Faturamatik hakkında usulsüz sigorta satışı yaptığı iddiasıyla suç duyurusu

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nin (SAİK), Faturamatik merkezlerinin usulsüz ve kanuna aykırı şekilde sigorta satışı yaptığına yönelik raporunu Hazine ve Maliye Bakanlığı'na sunmasının ardından bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre, SAİK'in raporu doğrultusunda Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) Ankara’da peş peşe önemli ziyaretler gerçekleştirdi. SAİK Yönetimi 3 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirdiği iki önemli toplantıdan ilk Hazine’de Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı ve müdürlük yetkilileri ile yapıldı. İkinci toplantı ise Sigorta Denetleme Kurulu (SDK) Başkanı Mete Güler ve kurul yöneticileri ile yapıldı. Hazine yöneticileri, SAİK ve Brokerler Derneği’nin mutabık kalması durumunda çözümler üretilmesi ve yaptırım uygulanması konusunda destek olacağını bildirdi. Ayrıca Faturamatik hakkında usulsüz sigorta satışı yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Trafik sigortasında ise acentelerin komisyon artışının nisan ayından sonra ele alınacağı belirtildi.

Sigortacılık Genel Müdürü Kayacı ile yapılan toplantıda şunlar konuşuldu:

  • SAİK Yöneticileri, Aralık ayında Brokerler Derneği ile yapılan toplantıda görüşülen konular ve hukuksuz yapılarla mücadele konusunda alınan ortak mücadele kararını kamu yöneticilerine detayları ile iletti. Hazine yöneticilerine bu bağlamda; sigorta satışı yapan “Faturamatik” ve benzer yerler, araç muayene istasyonları önüne konulan sigorta kabinleri, yetkisiz ve hukuksuz satış yapan brokerler üzerinde yapılan uygulamalara karşı ortak hareket konusunda kararlılık iletildi. Hazine yöneticileri her iki tarafın (SAİK ve Brokerler Derneği) mutabık kalması durumunda yapılan yanlış uygulama ve çalışmalar konusunda çözümler üretilmesi ve yaptırımlar uygulanması konusunda destek olacağını bildirdi.
  • “Faturamatik” merkezlerinin için SAİK tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yapılan başvuru ve raporlar doğrultusunda, Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.
  • SAİK Yöneticileri,  kanunlara aykırı olarak yetki devri yapan, ekran şifreleri dağıtan, Statik IP konusunda yazılımlarla kural dışı çalışan bazı yapılarla ilgili rapor ve tespitlerini Hazine yöneticilerine iletti. Bu kurumlarla ilgili olarak yakın süreçte engelleyici çalışma ve uygulamalar hayata geçirildi.
  • Trafik sigortalarında düşen acente komisyonlarının yükseltilmesi gerekliliği SAİK tarafından, Hazine yöneticilerine bir kez daha iletildi. Hazine yöneticileri bunun gerçekleşmesinin Nisan ayından sonra yapılacak bir çalışma ile ele alınacağına dair bilgi aktardı.
  • Sigortacılık Kanunu (5684 sayılı kanun) ve ilişkili Acenteler Yönetmeliği’ndeki, acenteler aleyhine bazı maddelerin değiştirilmesinin gerektiği SAİK tarafından yöneticilere iletildi. İlgili maddelerin değişimi için yakın süreçte ortak çalışma yapılması kararı alındı.
  • Sigorta sektöründe faaliyet gösteren tüm aracıların SAİK çatısı altısında olması gerekliliği yöneticilere iletildi. Hazine yöneticileri talebi olumlu karşıladı ve bu konuda çalışma yapılmasına karar verdi.

Sigorta Denetleme Kurulu Başkanı Güler ile yapılan toplantıda öne çıkanlar şunlar:

  • SAİK tarafından yakın zamanda SDK’ya iletilen, Faturamatik merkezleri konusundaki rapor ve belgelerle ile ilgili çalışma Kurul tarafından tamamlandı. Denetleme Kurulu, bu merkezlerin kanuna aykırı hareket ve işlemlerde bulunduğuna dair raporunu Hazine’ye ilettiği toplantıda bildirdi.
  • SAİK’in farklı konu ve yapılarla ilgili yaptığı resmi şikayetlerin de incelenmesi Kurul tarafından tamamlandı. Şikayetler ilgili makamlara gerekli raporlar dahilinde iletilecek.

 

9 Ocak 2019

İlgili Haberler

Yazarlar