Okan Utkueri - Ali Erhan Tamer

Girişim ekosistemi KOOP’ta buluşacak

Finansal inovasyonun gelişimi için uygun bir ekosistem oluşturmak amacıyla yola çıkan KOOP Hub’ın Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu, “Türkiye’den bir ürünün kolaylıkla diğer pazarlara açılmasını, dünyanın herhangi bir yerindeki bir ürünün de Türkiye’deki potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Bir bölge ya da bir ağ içerisindeki finansal teknolojilerin gelişimi için uygun bir ortam ve altyapı sağlayan Hub’lar, sağlıklı bir girişim ekosisteminin oluşmasında büyük rol oynuyor. Küresel piyasalarda pek çok uygulamanın çıkış noktası olan bu Hub’lar ülkemizde de yer almaya ve girişimcileri yatırımcılar ile bir araya getirmeye başladı. Geçtiğimiz yıl kurulan KOOP Hub da bu oluşumlardan biri. Hem fiziksel hem de dijital bir girişim ekosistemi oluşturmak amacıyla kurulan KOOP Hub Kurucu Ortağı Demet Zübeyiroğlu’na KOOP’un hedeflerini ve Türkiye’deki girişim ekosisteminin durumunu sorduk.

KOOP Hub’ın yapısını ve faaliyetlerini kısaca tanıtır mısınız?

KOOP, finansal inovasyonu, etkileşimi ve işbirliğini destekleyerek hem fiziksel hem de dijital bir ekosistem oluşturma hedefiyle 2017 Eylül ayında kuruldu. Bu hedef çerçevesinde dört adet program alanı oluşturduk. Bunlar, açık bankacılık, sigorta teknolojileri, yatırım teknolojileri ve blockchain (blok zincir). Her bir program kapsamında yılda bir adet zirve, yuvarlak masa toplantıları ve söyleşiler gerçekleştirmekteyiz.

SEKTÖR VE GİRİŞİMCİ BİR ARADA

Ekim ayında Blockchain Fest, Şubat ayında Banking as a Service Summit’in ardından 12 Nisan’da Wealth 4.0 Forum, 3 Mayıs’ta ise Insure&Innovate Summit gelecek. Aralık ayından bugüne kadar 8 adet meetup (söyleşi-buluşma), 5 adet yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Böylelikle, sektör oyuncularının, girişimcilerin, yatırımcıların ve yazılımcıların belli bir konu odağında bir araya gelmesi, tartışması ve işbirliği yapması sağlanıyor. Ayrıca, uluslararası merkezlere fintech turları düzenliyoruz. Şu ana kadar Singapur ve Londra’ya iki adet tur düzenledik.

KOOP Hub’ı benzer diğer platformlardan ayırt eden özellikleri anlatır mısınız?

En önemli farkımız, sadece finans sektörüne dokunan inovatif girişimlere odaklanmamız. Biz kendimizi bölgesel bir ekosistem olarak öngörüyoruz. KOOP’u İstanbul’da faaliyete geçirdik ancak önümüzdeki günlerde Romanya’da açılışımızı yapıyor olacağız. Diğer hedeflerimiz Ukrayna, Bulgaristan ve Sırbistan. Söz konusu pazarlar teknoloji geliştirme kapasitesinin yüksek olduğu ancak yatırım iştahının düşük olduğu ülkeler. Ülkemizdeki ve bu pazarlardaki girişimleri ve parlak ürünleri desteklemek, diğer pazarlara entegre olmalarına destek olmak istiyoruz.

Ayrıca, çözüm ortağımız Telenity ile birlikte bir API platformu inşa ediyoruz. Böylelikle, finansal kuruluşların ve diğer büyük oyuncuların API ürünlerini girişimcilerin ve yazılımcıların kullanımına güvenli bir şekilde sunuyoruz. Girişimciler kendi API ürünlerini geliştirme ve test etme olanağı bulurken, entegrasyon süreçlerini oldukça kısaltıyor olacağız.

TÜRKİYE’Yİ DİĞER PAZARLARA AÇACAĞIZ

Hedefimiz API platformunu önce bölgede ardından uluslararası pazarlarda kullanıma sunmak. Singapur Fintech Birliği ile işbirliği anlaşması imzaladık. Lüksemburg, Frankfurt, Amsterdam ve Londra’daki diğer muadil yapılarla konuşuyoruz. Böylelikle, Türkiye’den bir ürünün kolaylıkla diğer pazarlara açılmasını, dünyanın herhangi bir yerindeki bir ürünün de Türkiye’deki potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamak istiyoruz.

Odağınız finansal inovasyon. Bu kapsamda, sigorta sektörüne bakış açınız nedir?

Türkiye sigorta sektörü poliçe adedi ve prim hacmi açısından oldukça önemli başarılar yakaladı. Ürün çeşitliliği ve dağıtım kanallarının yaygınlığı diğer önemli noktalar. Ancak, sektörün inovasyona olan bakış açısını biraz güçlendirmesi ve teknolojinin sağladığı veri analitiği, otomasyon, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi uygulamalar üzerinden maliyet optimizasyonu sağlamasının önemini vurgulamak isteriz. Söz konusu uygulamaların son kullanıcının ürünler ve hizmetlerle ilgili memnuniyetini ve talebini güçlendireceğini söylemek sanıyoruz yanlış olmaz.

Insurtech programı bünyesinde ne tür aktiviteler olacak?

KOOP’un diğer programlarında olduğu gibi InsurTech için de bir program liderimiz var. Deneyimli yönetici Okan Utkueri program liderimiz oldu. Okan Bey’in desteğiyle 3 Mayıs’ta Insure&Innovate Summit gerçekleştiriyoruz. Etkinlikte çok sayıda yabancı konuşmacımız olacak. Bunun dışında insurtech buluşmaları ve yuvarlak masa toplantıları yapmayı hedefliyoruz. KOOP bünyesindeki mentorlarımız girişimlere destek olmayı sürdürecekler.

Sektör paydaşlarından beklentileriniz?

Sektör paydaşlarından çalışmalarımıza katılmalarını bekliyoruz. Bağımsız ve bölgesel büyüme stratejisi olan bir platform olarak ekosistem yaratma hedefimizi vurgulayalım. Insure&Innovate Summit, aynı zamanda KOOP InsurTech Programı’nın lansmanı olacak. Tüm sektör paydaşlarını bu ekosistemin bir parçası olmaya davet ediyoruz.


Sigortanın Geleceği
Okan Utkueri okanutkueri@gmail.com
Ali Erhan Tamer ali@botudio.com

27 Nisan 2018

İlgili Haberler

Yazarlar