Oğul Doğa Gökşin

En hızlı büyüme “finans ve sigorta işlemleri”nde

Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %5,1 büyüdü. Büyümeye en büyük katkıyı yüzde 6,3 ile sanayi, yüzde 6,8 ile inşaat sektörü verirken söz konusu dönemde en yüksek büyüme hızı yüzde 27,4 ile “finans ve sigorta faaliyetleri”nde kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine (nisan-haziran) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı. TÜİK’in rakamlarına göre, gayrisafi yurtiçi hasıla ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %5,1 arttı. Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla %16,3 artarak 734 milyar 211 milyon TL oldu.

Yeni Şafak gazetesinin derlediği habere göre, iç ve dış talebin büyümeye pozitif katkı sağlamasıyla dengeli büyüme ikinci çeyrekte de devam ederken, yurtiçi talep büyümeye yüzde 3,2; net dış talep yüzde 1,8 katkı sağladı.

EN HIZLISI FİNANS VE SİGORTA

Öte yandan bu yılın ikinci çeyreğinde iktisadi faaliyet kollarına göre cari fiyatlarla en yüksek büyüme hızı yüzde 27,4 ile “finans ve sigorta faaliyetleri” sektöründe kaydedildi. İmalat sanayisi sektörünün büyüme hızı yüzde 21,8, bilgi ve iletişim sektörünün ise yüzde 19,2 olarak belirlendi.

OVP HEDEFİNİN ÜSTÜNE ÇIKARIZ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ikinci çeyrek büyümesi ışığında 2017 yılında Türkiye’nin, OVP hedefinin de üzerinde büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Hükümetin teşvikler ve desteklerinin ne kadar yerinde olduğunun yılın ilk yarısında elde edilen yüksek büyümelerle ortaya çıktığını belirten Ağbal, “Üçüncü çeyrekte turizmdeki toparlanma, ihracattaki olumlu seyir ile baz etkisi ekonomik büyümeyi ivmelendirecektir” dedi.

KAPSAYICILIK ÖNCELİĞİMİZ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, %5.1’lik büyümeye ilişkin, “Bu büyümenin kapsayıcı olması temel önceliğimizdir” dedi. Şimşek, değerlendirmesinde “İstihdamı arttıran tedbirler ve ekonomik büyümedeki ivmelenmeyle, 2017 ikinci çeyreğinde bir önceki yılsonuna göre 600 bin ilave istihdam sağladık” dedi.

ŞAŞKINLIKLARI DEVAM EDECEK

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, iç ve dış koşulların iyileşmesinin Türkiye’nin gerçek potansiyelinin ortaya çıkmasına daha çok imkân vereceğini belirterek, “Bu çerçevede üçüncü çeyrekte de ilk iki çeyrekteki büyümeyi aşacak bir oranla uluslararası kuruluşları şaşırtmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 7 OLUR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yılın üçüncü çeyrek büyümesinin ikinci çeyrekten daha güçlü gelerek %7 seviyesinde olacağını ön gördü. Zeybekci ayrıca, “Yatırımlar ve ihracatla büyüyoruz. Yılın ilk yarısındaki %5,1’lik büyümenin 3,9 puanı yatırım ve ihracattan geldi” dedi.

ANA MOTOR İHRACAT

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, güçlü büyüme hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “İhracatın ikinci çeyrekte de pozitif katkı sağlamasıyla 2017’yi ‘İhracatta Atılım Yılı’ ilan etmekle çok doğru bir karar vermiş olduğumuzu bir kez daha gördük. Net dış ticaret, ikinci çeyrekte de ilk çeyrektekine benzer şekilde büyümeye 1,7 puan katkı sağladı. Böylece TİM verilerine göre 10 aydır artan ihracatımız büyümenin ana motoru oldu.”

 

 

12 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar