GESİD’den köy kütüphanesi projesine kitap desteği

Genel Sigortacılar Derneği (GESİD), bir Türkçe öğretmeninin çağrısı üzerine tüm üyelerinin desteğiyle toplamış oldukları kitapları Samsun'a gönderdi. Kitaplar, "Sürdürülebilir Okur-Yazarlık Seferberliği" projesi kapsamında kapatılan köy okullarının kütüphaneye dönüştürülmesi için kullanılacak.

Genel Sigortacılar Derneği (GESİD), “Sürdürülebilir Okur-Yazarlık Seferberliği” projesi kapsamında kitap toplama kampanyasına destek verdiklerini belirterek sigorta sektörünü de bu kampanyaya destek vermeye çağırdı. Dernek tarafından yapılan açıklamada teknik konuların yanı sıra, sosyal sorumluluk projelerine öncülük etmeye çalıştıkları vurgulanırken bir Türkçe öğretmenin derneğe attığı mesaj paylaşıldı.

GESİD Eş Başkan Sema Tüfekçiler, konuyla ilgili olarak “Yaklaşık bir aydır tüm üyelerimizden toplamış olduğumuz kitapları kargoya verdik. Öğretmenimizi bu güzel çabası için bir kez daha tebrik ediyor, herkese iyi okumalar diliyoruz” dedi.

Öğretmenin mesajı dernek tarafından paylaşıldı:

Sevgili kız kardeşlerim,

Ben bir Türkçe öğretmeniyim ve uzun bir İstanbul macerasından sonra şu an Samsun’da bir köy okulunda öğretmenlik yapıyorum. Bu zamana kadar okullar için yapılan birçok kitap kampanyasına öğrencilerimle birlikte katılmaya gayret ettim hep. Sıra bana geldi şimdi. Ancak benim kampanyam biraz farklı. Karadeniz köyleri coğrafyası gereği dağınıktır. Beş on hane bir dağa konuşlanır ve orası köy olur, köyün camisi ve okulu olur. Bir de kahvesi. Başka ne olsun? İşte bu köylerin okulları kapatılıp öğrenciler merkez okullarında taşımalı olarak öğrenimlerine devam ediyorlar. Geçen hafta veli ev ziyareti yaparken köyleri ve kapanan okulları görme fırsatım oldu. Çok değerli köy öğretmeni arkadaşlarımın kendi elleriyle boyasını badanasını yaptığı okullar şimdi birer virane olmaya yüz tutmuş. Bu şirin okullar neden atıl durumda çürümeye bırakılsın? Ki bununla ilgili hiçbir planlama yapılmadığı için kimse elini taşın altına koymuyor bile. Konuyu biraz araştırdım. Milli Eğitim’e bir proje sundum. Bu okulları birer köy kütüphanesine, yetişkin eğitim alanına dönüştürmek için “Sürdürülebilir Okur-Yazarlık Seferberliği” başlattım. Her şey çok taze. Ve olabildiğince çok okuma sevdirecek yetişkin kitabına ihtiyacım var. Özellikle psikoloji, çocuk gelişimi, bahçecilik, tarım, roman vb. kitaplara; eski sayıları da olsa dikiş, hobi, bahçecilik, dekorasyon dergileri ve Atlas, National Geographic, Bilim Teknik gibi ufuk açıcı yayınlara ihtiyacım var. Ya da belki sizin daha güzel fikirlerinize… Şimdiden hepinize teşekkür ederim. Sosyal medyayı çok etkili kullanamıyorum sizlerin de desteği olacağını düşündüğünüz birileri veya gruplar varsa bu iletimi paylaşabilirseniz sevinirim.

Not: Hepinize ayrı ayrı teşekkürler. İyi ki varsınız.

9 Ağustos 2018

İlgili Haberler

Yazarlar