Türkiye’nin ilk sigorta kooperatifi: Koru Sigorta 

Sigortacı Gazetesi

Cuma, 24 Ekim 2014
Yazı Boyutu
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size
Sigortacı Gazetesi HABERLER HABERLER Türkiye’nin ilk sigorta kooperatifi: Koru Sigorta 


Türkiye’nin ilk sigorta kooperatifi: Koru Sigorta 

e-Posta Yazdır PDF

Sigorta kooperatifi olarak faaliyete başlayan Koru Sigorta, hayat dışındaki branşlarda hizmet verecek. Koru Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Haşim Altınözlü, şirketin öncelikli müşteri hedefinin kooperatifler olduğunu ifade etti.

 

 

 Türkiye’de bir boşluğun doldurulması için kooperatif olarak kurulan Koru Sigorta poliçe kesmeye başladı. Sigortacılık alanında ilk kez bir sigorta kooperatifi kurulduğunu belirten Koru Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Haşim Altınözlü, Avrupa’da ve Amerika’da finans sektöründeki firmaların çoğunun kooperatif şeklinde kurulduğunu ve Türkiye’de de bunun bir başlangıç noktası olması, bu boşluğu dolduracak bir ilk adımın atılması gerektiğini söylüyor. 1.5 yıldır kuruluş çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Altınözlü, çok büyük rizikolar almadan dengeli bir büyüme stratejisi izleyeceklerini dile getiriyor.
Kuruluş aşamasından bahseder misiniz?
Kurucu ortaklarımız bir araya gelerek kuruluşu esas olan 1163 sayılı kanuna göre o kanunun gerektirdiği her bir maddeyi yerine getirerek kooperatif tüzel kişiliği kuruyorlar. Ticaret sicilinden de kooperatif tasdik edilince kooperatif bir tüzel kişilik olarak kuruluyor. Çok nitelikli ve ince bir çalışma gerektiren bir fizibiliteyi hazırlayıp Hazine’ye sunduk çok beğenildi. Buna istinaden 5 Mayıs itibariyle elementer branşlarda çalışacak şekilde ruhsatlarımızı aldık. Ürünlerimizi sektördeki diğer ürünlerle rekabet edebilecek şekilde hiçbir eksiği olmayan, aksine çok daha ince detaylarda sigortalılara daha iyi hizmet sunulabilmesi için hazırladık. 15 Ağustos’ta ilk poliçemizi kestik.
Hedef kitleniz kimler?
Öncelikle kooperatifleri sigortalamayı hedefliyoruz. Çünkü sıradan herhangi bir müşteri kitlesine kendimizi anlatmakta çok zorlanırız diye düşünüyoruz. Kooperatif sigorta şirketinin ne demek olduğunu, kooperatif ortaklığının ne olduğunu anlatmamız gerekecek. Dolayısıyla bizim başlangıçta stratejik hedef noktamız kooperatif yapısını iyi bilen bir kesime açılmak. Zaten hepsi sigorta aracılığı yapıyor. Boşta olan bir kooperatif yok bildiğim kadarıyla. Ama biz sigorta kooperatifi olarak onlara sıcak geliyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın da desteğini almış durumdayız.

AYAKLARI YERE BASAN ŞİRKET
Bakanlığın desteklemesinin ana sebebi Avrupa Birliği’nde 2012 yılının kooperatif yılı olması mı?

Bakanlığın desteklemesindeki neden, Avrupa Birliği’yle yapılan ortaklık görüşmelerinde açılan fasıllardan bir tanesinin de sigorta ve kooperatif oluşumunu gözlemek. Bizi yönlendirdikleri alanlardan birisi kooperatifçiliğin gelişmesi. Gerçek anlamda bir kooperatifçilikten bahsedebilmek için aslında bir dayanışmanın, birliğin, beraberliğin ve ona ilişkin alt yapının çok düzgün kurulmuş olması lazım. Bizde kooperatifler kolay kredi bulamamaktadır. Kooperatif ortakları birçok noktada sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Kooperatifçiler kendilerini, sıkıntılarını anlatmakta ve sorunlarını çözmekte yalnız kalmaktadırlar. Kooperatifler sigortacılığı da az çok bildikleri için orada bir sorun yaşamıyoruz. Dolayısıyla ilk hedef kitlemiz onlar olmalı, onlarla yola çıkmalıyız, onlarla bir ciro elde etmeliyiz ve onlarla bir büyüklüğe ulaşmalıyız. Ondan sonra tabii ki bilinirliğimiz arttıkça onlar bize gelecek, sizinle çalışalım diyecekler. Veya tüketici ben Koru Sigorta’nın poliçesini satın almak istiyorum diyecek. Çünkü hizmette, hasarda ve daha birçok alanda kalitemizi görecekler. Biraz önce bahsettiğim gibi bizim çok büyük olmak gibi bir hedefimiz yok. Ama ayakları yere basan bir şirket olmak istiyoruz. Sermayemiz büyük değil, dolayısıyla çok büyük oynayan bir şirket olamıyoruz. Üretimimiz düzgün iş yapan sigorta aracıları ile az ama öz olsun düşüncesindeyiz
Çok büyük riziko almayacaksınız herhalde...
Tabii, örneğin büyük sanayi tesislerini sigortalamak gibi niyetimiz yok. Uluslararası taşımacılığı da sigortalamaya girmeyebiliriz. Yani bu konuda risk grubuna göre seçici davranacağız.

‘RİZİKO SEÇİMİ YAPACAĞIZ’
Düzgün hasar olsun istiyorsunuz ama herkes düzgün hasar olmasını ister. Peki, siz hasarı nasıl kontrol edeceksiniz?
Çalışacağımız sigorta aracılarının geçmişine baktığımız zaman hasar prim oranlarını görebiliyoruz. Müşteri portföylerini analiz ediyoruz. Hangi branşta, hangi araçlara, hangi tür rizikoları sigortalayacağımız gibi kontrol noktalarını kendimiz koyuyoruz. Ondan sonrası zaten yakın takibe ve güvene dayanıyor. Bu anlık takibi yapmadığımız sürece ciddi bir hasarla karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek. Biz tabii ki üretim istiyoruz ama temellerimizi sağlam kuruyoruz. Türkiye’nin her yerinde kooperatifler var ve bu işe ilgileri var. Bizi her yerden arıyorlar. Bizimle ilgili bilgi edinmek istiyorlar. Kooperatif sistemini bildikleri için onlara bunu anlatmak zor olmuyor.
Peki, tarım önemsediğiniz bir alan olacak mı?
Tarım önemsediğimiz bir alan tabii ki. İleride poliçelerimize tarım poliçeleri de ekleyeceğiz. Tarsim poliçesi de düzenlemeye yönelik görüşmelerimiz devam ediyor.
Kooperatiflerle görüşmeleriniz sürüyor mu?
Elbette görüşüyoruz. Çok farklı alanlarda örgütlenmiş çok sayıda kooperatif ve birlik var. Belli bir program dahilinde bu kooperatif ve birliklere ulaşacağız ve iş birliğine gireceğiz. Mütüel bir sigorta şirketi olarak bizim sektöre girişimizle ülkemiz kooperatifçilik hareketi sigortacılık yönüyle zenginlik kazanacaktır. Biz de bilinirliğimizi bu kanalla artırmış olacağız.

ANKARA’NIN DESTEĞİ
Bir sigorta şirketinin portföyünde kaskonun ağırlığı yüzde 60 ise sizde bu oran nasıl olacak?
Bizde daha dengeli olacak, ihtiyatlılık yaklaşımımızdan dolayı öyle olmak zorunda. Çünkü bizim boşa harcayabileceğimiz bir paramız yok. Koru Sigorta çok güzel bir oluşum ve ülkemiz için de  aynı zamanda sosyal bir proje. Dolayısıyla biz burayı ayakta tutmalıyız. Biliyorsunuz, kooperatifçiliğin bir de olumsuz tarafı var ve bizim onu aşmamız lazım. Bir takım müşterilere kooperatif denildiği zaman, akıllarında hemen yapı kooperatiflerinin önceden oluşturduğu kötü imaj canlanıyor. Bizim o kötü imajı kırmamız lazım. O yüzden bizi kooperatifler daha iyi anlıyorlar. Bu bir sosyal sorumluluk projesi ve Ankara da bu işe böyle baktığı için bizi kendileri yönlendiriyor ve kooperatiflere tanıtıyorlar.
Tüketici için poliçeyi sizden almasının nasıl bir faydası oluyor?
X sigorta şirketinden aldığı bir poliçeyle bizden aldığı poliçe arasında içerik ve teminatlar açısından bir fark yok. Ama bizim fiyatımız daha uygun olabilir. Fakat Koru Sigorta kimdir sorusu akıllarına takılabilir. Bu sorun da yaptığımız başarılı işler görülünce zamanla çözülecek.  
www.korusigorta.com.tr

KOOPERATİFÇİLİK RUHUNA UYGUN YAPI
Biz tüketicilere seri üretim yapmayacağız. Birçok sigorta şirketi böyle yapıyor. Sistem müşterisini tanımadan işliyor. Biz müşteriyi tanımak durumundayız, karşılıklı olarak birbirimize güvenmeliyiz. Biz hakikaten duygusal bağ kuracak bir müşteri arıyoruz. Bizim ortağımız olacak, bizim başarımız için çalışacak, hatta kendisi başka ortakları bu uygulamaya teşvik edecek sigorta aracıları arıyoruz. Koru Sigorta’nın yapılanması bu şekilde ve doğru olan da bu aslında. Biz bunu başarmayı hayal ediyoruz. Müşteriyi tanımak ve onunla iletişim kurmak istiyoruz. O da bizi tanısın toplantılarımıza katılsın, genel kurula oy versin istiyoruz. Bizi bu şekildeki bir iletişim ayakta tutar. Kooperatifçiliğin de temeli bu ruha, yani karşılıklı iletişim ve destek esasına dayanıyor.

English

Turkey’s first insurance cooperative: KORU SİGORTA

Launching its operations as an insurance cooperative, Koru Sigorta will provide services in all segments except life. Vice General Manager of Koru Sigorta Haşim Altınözlü said the company’s priority within customer profile is cooperatives.

 

 

altbanneraralik

Assist Line

Sigortacı Önemli İnternet Adresleri

İstatistikler

Üyeler : 9078
İçerik : 5587
İçerik Tıklama Görünümü : 8047549

 • Giriş Yap
 • Kayıt ol
  Kayıt Alanı
  *
  *
  *
  *
  *
  Doldurulması Zorunlu Alan(*)
 • Haftalık Bülten Almak İstiyorum

  Follow us on Twitter