Fas, sigorta devi olma yolunda

Güney Afrika’nın sigortacılıkta başı çektiği Afrika kıtasının daha az bilinen, ikinci konumdaki aktörü Fas, büyümeye devam ediyor. Berberi nüfusunun ağırlıkta olduğu ülke, Afrika’nın en büyük ve uluslararası sigorta şirketlerine de ev sahipliği yapıyor.

Afrika’nın en büyük ikinci sigorta sektörüne ev sahipliği yapan Fas, Kuzey Afrika bölgesinin lider sigorta pazarına sahip. Yeni zorunlu sigortaların ortaya çıktığı ve islami sigortalara ilginin artışı nedeniyle uygun tekafül düzenlemeleri için geniş ölçekli bir reform sürecine giren Fas sigortacılığı, bölgedeki diğer ülkelere göre hızla büyüyor. Ülkede “orta sınıf” kavramının oluşmaya başlaması, sigorta bilincinin artması, uzaktan sigorta satışı ve tekafül sigortası şirketlerinin ortaya çıkmasıyla beraber Fas sigorta sektörü, ülkenin ekonomik büyümesinin üzerinde bir büyüme kaydetmekte zorlanmıyor. Küresel sigortacıların Sahra Altı Afrika pazarına olan ilgisi ve burada işleri büyütme yönündeki iştahları da dikkate alındığında, Fas’ın bölgedeki varlığının yakın zamanda güçleneceğini ve bölgedeki sigorta penetrasyonunun daha yüksek bir seviyeye geleceğini tahmin etmek zor değil. 

Fas Sigorta ve Sosyal Güvenlik Gözetleme Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre, bir Fas vatandaşı ortalama olarak yıllık 102.30 dolara denk gelecek bir sigorta harcaması yapıyor. Bu harcamanın ortalama 41.90 doları hayat sigortası, 60.4 doları ise hayat dışı (oto, kaza, kredi) sigortalara gidiyor. 

DÜNYAYA SİGORTA SATIYOR

Fas sigortacılığı büyüyor. Fas şirketleri tarafından üretilen yıllık prim Afrika’daki ülkeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Ülkedeki en büyük sigorta şirketi ise yerli Wafa Assurance. Pek çok branşta sektör lideri olan Wafa Assurance, Fas sigorta sektöründe piyasanın %21’ini elinde bulunduruyor. Wafa’yı %16.8 ile Moroccan Royal Insurance, %12.8 ile Moroccan Saham ve %11.2 ile Fransız sigorta devi Axa takip ediyor. Sektörde faaliyetlerini geçtiğimiz yıl artıran iddialı şirket Attamine Chaabi ise bir yılda üretimde %5 payı olan hayat sigortasında primlerin %19.2’sini üreterek liderler arasında yer almak istediğini gösterdi. 

Ülkenin en büyük bankalarından Attijariwafa Bank’ın sigorta şirketi olan Wafa, hayat sigortasında toplam primin %28.3’ünü üretiyor. Hayat dışında ise Saham’ın arkasından ikinci geliyor. Tunus’ta da geniş bir operasyon ağı olan Wafa, bu ülkede de prim üretiminin %18’ini sağlıyor. Wafa’nın Senegal Kamerun ve Fildişi Sahili gibi ülkelerde de güçlü bir varlığı bulunuyor. Fas, toplam prim üretiminde BAE ve Suudi Arabistan’ın ardından prim üretiminde 49’uncu sırada. Afrika’da ise ikinci olan Fas’ın önünde sadece Güney Afrika bulunuyor. 

GELECEK PARLAK 

Fas sigorta sektörü önümüzdeki 5 yıl için umut verici bir tablo ortaya koyuyor. Hayat dışı ve hayat sigortalarının likiditenin yüksek olduğu, rahat piyasa koşullarında rahat bir şekilde büyüyeceği düşünülüyor. Diğer taraftan, büyüme devam etse de doyum noktasına ulaşan hayat dışı segment bir süre sonra ivmesini kaybedebilir. Bunun yanında; ülkedeki inşaat ve altyapı projelerinin, Avrupa’daki ekonomik gelişmelerle paralel olarak artması, ülkenin aldığı yatırım miktarının yükselmesi bekleniyor. Böyle bir büyüme pazarı genişletirken, sigorta penetrasyonu seviyesini de yukarı yönde hareket ettirebilir. 

Sigortacıların penceresinden baktığımız zaman Fas sigorta pazarındaki düşük penetrasyon seviyesi, yeni pazarlara açılmayı planlayan ve ortak girişim – birleşme gözleyen şirketlerin ilgisini çekebilir. Fas sigorta sektörünün sahip olduğu sayısız fırsatın yanında, bazı riskler de içeriyor. Ülkedeki yüksek işsizlik oranı ve sermaye yeterliliği seviyesinde yaşanan sıkıntılar, ülkenin küresel arenada güçlenmesini engelliyor. Yine de, Afrika gibi büyük ve hızla gelişen bir bölgenin ikincisi konumunda olan Fas sigorta sektörünün önümüzdeki günlerde küresel sigortacıların dikkatinden kaçmayacağını söyleyebiliriz. 

SADECE FAS’TA

Fas’ın Kuzeybatı kıyısında bulunan “Mavi Şehir” Chefchaouen kenti, turistlerin uğrak noktalarından biri. Sevimli kıyı kentini bu kadar ilgi çekici yapan ise bölgedeki neredeyse tüm yapıların mavinin tonlarına boyanmış olması. 

SAYILARLA FAS

Nüfus: 35.3 milyon

GSYİH: 101 milyar $

Kişi Başı GSYİH: 2 bin 800 $

Dünya sigortacılığındaki payı: %0.08

Prim Üretimi: 3 milyar 561 milyon $

Hayat: 1 milyar 457 milyon $

Hayat Dışı: 2 milyar 104 milyon $

Kişi Başı Prim: 102 $

Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %3.48

 

Umut Deniz Elçi

umut@sigortacigazetesi.com.tr

28 Mayıs 2018

İlgili Haberler

Yazarlar