Gönüllü BES’i unutmayalım

Otomatik Katılım kelimesi artık hafızalarda iyiden iyiye yer etti dersek yanılmayız herhalde. 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla özel sektörde faaliyet gösteren ve 45 yaş altındaki 100-250 çalışanı bulunan şirketler de sisteme dahil olmaya başladı. Bu kademede sisteme giriş yapacak çalışan sayısının 1.5 milyon civarında olduğu ifade edildi. Bakalım 2 aylık cayma süresi sonunda sistemin büyüklüğü nereye ulaşacak? Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre ilk iki kademe itibarıyla sistemde 2 milyon 522 bin çalışan ve 593 milyon liralık bir fon büyüklüğüne ulaşıldı. Söz konusu katılımcı sayısı hakkında başarısız olunduğu, sistemin daha cazip hale getirilmesi gerektiği yönünde birçok haber ve yorum okuyoruz. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de otomatik katılımda çıkış oranlarının fazla olduğu yönlü eleştirilerde bulunarak, sistem genelinde cayma oranını azaltmak için bir çalışma yürüttüklerini ifade etti.

6 ayda 180 bin katılım
Otomatik Katılım konusu gündemdeki yerini korumaya devam ederken, 2003 yılında hayatımıza giren “Gönüllü BES”i ise sanki biraz unuttuk. 2017 yılına hızlı giriş yapan ve son 3 yıldaki 500 bin ila 1 milyon arasında yıllık yeni katılımcı sayısını bu yıl da yakalayabileceğini düşünmeye başladığımız Gönüllü BES’te katılımcı sayısı yarı yılda 180 bin gibi, belki de büyük bir hayal kırıklığı yaratabilecek bir seviyede kaldı. Geçen yılın ilk 6 ayındaki katılımcı sayısı 320 bin olduğu düşünüldüğünde Gönüllü BES’te ciddi bir kan kaybı yaşanıyor. Katılımcıların fon tutarı ise devlet katkısı ile birlikte 23 Haziran 2017 tarihi itibariyle 60 milyar 551 milyon lirayı aştı.
Zaman zaman dile getirdiğimiz gibi BES ülkemiz için önemli bir başarı hikayesidir. Bu nedenle de “Yaptık oldu” denilebilecek bir sistem değildir. Mutlaka dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmelere paralel olarak güncellenmeli ve geliştirilmelidir. Hızla yaşlanan dünya nüfusu düşünüldüğünde BES’i daha cazip hale getirmek gündemin ana maddesi olmalıdır. Bu yönde Avrupa Birliği ülkelerinden yeni bir atılım geldi. Avrupa Birliği (AB), vatandaşlarının daha fazla birikim yapabilmeleri için bütün üye ülkelerde benzer ve düşük riskli bir bireysel emeklilik sistemi (BES) kurmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda AB Komisyonu, “Avrupalı BES” kurulması yönünde düzenleme teklifini açıkladı. Buna göre vatandaşlar, kurulacak yeni BES’e vergi ödedikleri AB üyesi ülkelerde katılabilecekler. Bu ürünü, sigorta şirketleri, kurumların emeklilik programları, yatırım firmaları, varlık yöneticileri ve bankalar sunacak. Sisteme işsizler ve öğrenciler de katılabilecek. Halen Avrupa’da 25-59 yaş arası 67 milyon kişi (%27) bireysel emeklilik sistemi içinde bulunuyor. Hızla yaşlanan Avrupa bu yönde proaktif davranırken, 2050 yılında bizim de yaşlı bir ülke olacağımızı düşünürsek biz neden başarı hikayelerimize yenilerini eklemiyoruz?

Yakup Sayar’ın 12 Temmuz tarihli Vatan Gazetesi’ndeki Yazısıdır.

12 Temmuz 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar