Faizsiz fonlara büyük ilgi

BES’teki son verilere göre OKS’ye (Otomatik Katılım Sistemi) giren 1.8 milyon kişiden yaklaşık %70’i faizsiz fonları tercih etti. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Faizsiz fonların tercih oranı potansiyeli gözler önüne serdi, gönüllü BES’teki %6’ya varan faizsiz emeklilik fonlarının oranı 2023’e kadar %25’e çıkabilir” şeklinde konuştu.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, faizsiz BES’in ve katılım sigortacılığının kendine doğal bir büyüme alanı yakaladığını ve önünün açık olduğunu söyledi. Sincek “Son dönemde faizsiz BES’in ve faizsiz sigortacılığın pazar payının artması halkımızda bu alana olan teveccühün bir göstergesi. OKS katılımlarındaki faizsiz fon tercihleri de gelecek yıllara ışık tutmuş oldu. OKS’de yüzde 70’in üzerinden faizsiz fonlar tercih edilmiştir. Gönüllü BES’te de faizsiz fonların payı yüzde 6’ya ulaştı. 2023’e kadar bu oran %20 – 25’e ulaşabilir. Katılım Emeklilik olarak sektöre girdiğimiz günden beri izlediğimiz hızlı büyüme seyri ve ortaya çıkan hacim ve rakamlar faizsiz potansiyelimizin yüksek olduğunu gösteriyor. Tüm bu veriler, faizsiz sigortacılığa ve faizsiz BES’e daha çok ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. Hatta kurum olarak bu büyüme hızımızı korursak, sigortacılıkta rakiplerimize karşı katılım bankalarının bankacılıkta gösterdiği performanstan daha iyi performans göstereceğimizi düşünüyorum” dedi.
Ayhan Sincek BES’in gelişimi ile ilgili de açıklamalar da bulundu; “3. basamak gönüllü BES, toplam fon büyüklüğü 66 milyar TL’ye yükseldi. Bu süreçte faizsiz fonların %17,61’lik artışla 3,8 milyar TL’ye ulaştığını ve toplamdaki pazar payını da % 5,96’ya yükselttiğini görüyoruz. Katılım Emeklilik olarak ise faizsiz tarafta 756 milyon TL’lik fon büyüklüğüne ve % 18,78’lık pazar payına sahibiz.”

5 YILDA 500 BİN SÖZLEŞME HEDEFİ
Ayhan Sincek, Katılım Emeklilik olarak faizsiz BES ve sigortacılıkta geldikleri noktaya dair şunları ekledi: “Faizsiz BES ve faizsiz sigortacılıkta sektör lideri olma hedefiyle yola çıktık. BES’te 5 yılda 500 bin sözleşme hedefimizi ortaya koymuştuk ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Katılım Emeklilik olarak BES’te, OKS dahil ulaştığımız sözleşme sayısı 272 bin, fon büyüklüğü 756 milyon TL’ye ulaştı. Faizsiz sigortacılık ürünlerimizde ise 166 bin adet sigorta sözleşmesine ulaştık. Faizsiz sigortacılıkta yani tekafülde, piyasanın lideri konumundayız. Ayrıca uluslararası arenada başarımızı ödülle taçlandırdık; Global Businness Outlook Awards “2017 En İyi Yeni Tekafül Şirketi Ödülü”nü Katılım Emeklilik’e verdi. Biz tüm katılımcılarımızın beklentilerine uygun yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz ve müşteri memnuniyetine odaklanıyoruz. Katılım Emeklilik olarak ülkemizde önemli bir ihtiyaç olan tekafül sigortacılığının canlanmasını sağladığımıza inanıyorum. Tüm dünyadaki tekafülün büyümesinde ve gelişmesine de katkıda bulunuyoruz. Bu ödül de gösteriyor ki kendimizi hem müşterilerimize hem de sektöre en güzel şekilde anlatabilmişiz. Ülkemizin demografik yapısı, finans sektörünün gücü ve güvenilir yapısı göz önüne alındığında bu alanda yüksek bir potansiyel mevcut. Tekafül alanında önümüzdeki dönemde hızlı bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum.”

9 Mayıs 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar