Gelecek bu bloklarla inşa edilecek: Blockchain*

Ekonominin ve toplumların geldiği son noktada iki anahtar kelime öne çıkıyor. Şeffaflık ve güven. Blockchain teknolojisi ise bu kavramlar üzerinde yükseliyor. Finansal süreçlerde radikal bir değişimi tetiklemesi beklenen blockchain teknolojileri, temelleri şeffaflık ve güven kavramları üzerine kurulu olan sigorta sektörünün de gündeminde.

Günümüz teknolojileri insanların bir aracı olmadan direkt olarak iletişim kurabilmesine olanak veriyor. Aramalar, mesajlaşmalar anlık olarak gerçekleştiriliyor. Hatta fotoğraflar, videolar ve dosyalar bile artık anlık olarak paylaşılıyor. Anlık paylaşımın bir diğer özelliği ise paylaşımda bulunan taraflar arasındaki mesafenin bir önemi olmaması. Dünyanın iki tarafındaki bireyler aralarında paylaşımlar yapıp, mesafeye bakmadan güven ilişkisi kurabiliyorlar. Ancak, insanlar fotoğraflarını, dosyalarını sırf birebir bir güven bağı üzerinden paylaşabilirken, konu para yollamaya ya da ödeme yapmaya gelince bir aracının kullanılması gerekiyor. Blockchain teknolojisi ise süregelen bu durumu radikal bir şekilde değiştirmeye aday. Blockchain, matematik ve kriptografi (şifreleme) süreçlerini kullanarak herhangi bir değer ifade eden işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için taraflara açık, merkezi olmayan bir veri deposu yaratıyor. Bu değerler sadece “para” olarak kalmıyor. “Mal”, “emek” gibi değerler de bu sistem üzerinden işlenebiliyor. Hatta seçimlerde verdiğiniz “oy” bile bu değerler arasında yer alabilir. Blockchain sistemi, bu değerleri herkes tarafından dürüstlüğü kontrol edilebilen ve herkese açık bir sistem kullanarak depoluyor.
Gelecekte ekonominin güven ve paylaşıma dayalı bir modele evrileceği düşünülüyor. Bu gelecekte de insanlar aralarındaki değer paylaşımlarını blockchain tabanlı uygulamalardan kolayca gerçekleştirebilecek ve bu da 3. parti kurumlara olan ihtiyacın azalmasına neden olacak.

VERGİLER BİLE BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİYLE TOPLANABİLİR
Blockchain teknolojisinin neredeyse sınırsız kullanım alanı bulunuyor. Bazı uzmanlar, çok değil, sadece 10 yıl içinde blockchain uygulamalarının vergi toplama işlemlerinde de kullanılacağını söylüyor. Tüm kayıtların halka açık ve internete ulaşımı olan herkes tarafından denetlenebilen bir şekilde yapılmasına imkan veren bu teknolojinin aynı zamanda finansal işlemlerdeki sahtecilik olaylarının neredeyse tamamen önüne geçmesi bekleniyor.
Blockchain kullanım alanları bunlarla bitmiyor. Blockchain ile finansal aracıların ulaşamadığı gelişmemiş bölgelerdeki insanlar telefonlar üzerinden finans işlemleri gerçekleştirebiliyor, kendiliğinden uygulamaya geçen zaman ayarlı açık anlaşmalar düzenlenebiliyor, patent gibi kayıtlar tutulabiliyor. Buradan hareketle blockchain uygulamalarının küresel bir güven kaynağı haline gelebileceğini söylemek çok da gerçekten uzak olmayacaktır.

BLOCKCHAIN’E KUCAK AÇMAK
Peki, dünya bu değişim ve dönüşüme hazır mı? Bankalardan noterlere, güvene dayalı hizmetler sunan birçok kurum fiyat, iş hacmi konularında büyük sorunlar yaşayabilir, hatta hayatta kalma mücadelesi vermeye başlayabilir. Bunun yanında, düzenleyici otoriteler, bitcoin (bir çeşit sanal para) gibi uygulamaların finansal aracılara ihtiyaç duymaması sebebiyle,  geleneksel finansal düzenlemeleri dayatmakta gittikçe büyüyen sorunlarla karşılaşabilir. Teknoloji ilerledikçe daha basit ve toplumun finansal ihtiyaçlarını güvenli ve ucuz bir şekilde karşılayabilecek başka uygulamaların ortaya çıkması kaçınılmaz.
Hükümetler, finans ve hukuk kuruluşları blockchain uygulamalarını benimseyebilecekler mi? Bu uygulamaları içselleştiremeyenlere ne olacak? Finans dünyasının geleceğine bu soruların cevapları yön verecek.

BASİT BİR BLOCKCHAIN ANLATIMI
Hiç legolarla oynadınız mı? Elinizde ticari bir anlaşma olduğunu düşünün. Blockchain sistemi ile bu anlaşmadaki bilgileri lego parçalarının üzerine yazıp, daha sonra tarih ekleyerek legodan bir ev oluşturuyorsunuz. Dışarıdan bakan biri legodan evinizdeki parçaların hangi tarihte eklendiğini, çıkarılıp çıkarılmadığını kolayca görebiliyor. Bununla beraber, sahtecilik yapmak isteyen birinin bir bilgiyi değiştirmesi için önce parçaları çıkarması, yani legodan evi yıkması gerekiyor. Bu girişim de kolayca tespit edilebiliyor.

Dünyanın sigorta devleri arasında blockchain köprüsü:  B3i: Blockchain Sigorta Sektörü İnisiyatifi
2016 yılının ekim ayında start verilen ve blockchain teknolojisinin sigortacılıkta potansiyel kullanım alanlarını araştıran Blockchain Sigorta Sektörü İnisiyatifi B3i (The Blockchain Insurance Industry Initiative), Aegon, Allianz, Munich Re, Swiss Re ve Zurich olmak üzere 5 üyeyle çıktığı yolculuğa 15 üyesiyle devam ediyor. B3i inisiyatifi üyeleri, blockchain teknolojileriyle reasürans ve sigorta şirketleri arasında veri akışında verimliliğin nasıl artırılabileceğini araştırmak için güçlerini birleştirecek.
6 Şubat’ta B3i’ye katıldığını açıklayan reasürans şirketi Hannover Re’nin Genel Müdürü ve IT Direktörü Gerhard Ebeling, blockchain teknolojilerinin sigortacılığın iş süreçlerine pozitif katkısına en çok inanan isimlerden biri. “B3i inisiyatifi ile şirketler arası süreçlerin verimliliğini test edebileceğiniz ve geliştirebileceğimiz bir platforma kavuşmuş olduk” diyen Ebeling, B3i gibi bir ortak platform kurulmasından sevinç duyduklarını ve bu atılımın sigorta sektörünün standartlarını yükselteceğini savunuyor.
Geçtiğimiz yılın eylül ayında reasürör SCOR, blockchain teknolojisini test etmek ve uygulanabilirliğini gözlemlemek için bir muhasebe blockchain’i hazırladı. SCOR tarafından tatmin edici bulunan test sonuçlarına göre blockchain teknolojisi 1) hızlı ve kolay uygulanabiliyor 2) iş ortaklarının gerçek zamanlı bilgi akışını hızlandırarak, iletişimi hızlandırıp kolaylaştırıyor ve 3) süreç giderlerini azaltıyor. Bulgular hakkında açıklamalarda bulunan SCOR CEO’su Denis Kessler, şunları söyledi: “Görevimiz blockchain gibi yeni ve ileri teknolojileri test etmek. SCOR tarafından blockchain üzerinde yaptığımız araştırmaların başarısı reasürans ve sigorta sektörünün dijitale geçişini hızlandıracak, tüm sektöre değer katacaktır.”

SİGORTADA YENİ BİR ÇAĞ
İnisiyatife katılan bir diğer şirket de Ageas oldu. B3i konsorsiyumuna katıldıkları için heyecanlı olduklarını ifade eden Ageas Operasyon Direktörü Antonio Cano, “Blockhain, şirketlerin iç süreçlerinin hızlandırılmasında, şeffaflığın artırılmasında ve şirketlerin işleyiş maliyetlerinin düşürülmesinde dijital dünyada büyük bir rol oynayabilir” dedi ve ekledi: “Konseptin ispatlanması için gerçekleştirilecek çalışma, reasürans anlaşmalarının şirketler arasında paylaşılmasını sağlayan bir sistem olacak. Eğer blockchain teknolojisinin düşündüğümüz kadar kullanışlı olduğunu görürsek, şeffaf kontrat ve poliçe bilgilerinin kullanıldığı yeni bir sigortacılık çağı başlatabiliriz.”
“B3i inisiyatifinin sektördeki diğer oyuncular tarafından da gördüğü yoğun ilgi ve desteği görmek bizi heyecanlandırıyor. Bu ortaklık sigorta ekosistemine olan küresel yaklaşımı da göz önüne koyuyor” diyen Allianz Grup Operasyon Direktörü Christof Mascher ise Allianz olarak yeni girişimlere bakışlarını şu sözlerle açıkladı: “Allianz olarak sektörümüzü modernleştirecek, verimliliği artıracak ve müşterilerimize verdiğimiz hizmetleri geleceğin standartlarına taşımamıza izin verecek en büyük kanalın teknolojik gelişmeler olduğunu kabul etmiş durumdayız.”
B3i ile ilgili diğer bir değerlendirme ise Swiss Re Hayat Dışı İş Yönetimi Direktörü Jason Richards’tan geliyor: “B3i inisiyatifine her katılan üye bizi sektör çapında bir blockchain standardı oluşturma hedefine daha da yaklaştırıyor. Blockchain teknolojilerinin ödemeleri hızlandırıp basitleştirerek sigorta fiyatlarını düşürme potansiyeli de dikkate alındığında, gelişmelerin oldukça heyecan verici olduğunu söyleyebilirim.”

İLK RAPOR HAZİRANDA
Swiss Re tarafından yapılan açıklamaya göre, “kavramın kanıtlanması” için katılan şirketler arasında reasürans anlaşmalarının paylaşılmasını sağlayacak pilot bir projenin başarıyla hayata geçirilmesi gerekiyor. Açıklamada, blockchain teknolojisi üzerindeki denemelerin başarılı olası durumunda sektörün şeffaf ve paylaşılan veriler üzerine kurgulanabileceğine vurgu yapılıyor.
B3i katılımcıları tarafından verilen bilgiye göre, inisiyatifin çabalarıyla elde edilen ilk sonuçlar bu yılın haziran ayında halka duyurulacak.

BLOCKCHAIN’DE İLK 15 SAHAYA ÇIKTI
B3i inisiyatifinde bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla 15 üye bulunuyor. İnisiyatif’te yer alan tüm şirketlerin listesi şöyle: Achmea, Aegon, Ageas, Allianz, Generali, Hannover Re, Liberty Mutual, Munich Re, RGA, SCOR, Sompo Japan Nipponkoa Insurance, Swiss Re, Tokio Marine Holdings, XL Catlin and Zurich Insurance Group.

 

*Blockchain: Blokzinciri

Umut Deniz Elçi
umut@sigortacigazetesi.com.tr

10 Nisan 2017

İlgili Haberler

Yazarlar