzerinden bu sigortanın fiyatlarıyla ilgili de bilgi verdi:

“Örneğin çocuğunun önünde 12 yıl eğitim süresi ve yıllık 30 bin lira eğitim masrafı olan 35 yaşındaki bir velinin 12 yıl için ödeyeceği toplam prim tutarı 4 bin 725 lira ve bunu 525 liralık 9 taksitte ödeyebiliyor. Velimizin yüzde 27’lik vergi diliminde olduğunu da varsayarsak, taksitlerin 383 liraya düştüğünü görüyoruz. Yani primin yüzde 27’sini devlet ödüyor. Eğitim sigortasının yararlarına ve kapsamına baktığımızda ihtiyaca yönelik bu ürüne sahip olmak oldukça kolay ve ulaşılabilir.”

Eğitim sigortasıyla şirketinin sunduğu teminatlarla ilgili de örnekler veren Göçer, “Temel olarak vefat ve maluliyet teminatları var. Ayrıca teminat seçeneği dışında TL ya da döviz bazlı sigorta yaptırmanız mümkün. Esnek poliçeler tasarlıyoruz. Örneğin, öğrencinin yıllık eğitim masrafl arının 10 bin lira olduğunu ve 8 yıllık bir eğitim süresi kaldığını düşünürsek; ilk yılın teminatı 80 bin lira olarak belirlenir. İkinci sigorta yılında ise teminat 70 bin liraya düşer. Bu şekilde sigorta teminatı her yıl eşit tutarda azalarak, kalan eğitim gideri tutarını kapsayacak şekilde maddi güvence oluşur” şeklinde konuştu.

 

13 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar