Gençler mutlaka sigortacılığı düşünmeli

Fransız sigorta şirketi Axa’nın kısa süre önce Asya Pazarları Liderliği pozisyonuna atanan Myriam Moufakkir’in insurancebusinessmag’de yer alan röportajına rast geldim. Röportajda Moufakkir, kariyerine birçok sigortacı gibi banka sektöründe başladığını belirterek, sonrasında geçtiği sigortacılığın daha da insani bir meslek olduğunu söylüyor. Moufakkir’in “Günün sonunda sigorta, insanlara hizmet etmek ve onları korumak gibi asil bir amaç güdüyor. Bu sektörün bir parçası olmak çok tatmin edici” sözlerinin ise sigortacı olmak isteyen gençler için yol gösterici olacağını düşünüyorum.

Bu hafta üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimiz için önemli bir hafta. Haziran ayının sonunda girdikleri sınavın sonuçları geçtiğimiz hafta açıklandı ve bu hafta onlar için, bundan sonraki hayatlarında kendilerini nasıl tanımlamak isteyeceklerine karar verme haftası. Yani okumak istedikleri meslekleri tercih edecekler. Diğer taraftan; ülkemizde emeklilik yaşı kademeli olarak artıyor, bir süre sonra 65’e çıkacak. Şöyle bir hesap yapalım: 18 yaşında üniversiteye giren bir gencimiz, hazırlık dahil 5 yıl eğitim aldıktan sonra 23 yaşının sonunda bir meslek sahibi olarak kariyerine başlamaya aday oluyor. Hemen kariyerine başladı diye iyimser bir tahminde bulunursak, emekli olmak için yaklaşık 40 yıl çalışmak zorunda. Bu nedenle gençlerimizi zor bir hafta bekliyor. Onları korkutmak istemiyorum ama sevmedikleri bir mesleği yapmak için 40 yıl çok uzun bir zaman. Onun için sevdikleri ve mutlu olacakları işleri yapmaları çok önemli. Ben kendimi şanslı görüyorum. Sevdiğim ve olmak istediğim bir alanda üniversite eğitimi aldım. Bu eğitimin tam karşılığında, yaklaşık 20 yıldır çalışıyorum. Myriam Moufakkir’in sigorta sektörünün bir parçası olmasının kendisini çok tatmin ettiğini söylemesi gibi ben de gazetecilikten büyük tatmin duyan biriyim.

Fakat konumuz sigortacılık. Uzun yıllardır söz konusu mesleğe yakın bir gazeteci olarak şunu çok net söyleyebilirim, sigortacılık Myriam Moufakkir’in de söylediği gibi gerçekten asil bir meslek. Bir sigortalının sahip olduğu bir varlığının, yaşanan risk karşısında sigorta sayesinde yerine konması ve sonrasındaki yüzündeki mutluluğa şahit olmaktan daha öte ne olabilir ki?  Bu nedenle de bankacılık ve finans alanında eğitim almak isteyen gençlerimizin mutlaka sigortacılığı düşünmeleri gerekiyor. Ülkemizde hemen hemen dünya devi sigorta şirketlerinin de olduğunu düşünürsek, bu alanda kariyer yapmak onları mutlu edecektir diye düşünüyorum.

8 Ağustos 2018

İlgili Haberler

Yazarlar