Ali Erül

Haberler

Öncelikle şunu söyleyeyim, hala gazete almak, gazete sayfalarına dokunmak, sayfaları çevirmek çok ayrıcalıklı bir durum benim için ve onlarca yıldır hafta içi en az bir, hafta sonu ise üç-dört gazete alıyorum hiç aksatmadan.

Aynı şekilde ne kadar uzak kalmaya yeltensem de televizyondaki haberleri ve haber programlarını da bir şekilde izlemeye devam ediyorum.

Fakat hızlı ve doğru haber almanın en önemli kaynağı sosyal medya oldu günümüzde. Gerek yerel kaynaklar, gerekse de yabancı ve uluslararası kaynaklar inanılmaz hızlı ve dolu içerik sunuyorlar günümüzde.

Doğru ve nesnel bir eleme ile aslında herkes kendisinin haber kanalına dönüşmüş durumda bugünlerde. Bu nedenle de ben ya da bir dostum bir son dakika gelişmesini çoğu zaman önde gelen TV kanallarından çok daha önce öğrenebiliyor ve bunu çevremiz ile anında paylaşabiliyoruz. Ya da belki o TV kanalları da ulaşıyorlar aynı haberlere ama bizim doğrulama sürecimiz bazı durumlarda onlardan daha hızlı olduğu için habere sadece o TV kanallarından ulaşan milyonlardan önce içselleştirebiliyoruz birçok gelişmeyi. Tabii bu kıyaslamayı gazeteler ile yapmak doğru değil baskıda geçen zaman farkı nedeni ile ama aynı durum çoğu gazetenin web siteleri için de geçerli mesela.

Bir diğer kaçınılmaz gerçek de ister haber araştırın, ister müzik dinleyin, ister eğlenmek için bir şeyler izleyin; bunların hepsi bireyselleşiyor korkutucu bir boyutta. Bir dostuma hediye almak için gittiğim bilindik bir kitabevinde bu gerçeği bizzat yaşadım. 3 komple reyon tamamen portatif hoparlörlere ayrılmıştı. En ucuzundan en pahalısına, türlü şekillerde, yarım düzine farklı markanın yüz küsur çeşidi. Ama hepsinde amaç aynı. Kendi müziğini olduğun yerde dinle, mekana ve zamana ve hatta çevreye bağlı olmak, sadık kalmak zorunda değilsin. Bu özgürlük, bağımsızlık güzel de peki ya yalnızlık? Bir çay bahçesinde ağaca asılı devasa bir hoparlörden gelen müziği bir arada dinleyen insanlar topluluğu kalmadı mı günümüzde? Sanıyorum bu geri gelmeyecek bir olgu. Haber alma ve bilgilenme de aynı şekilde. Eskiden çoğunluk ile aynı şekilde ve aynı zamanda aldığın haberleri şimdi 7/24 ve dünyanın her yerinde istediğin şekilde alabiliyorsun. Bu tabii bir zamanlar gecenin bir vakti evden pijama ile fırlayarak “yarının gazetesi”ni almaya fırlayan benim için hayal bile edilemeyecek bir kolaylık.

Öte yandan bu hızlı ve dolu haber almanın şöyle bir handikapı da var. Haber sizin için çoktan eskidiği için bunu “yeni”, “son dakika” diye sunan TV kanalları ya da bu habere yer ayıran gazetelere olan ilginiz azalıyor, “deja vu” yaşamış gibi oluyorsunuz sıkça.

Bu gidişin geri dönüşünün olmadığı açık, yani sosyal medya ya da internet tabanlı içerik sağlayıcılar ile gittikçe artan bir haber ve bilgi bombardımanı yaşanacağı çok net olarak görülüyor. Burada önemli olan konu algıda seçicilik ve bir takım eleme kıstasları uygulamak. Yani her kaynağa aynı şekilde itibar etmemek, kaynak sağlam olsa bile haberin doğruluğunu gerek kendi mantık ve bilgi süzgecinden geçirmek, gerekse de yine güvenilir olduğu düşünülen başka kaynaklardan doğrulamak.

Kabul etmek gerekir ki bu genelde bayağı yorucu bir süreç. Bazen toplumun ilgisini çeken ve herkesin merak ettiği konuda yeni bir habere ulaşmak 1 birim zaman ise, bunu yakın çevre ile paylaşmadan doğruluğunu araştırmak/emin olmak için harcanan süre 5 birim, 10 birim zaman olabiliyor.

Her ne ise bunları bir kenara bırakıp çok da dert etmeyelim çünkü bu frenlenemeyen değişim etik değerlerimizi ve kendimize saygımızı tehdit etmediği sürece korkulacak bir olgu değil, uyabildiğimiz kadar uyarız, uyamıyorsak da sızlanmayız.

Ama mutlaka kısa süre sonra gireceğimiz yeni yıl için güzel ve gerçekçi planlar yapalım mesela ve bunları uygulayalım. Küskünlük ve dargınlıkları bitirelim, her yerde barışın egemen olmasını isteyelim. Yeni yılın kendimiz, ailemiz, dostlarımız ve sevdiklerimiz için sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dileyelim. Karnımız tok, sırtımız pek ve kuyruğumuz dik olsun bu yılda.

Görüşmek üzere.

ALİ ERÜL: alierul@gmail.com

4 Aralık 2017

İlgili Haberler

Yazarlar