Oğul Doğa Gökşin

3 kasırga aynı karede; tahmini hasar 200 milyar $

Lloyd's of London CEO'su Inga Beale, Harvey Kasırgası'ndan sonra Atlas Okyanusu'nun tarihte kaydedilmiş en güçlü kasırgası olan Irma'nın da ABD sahillerini vurmasına ilişkin olarak "Kasırgalar sektöre kazanç sağlayabilir" değerlendirmesinde bulundu. Irma Kasırgası’nın ardından gelen Jose Kasırgası’yla birlikte toplam maliyetin 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Öte yandan tarihte ilk kez üç kasırga aynı kareye girdi.

Irma Kasırgası’nın Florida sahiline ulaştığı günde açıklamalarda bulunan Lloyd’s of London CEO’su Inga Beale, Irma ve Harvey kasırgalarının toplam hasarının sektöre “yardımcı” olabileceğini ileri sürdü. The Sunday Times’a verdiği demeçte “Olağanüstü kasırga olarak bir tek Harvey vardı. Sonra buna Irma da eklendi. 131 milyar dolara mal olabileceğini tahmin ediyoruz. Ama arkasından Jose ya da ona benzer bir kasırga gelirse bu üçlü kasırga serisini toplam 200 milyar dolarlık maliyetle kapatırız” dedi.

Monte Carlo Buluşması’na katılan uluslararası sigorta ve reasürans şirketleri, Harvey ve Irma kasırgalarının sonuçlarıyla ilgili çeşitli tahminlerde bulunmuş olsa da birçok yönetici, dikkatli olunması gerektiğini ve sonucu belirsiz konuyla ilgili kamuya açık tartışmalar yerine sahada yardıma ihtiyacı olanlara odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Beale “Yaşanan duruma tamamen tersten bakarsak orta vadede tüm bu kasırgalar sektöre fayda sağlayabilir” görüşünü dile getirdi. Aon Benfield’dan Eric Andersen kasırgaların sonuçlarıyla ilgili olarak “Bugün konuşmak için çok erken” dedi. Andersen, hasar tespit ve giderme konusunda müşterileri ile yakın diyalog içinde bulunduklarını vurguladı.

“Doğal afetlerin insana etkisini” dikkate almanın önemli olduğunu belirten Ed Broking’in CEO’su Steve Hearn, Reasürans Dergisi’ne konuşurken, “Sektör olarak bir saniye durmalı ve doğal afetlerin insan için sonuçlarını düşünmeliyiz. Irma’nın tam sonucunu bilmiyoruz, ancak Karayipler’de ölümlü yıkıma neden olduğunu ve Florida’da yaşayan altı milyon insanın göç etmek zorunda kaldığını biliyoruz” ifadesini kullandı.

11 Eylül 2017

İlgili Haberler

AvivaSA’dan Türkiye’nin 10 yılı araştırması: %67, çocuklarının geleceğine garanti istiyor

AvivaSA, 10. yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırması ile geçmiş ve gelecek 10 yıla ışık tuttu. Araştırmaya katılanların %67'si gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denen şey ise, en yüksek oranda (%34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

“Dünyanın yarısının kullandığı işletim sistemindeki güvenlik açıklarına dair rapor trende unutulur ve…”

Lloyd’s ve Cyence tarafından yayımlanan siber risk raporunda siber saldırıların mevcut sonuçlarını daha iyi anlamak için iki senaryo üzerinden ilerleniyor. İki senaryo da, siber saldırılara karşı alınan önlemleri sağlamlaştırabilmek için analistlerin hayal güçlerinin bir ürünü. Oldukça ilginç olan bir senaryoya göre, bir siber güvenlik analisti, içinde küresel piyasanın yarısı tarafından kullanılan bir işletim sisteminin güvenlik açıklarına dair raporu trende unutuyor. Bu rapor “derin web” üzerinden satışa çıkarılıyor. Birisi de sistemdeki açıkları kullanarak maddi kazanç sağlamak amacıyla raporu satın alınıyor.

Yazarlar