Gönüllü BES hız kesmiyor

Otomatik katılım, gönüllü BES poliçelerini etkilememiş gibi görünüyor. 2017 yılı ilk çeyrek verilerine göre, BES’e 122 bin yeni katılımcı gönüllü olarak girdi ve yeni kurulan sözleşme sayısı 141 bin oldu.

2017 yılının başından itibaren gündemdeki yerini koruyan otomatik katılım süreci için birçok soru işareti var. Bunlardan bir tanesi, otomatik katılımın, gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’ni etkileyip etkilemeyeceği idi.
Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yayınladığı 2017 yılı ilk çeyrek verilerine göre, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne gönüllü olarak giren 122 bin 249 yeni katılımcı ile birlikte sistemdeki toplam katılımcı sayısı 6 milyon 748 bin kişiye ulaştı. Yeni kurulan sözleşme sayısı ise 141 bin 21 olarak gerçekleşti.
Aynı dönem itibarıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olan kişi sayısı da 2016 yıl sonuna göre %10.9 artarak 49 bin 767’ye yükseldi.
2017 yılının ilk üç ayında gerçekleşen büyüme oranlarına bakılacak olursa, katılımcıların ödediği toplam katkı payı tutarı %3.8 oranında artarak 46.1 milyar liraya, devlet katkısı fonu %8.83 oranında artarak 8.2 milyar liraya ve toplam fon tutarı ise %6.5 oranında artarak, 57.1 milyar liraya ulaştı. Böylelikle toplam fon tutarındaki 3 aylık artış 3.69 milyar lira oldu. 2016 yılının aynı dönemine bakıldığında, toplam katkı payı tutarında %3.65, devlet katkısı fonunda %9.48 ve toplam fon tutarında %6.97 oranında büyüme gerçekleşmişti.
2017’nin ilk çeyreğinde gerçekleşen büyüme oranları, otomatik katılım sürecinin, gönüllü olarak dahil olunan Bireysel Emeklilik Sistemi’ni olumsuz yönde etkilemediğini, hatta aksine, sistemin hız kesmeden büyümeye devam ettiğini göstermiş oldu.
Öte yandan, 31 Mart 2017 itibarıyla Emeklilik Gözetim Merkezi’nin yayınladığı verilere göre, otomatik katılım ile sisteme giren ve cayma hakkını kullanmayan 669 bin 126 çalışanın, 671 bin 823 adet sözleşmesi olduğu görülmekte. İlgili sözleşmelere ait toplam fon tutarının ise 106.9 milyon lira olduğu açıklandı.
1 Nisan itibarıyla başlayan ikinci etapta, sisteme dahil olacak yaklaşık 4 milyon kişinin, 2.5 milyondan fazlasını kamu çalışanları oluşturuyor. Kamu çalışanlarının otomatik katılıma verecekleri tepkiler ve cayma hakkının ne oranda kullanılacağı ise merak konusu. İkinci etapta gerçekleşecek cayma oranlarının, kademeli geçişin tamamlanmasına kadar geçecek süreç için daha net bir öngörü sağlaması bekleniyor.

19 Mayıs 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar