Gulf Sigorta: Fairfax, Türkiye’ye inanıyor

Türk sigorta sektöründe Turins Sigorta’yı alıp Gulf Sigorta olarak yolculuğa başlayan, geçtiğimiz yıl ise AIG Sigorta’yı satın alan Kanadalı finans devi Fairfax Financial Holding’in hedefleri büyük.

Gulf Sigorta’nın hissedarı Kanadalı finans devi Fairfax Financial Holding’in iki önemli ismi Türkiye’yi ziyaret etti. Fairfax Financial Holding Başkanı ve COO’su Andrew Barnard, “Türkiye’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türk sigorta sektöründe Turins Sigorta’yı alıp Gulf Sigorta olarak yolculuğa başlayan, geçtiğimiz yıl ise AIG Sigorta’yı satın alan Kanadalı finans devi Fairfax Financial Holding’in hedefleri büyük. Kanada merkezli Fairfax Financial Holding ile Kuwait Projects Company’nin (KIPCO) hissedarı olduğu Gulf Sigorta, Fairfax’tan iki önemli ismi Türkiye’de ağırladı. Fairfax Financial Holding Başkanı ve COO’su Andrew Barnard ile Fairfax International Başkan ve CEO’su Bijan Khosrowshahi, Gulf Sigorta çalışanları ile bir araya gelerek bilgilendirme yaptı.

Fairfax ve KIPCO’nun hissedarı olduğu Gulf Sigorta, Türkiye sigorta pazarına 2016 yılının son aylarında Turins Sigorta’yı alarak giriş yapmıştı. Türkiye sigorta sektöründeki ikinci önemli satın almasını da AIG Sigorta’yı bünyesine katarak gerçekleştiren GIG, Gulf Sigorta ve AIG’nin birleşme süreçlerine ilişkin yasal yükümlülükleri 14 Temmuz 2017 itibariyle tamamlayarak Gulf Sigorta markası altında faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Bu kapsamda Fairfax Financial Holding’ten Başkan ve COO Andrew Barnard ile Fairfax International Başkanı ve CEO’su Bijan Khosrowshahi Gulf Sigorta çalışanları ile bir araya gelerek Türkiye hedefleri hakkında bilgilendirme yaptı.

“AIG SİGORTA’YI SATIN ALMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ”

Andrew Barnard bir süreden beri Türkiye pazarı için fırsat beklediklerini ve AIG Sigorta’yı Fairfax grubuna dahil etmiş olmaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Söz konusu satın alma sürecinde Gulf Insurance Group gibi çok iyi bir ortakları olduğunun altını çizen Barnard, “Fairfax’ta merkezi olmayan bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. Bu yönetim anlayışı da, şirket CEO’larının şirketlerin yönetiminde otorite sahibi ve Underwriting performansından sorumlu olması anlamına geliyor” diye konuştu. Barnard, merkezi olmayan bir yönetim anlayışı olsa da, Fairfax bünyesinde farklı ülkelerde faaliyet gösteren şirketler arasında işbirliğini, deneyim ve bilgi paylaşımını teşvik ettiklerini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz birkaç senede şirket satın alma konusunda güzel adımlar attık. En büyük satın almalarımızdan biri olacak Allied World Insurance’ın satın almasını da 2 ay içerisinde sonuçlandırmayı hedefliyoruz. AIG’den satın alınan şirketler ve Allied World Insurance’ın satın almasının tamamlanması sonrasında prim üretimimizin 14 milyar dolara yaklaşacağını öngörmekteyiz.”

Fairfax kültüründen de bahseden Barnard şöyle konuştu:

“İsmimizin anlamı ile başlayabiliriz. Fairfax ismi adil ve dostça satın alma anlamına gelen ‘fair and friendly acquisitions’ kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Şirket CEO’muz Prem Watsa’nın da dediği gibi ‘İş yapmak, para kazanmaktan öte bir şeydir, içinde bulunduğumuz topluma vermeyi de gerektirir.”

Barnard, konuşmasını “Türkiye’de büyümeyi hedefliyoruz ve gelecekle ilgili iyimseriz. Türkiye’nin ciddi bir potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz” diyerek tamamladı.

“İŞ YAPARKEN UZUN VADELİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Fairfax International Başkan ve CEO’su Bijan Khosrowshahi ise, Türkiye’deki faaliyetlerini FAIRFAX ve KIPCO ortaklığı ile kurulan ve Gulf Insurance Group’un Gulf Sigorta markası ile sürdüreceklerini belirterek, “Merkezi olmayan yönetim anlayışımızın bir uzantısı olarak, Gulf çatısı altında, müşterilere ne şekilde hizmet vereceğinize sizler karar vereceksiniz ve Fairfax grubuna dahil diğer şirketlerin deneyimlerinden rahatlıkla faydalanabileceksiniz” dedi. Khosrowshahi, iş yaparken uzun vadeli düşündüklerini,  hedefleri de uzun bir zaman dilimine yaydıklarını, şu ana kadar satın aldıkları hiçbir sigorta şirketini satmadıklarının altını çizerek, “Dünyada, kazandığımız paranın kâra ait bölümünün yaklaşık %2’lik kısmını, sosyal sorumluluk projelerine yatırıyoruz. Türkiye’de de bu tarz projelere yatırım yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

**

GULF SİGORTA’YA GÜÇLÜ FİNANSAL DESTEK

2013 yılından bu yana Turins Sigorta adıyla hizmet veren şirket, 2016 yılı Haziran ayında çok uluslu Gulf Insurance Group K.S.C.P’nin yatırımı ile “GULF SİGORTA” olarak Türkiye pazarına hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin en beğenilen sigorta markası olma vizyonuyla yola çıkan Gulf Sigorta, çok uluslu yapısının vermiş olduğu bilgi ve birikim avantajıyla, Türkiye’de hem kurumsal hem de bireysel sigortalarda hizmet veriyor. Şirket, “Güçlü finansal yapısı ile uzmanlaştığı ürün branşlarında, müşterilerine güvencenin başladığı andan itibaren alacağı eşsiz hizmeti garantisiyle Gulf Sigorta kısa zamanda farkını ortaya koymuştur. Bu vizyonla çıktığımız yolda sektörün ve Türkiye’nin ihtiyaçlarına en uygun ürünleri geliştirmek ve kolay erişilebilir satış kanallarımız ve müşteri hizmetlerimiz ile güvenebilecekleri, uzun vadeli sigorta partneri olmak Gulf Sigorta olarak en öncelikli hedeflerimiz arasındadır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

GIG’İN TEMELLERİ 1962’DE ATILDI

%44 hissesi Kuwait Projects Company (KIPCO), %41,4 hissesi Fairfax Financial Holdings Limited ve kalan hisseleri Hazine ve halka açık olan Gulf Insurance Group (GIG) K.S.C.P’nin temelleri 1962 yılında atıldı. Gulf Insurance Group, bölgesindeki iki dev şirketin bilgi ve tecrübesinin ortaklığında 11 farklı ülkede 16 şirketle faaliyetine devam ediyor.

KIPCO: ATLANTİK’TEN KUZEY AFRİKA’YA

Operasyonları Atlantik Okyanusu’ndan Arap Denizi’ne, oradan da Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesine uzanan KIPCO finansal hizmetler, medya, üretim ve gayrimenkul gibi sektörlerdeki işletmeleri ile 60’ın üzerinde şirketten oluşuyor ve 24 ülkede 12.000 kişiyi istihdam ediyor. 1975’te kurulan KIPCO, Ortadoğu ve Güney Afrika’nın başarılı şirketlerinden biri.

SİGORTA VE REASÜRANS ONDAN SORULUYOR

Amerika ve Asya’da pek çok sigorta şirketinin sahibi olan Kanada/Toronto merkezli Fairfax, aynı zamanda Polish RE, Odyssey RE, Advent, Singapore RE ve farklı  6 reasürans şirketi ile Lloyds sendikası lideri Brit Insurance’ın da sahibi konumunda.

11 Ağustos 2017

İlgili Haberler

Yazarlar