Oğul Doğa Gökşin

3 kasırga aynı karede; tahmini hasar 200 milyar $

Lloyd's of London CEO'su Inga Beale, Harvey Kasırgası'ndan sonra Atlas Okyanusu'nun tarihte kaydedilmiş en güçlü kasırgası olan Irma'nın da ABD sahillerini vurmasına ilişkin olarak "Kasırgalar sektöre kazanç sağlayabilir" değerlendirmesinde bulundu. Irma Kasırgası’nın ardından gelen Jose Kasırgası’yla birlikte toplam maliyetin 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Öte yandan tarihte ilk kez üç kasırga aynı kareye girdi.

Irma Kasırgası’nın Florida sahiline ulaştığı günde açıklamalarda bulunan Lloyd’s of London CEO’su Inga Beale, Irma ve Harvey kasırgalarının toplam hasarının sektöre “yardımcı” olabileceğini ileri sürdü. The Sunday Times’a verdiği demeçte “Olağanüstü kasırga olarak bir tek Harvey vardı. Sonra buna Irma da eklendi. 131 milyar dolara mal olabileceğini tahmin ediyoruz. Ama arkasından Jose ya da ona benzer bir kasırga gelirse bu üçlü kasırga serisini toplam 200 milyar dolarlık maliyetle kapatırız” dedi.

Monte Carlo Buluşması’na katılan uluslararası sigorta ve reasürans şirketleri, Harvey ve Irma kasırgalarının sonuçlarıyla ilgili çeşitli tahminlerde bulunmuş olsa da birçok yönetici, dikkatli olunması gerektiğini ve sonucu belirsiz konuyla ilgili kamuya açık tartışmalar yerine sahada yardıma ihtiyacı olanlara odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Beale “Yaşanan duruma tamamen tersten bakarsak orta vadede tüm bu kasırgalar sektöre fayda sağlayabilir” görüşünü dile getirdi. Aon Benfield’dan Eric Andersen kasırgaların sonuçlarıyla ilgili olarak “Bugün konuşmak için çok erken” dedi. Andersen, hasar tespit ve giderme konusunda müşterileri ile yakın diyalog içinde bulunduklarını vurguladı.

“Doğal afetlerin insana etkisini” dikkate almanın önemli olduğunu belirten Ed Broking’in CEO’su Steve Hearn, Reasürans Dergisi’ne konuşurken, “Sektör olarak bir saniye durmalı ve doğal afetlerin insan için sonuçlarını düşünmeliyiz. Irma’nın tam sonucunu bilmiyoruz, ancak Karayipler’de ölümlü yıkıma neden olduğunu ve Florida’da yaşayan altı milyon insanın göç etmek zorunda kaldığını biliyoruz” ifadesini kullandı.

11 Eylül 2017

İlgili Haberler

Yazarlar