Eşber Erülgen

Göztepe

FİKİRLERİ ve markalarıyla değişim yaratmak isteyenlere ilham vermeyi amaçlayan bir etkinlikler dizisi olan, farklı sektörlerden alanlarında çeşitli ülkelerden uzman kişileri (700) bir araya getiren Brand Week İstanbul 6-10 Kasım tarihleri arasında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlendi.
Bu etkinlik kapsamında, İnsani Gelişme Vakfı İNGEV
Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en büyük ilçeleri olarak düşünülebilecek 150 ilçe arasında Ankara’dan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören, İstanbul’dan Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Bakırköy, Şişli, Fatih, Ataşehir, Üsküdar ilçeleri en yüksek insani gelişmenin tespit edildiği ilçeler olarak sıralandı.
İNGEV Başkanı Vural Çakır’ın değerlendirmesi şöyle: “Çok değerli bir ekip tarafından yürütülen bu çalışma ile ilçelerimizin performanslarını nesnel olarak ölçen bir sistem geliştiriyoruz. Daha önemlisi, hangi alanlarda nasıl yatırımlarla daha yüksek gelişmişlik seviyesine ulaşılabilir şeklinde geleceğe yönelik bir destek sağlamak amacındayız. Böylece yönetsel kılavuz olabilecek bir çerçeve de olacak.”
Ayrıca, Ertuğrul Özkök’ün 11 Kasım 2018 tarihli PAZAR YAZISI’na göre; ilçelerin durumunu belirlemek için bakılan 65 farklı değişkenden bazıları,
* Kişi başına düşen gelir
* Doğumda beklenen yaşam süresi
* Okuryazar ve okullaşma oranları
* Tüketim durumları
* Altyapı ve ulaşım
* Katılım durumları, şeffaf yönetim.
Bu sonuçlar sadece “Türkiye’nin en yüksek insani gibi gelişme düzeyine” sahip ilçeleri değil, aynı zamanda Birleşmiş Milletler ölçülerine göre bütün dünya için “çok yüksek insani gelişme düzeyine“ sahip ilçeler.
Bir yanda Türkiye’nin en yüksek tirajlı gazetesinde uzun yıllar, genel yayın yönetmenliği yapmış, yazar, öğretim üyesi ve sosyolog Ertuğrul Özkök. Diğer yanda bu konudan önce hakkında bilgim olmayan bankacı, pazarlamacı, öğretim üyesi iken kurduğu şirketleri satıp sivil toplum alanında çalışmak ve gelişme, yenilikçi girişimleri konularına eğilebilmek için İNGEV İnsani Gelişme Vakfını kuran Vural Çakır. Bu üst düzey kişilerin, çok yüksek insani gelişme performansı konusundaki görüş ve değerlendirmelerini sundum.
Eğer bu insanların bu çok değerli çalışmaları ve konudaki aynı değerde görüşler benim 18 yaşındaki torunum Ali’nin,
çocuklarına(!) çok yüksek insani gelişme performansı sunabilecekse hepsinin alnından saygıyla öperim.
Geçen ay bu köşede 56 yıl yaşadığım Levent’den ayrılışımı nemli gözlerle aktarmıştım. Ne bulmuştum oralarda ki böyle hüzünlenmiştim. Dünyanın en güzel şehrinin en değerli bölümünde kilometrekarelerce bakir arazinin plânsız bir şekilde nasıl yerleşime açılıp talan edildiğine şahit olmuştum. Yalnız Levent mi? Komşu ilçenin Gayrettepe’sindeki dutlukların ve yıllar sonra Mecidiyeköy Likör Fabrikası ve Ali Sami Yen Stadı arazilerinin sonunu görmedik mi, modern mimarinin yüz karası ucubelerini?
Levent’in bir türlü düzeltilemeyen kaldırımlarında düşüp vertebra kırıkları yüzünden genç(!) yaşta kambur olunca bu köşeyi az mı bu konular ile meşgul ettim? Caddelerin birer şeridinin resmen(!), ara sokakların iki şeridinin gayri resmi(!) eksilmesine ve tek yön hale gelmesine sebep olan park sorununun çözülemez hale getirilmesine göz yumarak İstanbul trafiğinin dünya basınında yer almasına üzülmedik mi? Dünyada 100 yıl önce başlatılan metro’nun bizde metrobüse çevrilerek ana arterlerin de 2-3 şerit eksilmesine hem ağlayıp hem de gülmedik mi, ciddi metro çalışmaları başlayınca?
Devam edersem “pehlivan tefrikasına” benzeyecek..
Göztepe’ye geleli 20 gün oldu. Çok az sokağa çıkma imkânım oldu, zaruri ihtiyaçlar için; üzülerek söyleyeyim meşhur CADDE’nin kaldırımları da Levent’ den fazla farklı değil. Allah vertebraları korusun! Devamını gelecek sayılara bırakıp sadece şunu yazayım (gülmek için) bizim apartmanın kapı numarası 5, sol karşımızdaki apartman da 5!…

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Çin’de İngilizce konuşan kişi sayısı Amerika’dakinden fazladır.

23 Kasım 2018

İlgili Haberler

Yazarlar